Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Další křesťanští uprchlíci chtěli do Německa. Teď znovu žádají azyl v Česku

Evropa

  7:38aktualizováno  17:50
ÚSTÍ NAD LABEM - Skupina šestnácti křesťanských uprchlíků z Iráku, které policie zadržela ve čtvrtek večer na cestě do Německa, požádala znovu o azyl v České republice. Řekla to krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Cizinci, které do České republiky přivezl Nadační fond Generace 21, budou převezeni do zařízení v Zastávce u Brna.

Uprchlíci v obležení novinářů foto: ČTK

„Cizinci opětovně požádali o azyl v České republice. Bude opětovně zahájeno azylové řízení a cizinci budou převezeni do pobytového zařízení v Zastávce u Brna,“ řekla Hyšplerová. Mluvčí ministerstva vnitra Lucie Nováková v tiskové zprávě potvrdila, že ministerstvo vnitra nyní v rámci příslušného správního řízení o opakované žádosti opětovně zkoumá, zda existují důvody pro udělení mezinárodní ochrany nebo nikoliv.

Proč chtějí křesťanští uprchlíci do Německa? Vyčítali jim spotřebu vody, tvrdí tlumočník

„Všichni Iráčané byli včera (ve čtvrtek) řádně poučeni o tom, co to znamená vzdát se azylu, přesto to udělali. Česká republika nebude hřiště pro hraní azylové rulety,“ uvedl k případu bez bližších podrobností ministr vnitra Milan Chovanec.

Uprchlíci si ve čtvrtek vyzvedli pasy na ministerstvu vnitra a požádali o ukončení statusu azylanta. Minibusem soukromé firmy se potom vydali na cestu do Německa.

Uprchlíky policie zadržela ve čtvrtek večer asi osm kilometrů od česko-německých hranic. Iráčané, mezi kterými jsou i děti, noc strávili v Interhotelu Bohemia v centru Ústí nad Labem. Kolem 7:30 se nasnídali a pak je policie i s veškerými zavazadly odvezla čtyřmi dodávkami na služebnu.

Řidiče, kteří Iráčany vezli, policie podezřívá z převaděčství. „V případě řidičů byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice,“ doplnila Hyšplerová. Oba muže policie po výslechu propustila. Oba řidiči odjeli ve 14:30 minibusem ze služebny cizinecké policie. Kolem novinářů jen projeli.

Výjezdní příkaz slouží k opuštění celé EU

Skupina ve čtvrtek osobně na ministerstvu vnitra požádala o ukončení statusu azylanta. „Všem osobám byly vráceny cestovní doklady a vydán třídenní výjezdní příkaz. Iráčanům byla okamžitě nabídnuta pomoc ze strany Červeného kříže, kterou však odmítli,“ uvedla už dříve na webu ministerstva vnitra jeho mluvčí Lucie Nováková. Úředníci podle ní všechny Iráčany informovali o tom, že nesmějí ilegálně překročit hranice jiného členského státu Evropské unie a výjezdní příkaz slouží k opuštění celé Evropské unie.

Čeští policisté zatkli uprchlíka, který o azyl žádá ve 13 zemích. Skončil v detenci

Vláda před týdnem program přesídlení iráckých křesťanů, díky němuž mělo v Česku najít nový domov 153 lidí, zrušila. „I tento příklad ukazuje, že zastavit projekt Nadačního fondu Generace 21 byla správná věc,“ reagoval na aktuální vývoj ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Fond zatím do České republiky přivezl 89 křesťanských uprchlíků. Jako první opustila Česko na začátku dubna skupina 25 lidí z Okrouhlíku u Jihlavy, která odjela do Německa. Německé úřady chtějí dvacet z nich vrátit do Česka, zbylá pětičlenná rodina se vracet nebude, protože otec již v Německu dostal azyl. Před týdnem pak odletěla zpět do vlasti osmičlenná rodina z Brna. Důvodem byl stesk po domově.

Hašek: Prověříme finanční pomoc fondu

Zástupci fondu přiznávají, že se v projektu „bohužel objevily faktory“, které nepředvídali. „Někteří z uprchlíků se rozhodli odejít, aniž by vyzkoušeli skutečný život v této zemi s naší podporou a mezi lidmi, kteří je byli připraveni přijmout s láskou mezi sebe. V tom jim nemůžeme zabránit,“ uvedl fond. Jeho tým je nicméně přesvědčen o tom, že záchrana životů a aktivita Generace 21 má smysl i proto, „aby otevřela diskusi a některé věci časem vyjasnila“.

Jihomoravský kraj podle hejtmana Michala Haška (ČSSD) nechá prověřit podmínky udělené finanční pomoci fondu. Na jejím základě pak bude jasné, zda nadační fond bude peníze vracet, sdělil Hašek. Míní, že „krach projektu“ negativně ovlivní pohled na migranty v Česku.

Dalších 16 iráckých uprchlíků asi odjede z Česka. Police je zadržela před hranicemi

Budoucnost šestnácti migrantů, kteří jsou nyní v Ústí nad Labem, není jasná. O zbývajících čtyřicet uprchlíků, kteří pobývají v Praze a Soběšovicích na Frýdecko-Místecku, se chce Nadační fondu Generace 21 dál starat minimálně po celý první rok jejich pobytu v Česku.

Podle Slezské diakonie, která se stará o uprchlíky v Moravskoslezském kraji, se v regionu zatím problém nevyskytl. Uprchlíci by se měli příští týden stěhovat do bytů. Skupina žijící v Praze podle dřívějších informací Armády spásy, která jim v metropoli pomáhala s ubytováním, další stěhování neplánuje.

Výběr událostí kolem pobytu křesťanských uprchlíků z Iráku v ČR

28. července 2015 - Představitelé fondu Generace 21 oznámili, že chtějí do ČR přivézt 152 křesťanských uprchlíků z Iráku pronásledovaných radikály z Islámského státu (IS). Fond měl v prvním roce uhradit náklady na ubytování a životní potřeby iráckých křesťanů, stejně jako integrační služby.
14. prosince 2015 - Vláda souhlasila s přesídlením 37 křesťanských rodin, celkem 153 osob z Kurdistánu a Libanonu.
- Žadatelé měli mít ověřitelný příběh a měli chtít do ČR. Podmínkou příjezdu byla bezpečnostní prověrka.
24. ledna 2016 - Do Prahy přiletěla první skupina deseti uprchlíků. Utečenci z oblasti iráckého Mosulu byli převezeni do rekreačního střediska Okrouhlík u Jihlavy.
5. února 2016 - Druhá skupina uprchlíků dorazila do ČR, šlo o čtyři rodiny se 17 členy. Zamířili také do Okrouhlíku u Jihlavy.
11. února 2016 - Pozdvižení vyvolala reportáž TV Prima o bydlení nabízeném jihlavskou radnicí uprchlíkům. Jeden z mužů podle Primy přirovnal ubytování k přemalovanému kravínu. Fond označil reportáž za lživou, televize se za ni postavila.
19. února 2016 - Dorazila třetí skupina, ze 41 lidí bylo 33 z iráckého Irbílu a osm z Libanonu. Více než polovina jich zamířila do Brna, další do Smilovic u Třince (část obyvatel s jejich příjezdem nesouhlasila) a do Okrouhlíku.
20. března 2016 - Čtvrtá skupina 23 lidí z iráckého Irbílu byla z části ubytována ve Smilovicích, z části v hotelu v Praze.
31. března 2016 - Generace 21 oznámila, že osmičlenná rodina ubytovaná v Brně se rozhodla vrátit do vlasti. Návrat odůvodnila steskem prarodičů po domově. Zpět do vlasti odletěli 7. dubna.
- Fond odložil podání žádosti o přidělení bytů rodinám v Jihlavě, uprchlíci nebyli spokojeni se svými vyhlídkami.
1. dubna 2016 - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) pozastavil projekt fondu Generace 21. Dalších 25 cizinců, kterým poskytla ČR azyl, totiž požádalo o vrácení pasů a chtělo se dostat do jiné evropské země.
2. dubna 2016 - Skupina 25 uprchlíků, původně ubytovaných v Okrouhlíku, se vydala do Německa. V noci autobus s uprchlíky zadržela německá policie, která Iráčany měla podle původní dohody vrátit do Česka v pondělí 4. dubna.
4. dubna 2016 - Německo stáhlo svou žádost o předání cizinců do ČR s odůvodněním, že všichni požádali v Německu o azyl.
6. dubna 2016 - Ministr Chovanec řekl, že pokud se skupina 25 uprchlíků vrátí do Česka a nepožádá znovu o azyl, bude po zadržení policií vyhoštěna do Iráku.
7. dubna 2016 - Vláda se dohodla, že program přesidlování uprchlíků z Iráku do ČR nebude pokračovat.
- Ministerstvo vnitra obdrželo od Německa žádost, aby si Česko vzalo zpět 25 křesťanských uprchlíků z Iráku.
13. dubna - Fond Generace 21 pozastavil stěhování 16 uprchlíků z hostelu v centru Brna do městských bytů. Iráčané váhají, zda mají v Brně zůstat.
14. dubna - 16 uprchlíků ubytovaných v Brně se rozhodlo opustit Česko. Vyzvedli si od českých úřadů pasy
15. dubna - Skupinu z Brna zadržela policie v Ústí nad Labem. Skupina požádala znovu o azyl v Česku.
- Ministerstvo vnitra oznámilo, že skupina 20 uprchlíků z Iráku se po dvou týdnech v Německu vrátí zpět do Česka. Po návratu budou uprchlíci, kteří původně bydleli v Okrouhlíku, umístěni do detenčního zařízení. Ministerstvo kladně vyhodnotilo novou žádost německé strany o jejich vzetí zpět. V pěti případech žádost od Německa nepřišla kvůli sloučení rodiny.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...