8. května 2017 13:12, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další nahrávka. Načasoval bych to před socanský sněm, říká Babiš novináři o kauze Beretta

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Na internetu se objevila další nahrávka, na níž ministr financí Andrej Babiš (ANO) mluví s dnes již bývalým novinářem Mladé fronty DNES Markem Přibilem. Za zveřejněním stojí stejná skupina, která si říká Julius Šuman.

Kauza Beretta

Protimafiánský útvar (ÚOOZ) zatkl v květnu roku 2016 v kauze Beretta šéfa odboru korupce protikorupční policie (ÚOKFK) Radka Holuba při předávce důvěrných informací z policejních databází soukromému detektivovi Igoru Gáboríkovi. Zároveň proběhla domovní prohlídka u žalobkyně Dagmar Máchové a detektivové si přišli i pro celníka Pavla Šímu.

Postupně začalo prosakovat, o jak vážný případ jde. Podle vyšetřovatelů totiž ve zmíněné skupině osob existoval systém na vynášení informací z trestních spisů a výrobu kompromitujících materiálů. Pracují rovněž s podezřením, že ve hře byly peníze.

Následně po květnovém zátahu policejní vedení oznámilo, že dojde k reorganizaci a protimafiánský útvar (ÚOOZ) se v rámci Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) sloučí s protikorupčním útvarem (ÚOKFK). Robert Šlachta, bývalý šéf ÚOOZ, podal výpověď (nyní pracuje jako náměstek u celní správy) a hovořil o tom, že reorganizace byla odpovědí na kauzu Beretta a že jejím cílem bylo ÚOOZ umlčet.

VÍCE ČTĚTE ZDE:

Nahrávka se ale tentokrát objevila nejdříve na serveru Seznam Zprávy. Novinář Babišovi referuje o citlivé kauze Beretta, která se týká úniků informací z policie a figuruje v ní šéf odboru korupce bývalé protikorupční policie Radek Holub či soukromý detektiv Igor Gáborík (viz box).

Přibil na sociálních sítích přiznal kontakty s Babišem, více ale nechtěl záležitost komentovat, Babiš označuje schůzky s Přibilem za provokaci. Na Facebooku v neděli šéf hnutí ANO napsal, že scházet se s novinářem byla chyba. „Jasně. Teď budou mít nabito. Pomohl jsem jim. Udělal jsem chybu. Konečně jsem si ty nahrávky poslechl, a i když jsem přesvědčený, že jsem nikoho neúkoloval, přiznávám, neměl jsem se s tím novinářem vůbec scházet. Byla to předem zorganizovaná provokace. Podělal jsem to,“ napsal Babiš, který už v pátek podal trestní oznámení.

Babiš: Stal jsem se obětí agenta

Pro server iDnes.cz Babiš dodal: „Já už k tomu řekl vše. Evidentně jsem se stal obětí cílené provokace nastrčeného agenta, který mě měl kompromitovat. Teď vypouští na veřejnost sestříhané nahrávky, kde jsem ale i tak velmi pasivní,“ sdělil Babiš. „Každý, kdo si to poslechne, si musí všimnout, jak moc mi to vnucuje,“ upozornil vicepremiér s tím, že podle některých informací měl Přibil kontakty na kmotry. Zároveň naznačil, že za nahrávkami stojí jeho političtí konkurenti.

Novinář Přibil na nejnovější (třetí) nahrávce Babišovi referuje o advokátovi Karlu Muzikářovi. Jak LN informovaly v říjnu roku 2016, na advokáta vzniklo loni v květnu „kompro“, které vyrobil někdejší šéf oddělení korupce na protikorupční policii Radek Holub. Cílem bylo poškodit Muzikáře před klienty. Právník totiž zastupuje České dráhy v nanejvýš citlivém miliardovém sporu mezi státním podnikem a plzeňskou strojírnou Škoda Transportation. EXKLUZIVNÍ TEXT O PŘÍPADU SI PŘEČTĚTE ZDE:

„(Muzikář) Je přesvědčený, že Holub spolupracuje s (Radkem) Pokorným (vlivný advokát, místopředseda rozhodčího soudu a přítel premiéra Bohuslava Sobotky - pozn. red.) a de fakto ho obalamutili, protože mu slibovali trestní spis, k tomu nedošlo,“ říká Přibil.

Přibil: Je to citlivý. To jsem se chtěl poradit, jestli to můžeme publikovat

Dále vykládá o Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) a o výpovědi Dušana Brunclíka, bývalého náměstka GIBS, který z inspekce odešel v roce 2014. Vedení inspekce ho podezíralo, že vynášel informace a opakovaně ho vyslýchalo.

