Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dalo se čekat, že se na tom přiživí náckové, míní o provokující hře s Ježíšem Halík

Česko

  5:00
PRAHA - Podle prezidenta České křesťanské akademie Tomáše Halíka není překvapením, že se do protestů proti rozporuplné inscenaci zobrazující znásilnění muslimky Kristem zapojili i „náckové“. Halíka v této souvislosti mrzí, že se do kritiky hry pustili i někteří představitelé církve. Inscenaci předvedl slovinský soubor uplynulou sobotu v Brně, její předvedení narušilo 19 členů tamějšího kontroverzního politického hnutí.

Tomáš Halík. foto: MAFRA - Jan ZátorskýČeská pozice

V českém veřejném prostoru inscenace Naše násilí a vaše násilí bosensko-chorvatského režiséra Olivera Frljiče, tematizující střet Evropy s imigrační krizí, strhla živou veřejnou diskusi, do níž vstoupili umělci, politici i duchovní. Kritika vyvrcholila aktem členů politického hnutí Slušní lidé, kteří během inscenace, jež se odehrála v rámci festivalu Divadelní svět Brno 2018, vpadli na jeviště a na pár minut zastavili představení.

„Dalo se čekat, že se na protestech budou přiživovat náckové. To vtrhnutí na jeviště skutečně připomíná nástup nacismu v Německu a fašismu v Itálii. Obě strany by si však měly uvědomit, že žijeme ve světě podminovaném nebezpečnými emocemi,“ uvedl pro server Lidovky.cz duchovní, vysokoškolský pedagog a teolog Tomáš Halík. Inscenaci na rozdíl od jiných kritiků viděl, dvakrát ji zhlédl ze záznamu.

V prvním dojmu měl kus podle svých slov za rouhačskou provokaci ve stylu výjevů ve francouzském satirickém týdeníku Charlie Hebdo, která má těžit z reklamy způsobené pohoršením části veřejnosti . „Pak jsem pochopil - na rozdíl těch od protestujících - smysl té hry: chce drastickými prostředky vykřiknout: Podívejte se, v jak šíleném světě žijeme!“ píše (odpověď pro Lidovky.cz zveřejnil na svém webu, pozn aut.).

„V té hře vůbec nejde o ‚Ježíše znásilňujícího muslimku‘, nýbrž o protest proti světu, v němž se vše - i svaté symboly náboženství - zneužívá k rozdmýchávání nenávisti jedněch proti druhým,“ upozorňuje jeden z nejvýraznějších českých duchovních. Sám přiznává, že se mu inscenace nelíbila. Podle něj ale není smyslem tohoto typu divadla v lidech probudit libé pocity, ale provokovat k přemýšlení.

‚Prostí věřící na taková představení nemají chodit‘

Pro protesty některých lidí má Halík pochopení. Přikládá to jejich nepochopení prostředků postmoderního divadla. Řada kritiků prý jen emocionálně reaguje na výjev Krista znásilňujícího muslimku, aniž by znala kontext hry. „Někteří takzvaní ‚prostí věřící‘ tak jistě činili z dobré vůle, mysleli si, že tím brání údajně napadané křesťanství. Na jejich svědomí - jak radil už svatý Pavel - bychom měli mít ohled. Ti však opravdu na taková představení nemají chodit.“

Mrzí ho však, že se k podobné kritice nechalo svést i několik respektovaných duchovních. Podle Halíka se tím sami vystavili do špatného světla. „Mohli si snad uvědomit nebezpečí, že se tím de facto octnou v jedné řadě s těmi strašidly před divadlem od Miroslava Sládka po exhibicionistu Libora Halíka (aktivista bojující proti interrupcím - pozn. red.),“ připomněl, že v den inscenace protestovali před brněnským divadlem i šéf českých republikánů.

Divadelní hra vyvolala vlnu nevole, jedním z důvodů je i scéna, ve které Ježíš...
Inscenace Naše násilí a vaše násilí zobrazuje Ježíše, znásilňujícího muslimku.

Vyjádření Halíka kontrastuje s tím, jak se k inscenaci postavil nejvyšší představený české katolické církve, pražský arcibiskup Dominik Duka. Hru kritizoval několik týdnů před jejím uvedení. Odpor části společnosti proti ní přivítal. Pro zásah Slušných lidí vyjádřil porozumění. „Nakonec je třeba vidět, že někteří z diváků dali najevo svůj nesouhlase se skandálním obsahem i při samotném představení, byť jim to způsobilo potíže,“ napsal Duka.

Inscenace v důsledku zaměstná úředníky a policisty. Přestupková komise by měla v nejbližší době prověřit, zda necelé dvě desítky členů hnutí Slušní lidé svým vpádem na jeviště nespáchali přestupek. Senátora Eliška Wagnerová prozměnu podala trestní oznámení, hnutí se podle ní dopustilo výtržnictví. Slušní lidé pak policii vyzvali, aby prověřila údajné zneuctění české vlajky během představení. 

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Mohlo by vás zajímat