23. února 2015 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další Dbalého prohřešek podle diáře: koupil si diplomku za 50 tisíc

Vladimír Dbalý a jeho deník (koláž). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Dbalý a jeho deník (koláž). | foto:  Šimon, Lidové noviny

PRAHA Získat titul bez velké námahy může být lákavé i pro lidi ve vysokých pozicích a s již několika vědeckými hodnostmi. Exředitel nemocnice Vladimír Dbalý měl například zaplatit 50 tisíc korun za dopsání diplomové práce k získání MBA. A pomoct si chtěl i k právnickému titulu LL.M.

V porovnání s podezřením z milionové korupce jde sice o marginálii, odevzdání závěrečné práce napsané někým jiným však může být jen další ukázkou pochybných praktik lékaře a bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého. Kromě zápisů týkajících se zmanipulovaných tendrů a úplatku si Dbalý precizně zaznamenával do svého deníku, který měl server Lidovky.cz možnost prostudovat, i detaily ze studijního života.

Co si Dbalý zapisoval do deníku:

V plánu na třetí lednový den roku 2008 se tak například objevila poznámka o schůzce s mužem, který mu měl napsat práci pro zakončení studia na ČVUT. „Pak Mirek Prokop (MBA), který přináší návrh práce MBA - dohoda, že ji do 9.2. dopíše celou za 50 k,“ zapsal si exředitel vedle několika dalších povinností. Zmiňovanou částku pak podle údajů v diáři předal svému pomocníkovi v pražském podniku Limonádový Joe na konci února, a ještě v ten samý den práci ve škole odevzdal.

O několik týdnů později už měl Dbalý důvod k oslavám. „Dnes definitivní výsledek MBA dizertace - získal jsem 68 bodů a mám tedy titul MBA - promoce bude v Betlémské kapli 30.5.2008!!!“ neskrýval radost Dbalý ve svém zápisu z 30. dubna 2008.

S prací mu pomáhal vládní právník

V další části deníku se Dbalý podrobně rozepsal o schůzkách se dvěma právníky, kteří mu měli pomoct k dalšímu titulu - tentokrát šlo o LL.M na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde studoval mezi lety 2009 a 2011. Studium, za které nemocnice Homolka zaplatila celkem 413 135 tisíc korun, ale nakonec odložil.

Člen legislativní rady vlády Petr Šustek, který měl Dbalému poslat „vypracovanou práci LL.M“, odmítl s redakcí hovořit a na maily neodpovídal. Tehdejší student práv Marek Hrnčíř, který dnes pracuje společně s Šustkem v advokátní kanceláři a který měl Dbalému též pomáhat, nebyl několikrát k zastižení a na vzkazy nereagoval.

Ačkoli právnický titul exředitel Homolky nakonec nezískal, cestu k němu si plánoval poměrně jednoduše. „8.00 v Nemocnici na Homolce meet se studentem práv Markem Hrnčířem (od Petra Šustka) - předávám mu svoji MBA dizertaci a instrukce k napsání práce z prvního modulu LLM studia v Brně. Vypadá spolehlivě. Výstup by měl být do týdne. Very good!!!“ stojí v zápisu ze dne 22. října.

Z pozdějších poznámek je však patrné, že se jejich jasná domluva výrazně lišila od reality: Dbalý si opakovaně stěžoval na to, že oba právníci nedodali slibované materiály a že je musel nahánět. Do svých zápisků si zapsal i to, že některou z dílčích písemných prací během studia poslal svému „poradci“ k přepracování. Kolik a zda vůbec Dbalý odborníkům platil či zda se s nimi vyrovnal jiným způsobem, není jasné.

Konzultace = trik podvodníků

Jak už dříve informoval server Lidovky.cz, právě kamufláž s „odbornými konzultacemi“, za kterými se ve skutečnosti skrývá napsání diplomové práce, bývá v Česku běžnou praxí. Školy jsou ale na takové podvody krátké - odhalit takový podvod je skrze antiplagiátorské programy téměř nemožné(více čtěte ZDE).

Podrobnosti nechtěla sdělit ani jeho advokátka. „Domnívám se, že pokud můj klient odborně konzultoval s někým své studium nebo studijní práce, je to naprosto běžná věc. Že by si nechal psát nějakou studijní práci, o tom silně pochybuji,“ reagovala Katarína Kožiaková Oboňová na dotaz, zda si nechal napsat práce někým jiným. 

Podezření, že by práci nepsal sám, nepojala ani škola, která mu titul MBA udělila. „Pan Dbalý studijní program absolvoval v roce 2008. Podezření na plagiátorství v této souvislosti žádné nebylo,“ sdělila mluvčí ČVUT Ilona Prausová. 

Lékařovy poznámky v deníku přitom naznačují, že mu s pracemi lidé z oboru pomáhali více, než je při odborných konzultacíh běžné. 

Je ovšem na místě připomenout, že Dbalý se již v minulosti důrazně ohradil proti výkladu jeho deníku jakožto klíčového důkazu. Zápisky v notesu jsou podle stížnosti, kterou napsali jeho advokáti, pouze fiktivním literárním dílem.

Kdo měl problémy s diplomkou?

  • Bývalý ministr školství Josef Dobeš měl v diplomové práci takové nedostatky, že neměla být podle odborníků vůbec obhájena.
  • Jihomoravský hejtman Michal Hašek získal titul JUDr na kontroverzní fakultě v šestitisícovém slovenském Sládkovičovu.
  • Jana (Nagyová) Nečasová opsala podstatnou část diplomové práce a neuvedla zdroje.
skŠárka Kabátová