12. září 2012 10:55, aktualizováno  17:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stopy vedou na Přerovsko. Policie zřídila tým Metyl. Mrtvých je 16

Podezřelá prodejna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podezřelá prodejna | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PŘEROV Policisté našli na Přerovsku ve spolupráci s celníky a hygienou další neoznačené lahve. Analýza vzorků, které zabavila policie v Příbrami už potvrdila přítomnost metanolu. Jednalo se pravděpodobně o lahve s etiketami likérky Drak, která sídlí v Chvalčově nedaleko Přerova. Po původci policie dál pátrá.

V Oseku nad Bečvou, kde podlehla metanolu zatím nejmladší, jednadvacetiletá žena, zkontrolovala policie dvě místa. V jednom z nich objevili 23 litrů neoznačeného alkoholu.

Kauzu metanolu Lidovky.cz neustále monitorují:

Policie také zadržela majitele obchodu na zlínském sídlišti Jižní Svahy. Dva lidé, kteří jsou kvůli otravě alkoholu v kritickém stavu, tam koupili lahev tuzemáku.

V obci Brodek u Přerova provedli kontroloři na základě příkazu soudu v nočních hodinách domovní prohlídku, při které našli patnáct lahví s možným alkoholem, plných i poloprázdných. "Některé z nich byly kolkované jiné nikoliv. Nálezy zašleme ke znaleckému zkoumání na specializované pracoviště," uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí přerovské policie Miluše Zajícová.

V souvislosti s prohlídkou zadrželi policisté čtyřicetiletého člověka, který byl ale opět propuštěn na svobodu.

Policejní prezident Martin Červíček nechal sestavit v úterý večer speciální tým zaměřený na vyšetřování otrav metanolem, jejichž počet v posledních dnech stoupá. Skupina vznikla kvůli závažnosti situace, řekla mluvčí prezidia Štěpánka Zatloukalová.

Policejní skupinu s názvem Metyl vede náměstek pro vyšetřování Václav Kučera a jsou v ní kriminalisté s analytiky. "Cílem je koordinovat činnost policie na základě získaných informací, výsledků expertíz a znaleckých zkoumání, jde také o analýzy informací a oznámení o výskytu, podezřelé výrobě a distribuci alkoholu na celém území," uvedla Zatloukalová. 

Podívejte se. kde všude řádil vražedný metanol:


Zobrazit místo Oběti metanolu na větší mapě


Kontroly provádí policie ve spolupráci s Celní správou, Českou obchodní inspekcí a s Krajskou hygienickou stanicí provedena kontrola 4 objektů.

Likérka Drak pančování odmítla

Vláda zřídila krizový štáb

Vláda se dnes kvůli množícím se otravám metylalkoholem rozhodla zřídit dočasný krizový štáb. Zástupci ministrů vnitra, zdravotnictví, zemědělství, průmyslu a obchodu, ředitele Celní správy a policejního prezidenta se sešli ještě dopoledne, aby kabinetu dali doporučení k dalšímu postupu. Především by měl navrhnout rozsah a typ provozoven, kde má být zakázán prodej tvrdého alkoholu. ČTĚTE VÍCE ZDE

Po otravě staršího muže prohledala policie v Příbrami obchod, kde měl nekvalitní vodku koupit a také velkoobchod LeKo, který prodával plastové barely alkoholu s etiketou Likérky Drak. "Pokud tam najdou chybu, tak to je chyba na straně té likérky. Nic tady neroztáčíme, nic tu neotvíráme a prodáváme to v celých baleních," řekl obchodní ředitel firmy LeKo Jaromír Smrčina.

Pochybení však odmítla i likérka z Chvalčova na Kroměřížsku.

"Teď je to na expertize," zdůraznil Smrčina. Firma podle něj policii poskytla všechny potřebné doklady. Příbramská policejní mluvčí Lenka Pavlová dnes uvedla, že výsledky testů budou k dispozici za několik dní."Nadále prověřujeme další provozovny a prodejny," dodala Pavlová.

asaAnna Sedláková, ČTK

Randstad s.r.o.
Skladový manipulant - až 30.000 Kč

Randstad s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč