Další lekci uštědřily Číňanky

PEKING Ruce českých basketbalistek svazuje nejistota. „Nemáme takovou formu jako v olympijské kvalifikaci,“ přiznala rozehrávačka Markéta Mokrošová. Včera uštědřily Češkám lekci na olympijském turnaji domácí Číňanky, které vyhrály jednoznačně 79:63.

Už před zápasem měly české basketbalistky jistotu postupu do zítřejšího čtvrtfinále, ale mohly bojovat o lepší umístění v základní skupině, a tím pádem získat lehčího soupeře pro klíčový zápas celé olympiády.

Krutá porážka ale vymezila svěřenkám trenéra Jana Bobrovského čtvrté, poslední postupové místo a vražedného oponenta v podobě Austrálie. „Budeme se snažit být Australankám důstojným soupeřem,“ přála si Mokrošová.

Na bod čekaly tři a půl minuty Aby to tak bylo, bude se český tým muset hodně zlepšit ve všech herních činnostech, protože proti Číňankám tým připomínal zadřený stroj. „Nechali jsme se zaskočit tvrdou obranou Číňanek. A na začátku jsme nesmyslně stříleli,“ zhodnotil stručně zápas trenér Bobrovský. Před zraky Jao Minga byly domácí hráčky na oponentky dokonale připraveny. „Vždycky stály tam, kam jsme chtěly hrát, měly nás přečtené,“ řekla Mokrošová.

Češky měly katastrofální nástup. Tři a půl minuty trvalo, než zaznamenaly první bod. Po sedmi odehraných minutách si kouč Bobrovský vzal už druhý time-out.

V té chvíli české basketbalistky prohrávaly 17:4 a měly málokdy vídané procento úspěšnosti při střelbě z pole 7 procent. Češky už se ve zbytku duelu nikdy nedostaly k Číňankám na dostřel. „Na začátku druhého poločasu jsme se trochu zlepšily, ale na obrat jsme neměly síly,“ podotkla Mokrošová.

O přestávce zabouřil v kabině trenér Bobrovský. Ale změna hry nebyla nijak výrazná. „Když nedáte koš z jasné pozice, tak vás to nahlodá,“ popisovala Mokrošová. „Musíme to holt brát tak, že je úspěch, že jsme se dostaly mezi nejlepších osm týmů na světě.“

O autorovi| MARTIN PRACHAŘ, (od zpravodaje LN v Číně)