„Teď sháním veškerý záznamy z ÚOOZ (bývalý protimafiánksý policejní útvar, dnes součást Národní centrály proti organizovanému zločinu - pozn. red.) ohledně Beretty, sehnal jsem výslechy, tady je výpověď Brunclíka, je tam všechno o tom, jak odvolali (Ivana) Bílka (bývalý šéf GIBS - poz. red.), instalovali (Michala) Murína (současný šéf GIBS, Murín byl letos v únoru v kauze Beretta vyslýchán, znal se totiž s obviněným Gáboríkem - pozn. red.). V novinách jsem to radši nerozebíral, chtěl jsem se zeptat...“ říká Přibil Babišovi a materiály mu nechává s tím, že je má okopírované. „Je to citlivý. To jsem se chtěl poradit, jestli to můžeme publikovat.“

„A tohleto je vlastně proti komu?“ ptá se Babiš na nahrávce, o níž opět není jasné, kdo ji pořídil a zveřejnil. „Především proti sociálním demokratům a proti ODS,“ odpovídá Přibil.

„Jako já bych to nechal, načasoval bych to někdy před ten jejich sněm socanský. A něco před volbama,“ přemítá Babiš před novinářem. Nutno podotknout, že před sjezdem ČSSD v MfDnes nic o kauze Beretta nevyšlo.

Co je skupina Juliuse Šumana

Na internetu zveřejňuje nahrávky anonym, který se skrývá za identitou Skupina Juliuse Šumana. Julius Šuman byl podle slovenských badatelů řídícím důstojníkem agenta Bureše, což měl být Babiš. Babiš spolupráci s StB popírá, vyhrál na Slovensku i soud.

Anonym už zveřejnil tři nahrávky, na té první mluví Babiš vulgárně o politických soupeřích, daleko větší rozruch způsobila druhá nahrávka, na níž se Babiš domlouvá s novinářem Přibilem o materiálech proti sociální demokracii - VÍCE ZDE. Anonym slibuje další nahrávky.

„Andrej Babiš má na každého složku. My máme složku na Andreje Babiše. Jsme Skupina Juliuse Šumana, která v anonymitě sbírá informace o AB,“ píše se na twitterovém účtu.

Přibila po druhé zveřejněné nahrávce, na níž se s Babišem domlouval, kdy by měl vyjít jaký materiál proti ministrům za ČSSD Miloslavu Ludvíkovi a Milanu Chovancovi, vyhodila redakce Mladé Fronty Dnes (stejně jako Lidové noviny a server Lidovky.cz spadá pod vydavatelství Mafra - poz. red.). Redaktoři MfD vydali prohlášení, v němž odmítají, že by kdokoli ovlivňoval, jaké materiály v listu vyjdou, a napsali, že ministr financí Babiš (do února vlastník Agrofertu a tím i vydavatelství Mafra) lhal, když opakovaně ubezpečoval, že se nebude snažit ovlivňovat chod médií, který skrze Agrofert vlastnil.

Šlachta mi vzkázal, že chce být policejní prezident, říká Babiš

Na nynější nahrávce Přibil Babišovi nabízí, že dokáže zařídit, aby materiály vyšly i jinde. „Otázka je taky, to jsem schopnej zařídit, aby nás nekritizovali všichni, když se to objeví v MfD, jsem schopen to poskytnout i jinam, třeba v Právu, když jsem tam deset let dělal,“ vysvětluje na záznamu Přibil. „To záleží, to bych se dohod s Frantou Nachtigallem (současným ředitelem strategického rozvoje MAFRA - pozn. red.)“.

Nachtigall se k nahrávkám nevyjadřuje, na nová sdělení zareagoval šéfredaktor Práva Zdeněk Porybný. Ten zcela vyloučil, že by měl Přibil jakoukoli možnost cokoli protlačit do deníku Právo. „Po jeho odchodu z redakce před pěti lety s ním neměla redakce Práva žádný kontakt. Jeho tvrzení, že by mohl přes někoho protlačit materiály jakéhokoli druhu, považuji za lživé,” řekl Porybný serveru Novinky.cz.

Na závěr nahrávky se ještě Přibil zajímá o osud Roberta Šlachty, bývalého šéfa ÚOOZ a nynějšího náměstka pátracího odboru Celní správy ČR. „Akorát tyhlety zdroje, to jsou bejvalý policajti, vyzvídaj, nevím, jak jim odpovědět, jestli bude Šlachta v budoucnu ministrem, říkám, že tohle netuším, že on sám se dříve vyjádřil, že nemá policejní ambice,“ nadhazuje Přibil. „Šlachta mi vzkázal, že by chtěl být policejní prezident,“ odpovídá Babiš.

Šlachta na serveru Info.cz označil Přibilovy výroky za plácání. „Tak mě vyženou od policie, a bude se spekulovat o tomhle. Já s Babišem nejsem v kontaktu a nikdy jsem s tím člověkem o tom nemluvil. O žádném úniku informací z kauzy Beretta za mého působení nevím,“ uvedl Šlachta.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) Babiš potápí politiku „do žumpy“. „Trestní oznámení měl Babiš podat, když dostal do ruky živé (policejní) spisy. Teď, když to něj prasklo, má smůlu. Už je pozdě,“ uvedl na twitteru předseda TOP 09 Kalousek. Europoslanec za TOP 09 a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil sdělil ČTK, že pokud Babiš disponoval informacemi z otevřeného policejního spisu, mohl se dopustit trestného činu. „Podezření z této poslední nahrávky by tak měl nejen vysvětlit sám Babiš, ale měla by být také důkladně vyšetřena policií,“ uvedl.

mprMartin Prachař, Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...