Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dalo se čekat, že se na tom přiživí náckové, míní o provokující hře s Ježíšem Halík

Tomáš Halík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Halík. | foto: MAFRA - Jan ZátorskýČeská pozice

PRAHA  Podle prezidenta České křesťanské akademie Tomáše Halíka není překvapením, že se do protestů proti rozporuplné inscenaci zobrazující znásilnění muslimky Kristem zapojili i „náckové“. Halíka v této souvislosti mrzí, že se do kritiky hry pustili i někteří představitelé církve. Inscenaci předvedl slovinský soubor uplynulou sobotu v Brně, její předvedení narušilo 19 členů tamějšího kontroverzního politického hnutí.

V českém veřejném prostoru inscenace Naše násilí a vaše násilí bosensko-chorvatského režiséra Olivera Frljiče, tematizující střet Evropy s imigrační krizí, strhla živou veřejnou diskusi, do níž vstoupili umělci, politici i duchovní. Kritika vyvrcholila aktem členů politického hnutí Slušní lidé, kteří během inscenace, jež se odehrála v rámci festivalu Divadelní svět Brno 2018, vpadli na jeviště a na pár minut zastavili představení.

„Dalo se čekat, že se na protestech budou přiživovat náckové. To vtrhnutí na jeviště skutečně připomíná nástup nacismu v Německu a fašismu v Itálii. Obě strany by si však měly uvědomit, že žijeme ve světě podminovaném nebezpečnými emocemi,“ uvedl pro server Lidovky.cz duchovní, vysokoškolský pedagog a teolog Tomáš Halík. Inscenaci na rozdíl od jiných kritiků viděl, dvakrát ji zhlédl ze záznamu.

V prvním dojmu měl kus podle svých slov za rouhačskou provokaci ve stylu výjevů ve francouzském satirickém týdeníku Charlie Hebdo, která má těžit z reklamy způsobené pohoršením části veřejnosti . „Pak jsem pochopil - na rozdíl těch od protestujících - smysl té hry: chce drastickými prostředky vykřiknout: Podívejte se, v jak šíleném světě žijeme!“ píše (odpověď pro Lidovky.cz zveřejnil na svém webu, pozn aut.).

„V té hře vůbec nejde o ‚Ježíše znásilňujícího muslimku‘, nýbrž o protest proti světu, v němž se vše - i svaté symboly náboženství - zneužívá k rozdmýchávání nenávisti jedněch proti druhým,“ upozorňuje jeden z nejvýraznějších českých duchovních. Sám přiznává, že se mu inscenace nelíbila. Podle něj ale není smyslem tohoto typu divadla v lidech probudit libé pocity, ale provokovat k přemýšlení.

‚Prostí věřící na taková představení nemají chodit‘

Pro protesty některých lidí má Halík pochopení. Přikládá to jejich nepochopení prostředků postmoderního divadla. Řada kritiků prý jen emocionálně reaguje na výjev Krista znásilňujícího muslimku, aniž by znala kontext hry. „Někteří takzvaní ‚prostí věřící‘ tak jistě činili z dobré vůle, mysleli si, že tím brání údajně napadané křesťanství. Na jejich svědomí - jak radil už svatý Pavel - bychom měli mít ohled. Ti však opravdu na taková představení nemají chodit.“

Mrzí ho však, že se k podobné kritice nechalo svést i několik respektovaných duchovních. Podle Halíka se tím sami vystavili do špatného světla. „Mohli si snad uvědomit nebezpečí, že se tím de facto octnou v jedné řadě s těmi strašidly před divadlem od Miroslava Sládka po exhibicionistu Libora Halíka (aktivista bojující proti interrupcím - pozn. red.),“ připomněl, že v den inscenace protestovali před brněnským divadlem i šéf českých republikánů.

Divadelní hra vyvolala vlnu nevole, jedním z důvodů je i scéna, ve které Ježíš...
Inscenace Naše násilí a vaše násilí zobrazuje Ježíše, znásilňujícího muslimku.

Vyjádření Halíka kontrastuje s tím, jak se k inscenaci postavil nejvyšší představený české katolické církve, pražský arcibiskup Dominik Duka. Hru kritizoval několik týdnů před jejím uvedení. Odpor části společnosti proti ní přivítal. Pro zásah Slušných lidí vyjádřil porozumění. „Nakonec je třeba vidět, že někteří z diváků dali najevo svůj nesouhlase se skandálním obsahem i při samotném představení, byť jim to způsobilo potíže,“ napsal Duka.

Inscenace v důsledku zaměstná úředníky a policisty. Přestupková komise by měla v nejbližší době prověřit, zda necelé dvě desítky členů hnutí Slušní lidé svým vpádem na jeviště nespáchali přestupek. Senátora Eliška Wagnerová prozměnu podala trestní oznámení, hnutí se podle ní dopustilo výtržnictví. Slušní lidé pak policii vyzvali, aby prověřila údajné zneuctění české vlajky během představení. 

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...