Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Další kraje brzy obnoví poplatky

Česko

Další výsledek voleb: poplatky budou muset opět platit i pacienti v krajských nemocnicích.

PRAHA Hit dvou předvolebních kampaní bere zasvé. Do 21. června se mají jednotlivé kraje rozhodnout, jestli úplně zruší proplácení regulačních poplatků ve svých nemocnicích. Druhá možnost, kterou podle rozhodnutí asociace krajů a předsednictva ČSSD mají, je proplácet poplatky ve všech nemocnicích. Včerejší prohlášení vychází z neformálního stanoviska Evropské komise, podle nějž je současný systém v krajích v rozporu se zákony.

Jak se jednotlivé kraje rozhodnou, nechtěl předseda asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek předjímat. Všechno ale svědčí o tom, že je s proplácením poplatků v krajských nemocnicích skutečně konec.

Dohodu tak vnímal i pardubický hejtman Radko Martínek. V jeho kraji proplácení poplatků skončilo už ve středu.

Podobně se ještě před společným jednáním krajů vyjádřil i moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas. „Pokud bychom měli proplácet poplatky nejen v našich zdravotnických zařízeních, ale i ostatních, tak to nemůžeme ustát,“ řekl Palas Radiožurnálu. „Myslím, že v tom je postoj v krajích jednotný. I Pardubický kraj se podle mě rozhodl v tomto kontextu,“ dodal Palas.

S tím, že proplácení poplatků v krajích v podstatě končí, počítá i místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. „Není důvod poplatky hradit. Slíbili jsme, že když v parlamentních volbách uspějeme tak, abychom sestavovali vládu, že poplatky zrušíme. To se nestalo,“ řekl Škromach ČTK.

Ministerstvo zdravotnictví včerejší rozhodnutí krajů ocenilo. „Je to sice s velkým zpožděním, nicméně ministerstvo zdravotnictví oceňuje, že kraje přestaly porušovat platné zákony ČR,“ řekl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

V Jihomoravském kraji si ze všeho nejdřív udělají analýzu, kolik by proplácení poplatků ve všech tamních zařízeních vlastně stálo. „Tuto analýzu pak předložím radě kraje k rozhodnutí. Ta by mohla zasednout během sedmi deseti dnů,“ uvedl Hašek. V Jihomoravském kraji je kromě krajských nemocnic šest státních a další městské. V nich zatím poplatky kraj neplatil. Dopad na krajský rozpočet proto jistě nebude zanedbatelný. Podle Haška má analýza ukázat, jestli na něj bude stačit rezerva, kterou má kraj vyčleněnou na letošní rok.

Každý kraj si má své finanční možnosti zvážit sám. Nejde tedy vyloučit, že některé z nich budou dál poplatky proplácet, a to dokonce i v soukromých zařízeních. Současné zmatky by tak nezmizely.

Kraje, které by platily poplatky všem, by alespoň neměly takové starosti se soudy jako dosud. Na soudy se obracely hlavně soukromé lékárny. Těm ty krajské kvůli poplatkům přetáhly část zákazníků, a tak se cítily znevýhodněné. To ale není jediný právní problém s proplácením poplatků.

Krajský soud v Praze nedávno konstatoval, že není v pořádku vůbec sám postup, kdy pacient sám poplatky v reálu neplatí a hradí je za něj někdo jiný. Navíc není dodrženo pravidlo, že se poplatek platí hned v souvislosti s poskytnutím péče.

Hašek ale neuznal, že by kraje od začátku porušovaly s proplácením poplatků zákony. „Nemohli jsme vědět, jaké doporučení z Evropské komise zazní,“ řekl.

Graf

LOŇSKÉ VÝDAJE KRAJŮ NA PROPLÁCENÍ REGULAČNÍCH POPLATKŮ

V roce 2009 vydaly kraje za proplácení regulačních poplatků v krajských zdravotnických zařízeních přes 496 miliard. Letos k těmto výdajům již přibylo nejméně dalších 116 miliard.

výdaje jsou uvedeny v miliardách korun

ŠIMON / LN

Autor: