Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další exekuce v Chomutově: Muži zabavili počítač, dlužil osm set

Česko

  11:47
CHOMUTOV - Primátorka Chomutova Ivana Řápková zahájila další vlnu exekucí. Radnice poslala do terénu pracovníky ekonomického odboru, aby vyřešili dlouhodobé dluhy obyvatel města. Vymahači jsou "ostří hoši", které Chomutov speciálně najal.

Evžen Bílý ukazuje dokumenty. Městu dlužil 836 korun, exekutoři mu zabavili počítač s LCD monitorem a hifi věž. foto: Josef HymplLidovky.cz

Pracovníci magistrátu v tričkách s nápisem Správce daně zahájili akci na chomutovském sídlišti Zahradní. Najatí svalovci zamířili za dlužníky rovnou do bytů, kde zabavovali elektroniku a další osobní věci. V prvním bytě odebrali Evženu Bílému počítač s LCD monitorem a hifi věž, dlužil městu 836 korun.

"Dlužím za poplatky za odpad. Chtěl jsem se domluvit na splátkovém kalendáři, v úterý dostanu sociální dávku. Nelíbí se mi proto, že k nám exekutoři vtrhli už dnes, navíc před dětmi, které probudili. Odvolám se," řekl novinářům Bílý.

Podle informací Řápkové mají být zásahy razantnější než únorové exekuce dávek v budově magistrátu. "Budeme chodit do bytů, budeme dlužníky sledovat, čekat na ně před hernami, zastavovat je na ulicích, chodit za nimi do hospody. Budeme prostě všude," popsala LN primátorka operaci.

Magistrátní exekutoři.

Speciální "komando" mělo k dispozici i vlastního zámečníka, asistovali mu i policisté. Do dalšího bytu se muži dostávali třičtvrtě hodiny, nikdo tam nebyl. Pracovníci ekonomického odboru poté zabavili dlužníků věci, průběh exekuce zaznamenali na kameru.

Akci přihlíželi i ostatní obyvatelé domu. "Je to správné. Lidi by měli vše řádně platit," komentovala situaci starší nájemnice. Opačný názor měl její soused: "Osm let nic nedělali a najednou před volbami dělají tohle," rozčiloval se.

Řápková: Předvolební kampaň? Vyloučeno
Začátek nových exekucí nemá podle Řápkové s volbami nic společného. Rozhodně by prý neměl být označován za zahájení její předvolební kampaně. "Já to vůbec nevnímám, že by to mělo mít nějakou spojitost s předčasnými volbami. Je to kontinuální akce. Začali jsme v prosinci minulého roku a jen kvůli verdiktu soudu se celá věc opozdila. Nyní zkoušíme novou strategii," říká primátorka a dvojka kandidátky ODS v Ústeckém kraji.

K prvním hromadným exekucím došlo v Chomutově 17. února. Exekutor tehdy zabavil dlužníkům peníze vyplacené na dávkách v hmotné nouzi přímo v budově magistrátu. Někteří příjemci dávek z řad neplatičů se proti tomuto postupu odvolali. Ústecký krajský soud jim dal za pravdu.

Rozhodl, že mají nárok na vrácení peněz. Dávka v hmotné nouzi je podle odůvodnění rozsudku nepostižitelná. Chomutov verdikt respektuje, ale nesouhlasí s ním a chce se proti němu dál soudně bránit.

LN mají na míst reportéra, připravujeme další podrobnosti.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat