22. března 2012 17:32, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další Bémova nahrávka: Pařez, maorská princezna a mrtvý kůň

Pavel Bém | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bém | foto: Lidové noviny

PRAHA Na veřejnosti se objevila další část odposlechů hovorů mezi pražským exprimátorem Pavlem Bémem a lobbistou Romanem Janouškem. Tentokrát však není jasné, o čem se dvojice bavila. Muži si uvědomovali, že mohou být odposloucháváni, a tak mluvili jen v náznacích.

Hovor podle serveru iDNES.cz BIS zaznamenala 7. února 2007. Bém se nejdříve Janouška zeptal, jestli má u sebe "malej", tedy šifrovací telefon. Když Janoušek řekl, že ho má  v autě, Bém začal mluvit v kódech. "Tak to nech bejt. Prosím tě, Radka (nejspíš manželka Béma - pozn. red.) dnes dořešila kauzu mrtvýho koně, jo.  A přicestovala tam nějaká maorská princezna. A mě by jen zajímalo: mám nějakej papír v ruce, tak jestli to mám řešit já sám?" tázal se Bém. Zatím tajný problém si nakonec vzal na starost Janoušek.

ČTĚTE TAKÉ:


Později tajná služba nahrála další hovory, kde se Janoušek hlásil jako maorská královna nebo jako Colombo. "No, ještě jsou tady nějaké noty od soudruha Pařeza, ale to uvidíš na místě, až to dostaneš do ruky," hlásil třeba Bém.

Kdo je maorská princezna nebo Pařez? Čeho se týká kauza mrtvého koně? To z nahrávek není jasné a Bém to nechce objasnit. "Maorská princezna? Pane redaktore, nechte toho..." reagoval jen na dotaz.

Nahrávky mezi Bémem a Janouškem z roku 2007 dokládají, jak velký měl lobbista Janoušek vliv na rozhodování vedení magistrátu - na územním plán, prodej pozemků nebo personální politiku. Kauza má však ještě jednu rovinu, odposlechy se totiž v roce 2009 dostaly do rukou soukromé agentury ABL, kterou vedl nekorunovaný šéf Věcí veřejných Vít Bárta.

ogoOndřej Golis

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.