Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další dragounská jízda. Na podzim Českem projedou americké transportéry

Česko

  8:39
PRAHA - Jednotky americké armády dislokované na evropských základnách se chystají na velké cvičení v Maďarsku. Desítky kolových obrněných transportérů Stryker tam vyrazí v září a říjnu z bavorského Vilsecku po vlastní ose, projedou i Českou republikou.

Konvoj amerických obrněných transportérů v Pardubicích. foto: Michal Klíma, MAFRA

„Je to příležitost, jak posílit naše spojenectví a partnery v regionu,“ popisuje podzimní „krasojízdu“ mluvčí americké armády Joe Buccino pro web Military.com. Velitel 2. motorizovaného pluku John Meyer pak vysvětluje, že až vozidla Stryker a američtí vojáci překročí Dunaj, stráví v Maďarsku celkově dva měsíce společným tréninkem s tamějšími kolegy v rámci cvičení Brave Warrior.

Vrchol kariéry. Stateční Češi nás vítali i přes špatné počasí, píší Američané

Sedm set kilometrů dlouhá jízda střední Evropou má podle Američanů ujistit alianční partnery, že jim budou v případě potřeby nablízku. Jde především o reakci na vyhrocenou zahraniční ruskou politikou, která se projevuje na východě Ukrajiny a na Krymu. „Země, s nimiž cvičíme, jsou znepokojeny Ruskem jako hrozbou pro stabilitu kontinentu. My chceme silnou Evropu,“ poznamenal Buccino. John Meyer už dřív upřesnil, že Spojené státy a NATO ovšem nevnímají Moskvu jako protivníka.

Přesné trasy transportérů se zatím upřesňují, ještě tedy není jasné, kudy Českou republiku na začátku podzimu projedou. Nyní je pravděpodobné, že z Bavorska přijedou po plzeňské dálnici do Prahy, odtud pak po D1 do Brna a dál do Bratislavy a Maďarska.

Především děti lezly do transportérů, vojáci je vysazovali i na korby aut.
Američtí vojáci si přivítání v Česku při průjezdu do Pobaltí užili.

„Obrněné transportéry Stryker mají takové schopnosti, které jiné útvary v americké armádě nedokážou nabídnout – schopnost manévrovat po celé alianci,“ vysvětlil John Meyer pro Military.com.

Sto dvacet vozidel „dragounů“ z Vilsecku se v Česku objevilo už na přelomu letošního března a dubna, kdy se američtí vojáci vraceli ze cvičení v Pobaltí. Jejich tehdejší průjezd se změnil v oslavy, podél cest je zdravily tisíce lidí, další davy pak dorazily do pražské Ruzyně, kde Američané jeden den odpočívali.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!