Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza předražených jízdenek. S Dvořákem si obvinění vyslechl i vlivný manažer

Ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy Martin Dvořák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy Martin Dvořák. | foto: ČTK

PRAHA Kvůli předražené zakázce na prodej jízdenek ve vestibulech metra policie obvinila i exředitele úseku služeb dopravního podniku Tomáše Petanu a jednatele firmy Cross point Pavla Švarce. Společně s bývalým šéfem dopravního podniku Martinem Dvořákem a pražským exradním Radovanem Šteinerem je protikorupční policie viní z porušování zákona při správě cizího majetku a pletichy při zadání veřejné zakázky.

Petana veškerá obvinění odmítá. "Považuji to za absolutní nesmysl, protože jsme postupovali přesně podle zákona, což je napsáno i v tom obvinění," řekl serveru Lidovky.cz. Proti postupu policie se chce bránit. "Hodlám samotné obvinění napadnout stížností," uvedl Petana, který z podniku odešel v roce 2010 a nyní pracuje jako šéf Odboru veřejných zakázek a nákupů Správy státních hmotných rezerv.

ČTĚTE TAKÉ:


Jak zjistil server Lidovky.cz, policie stíhá i jednatele společnosti Cross point Pavla Švarce. Dvořák měl zakázku zmanipulovat ve prospěch společnosti, ta pak jízdenky v metru prodávala čtyřikrát dráž než její předchůdce. Místo 30 milionů ročně začal podnik platit o 100 milionů víc. "Viní mě ze spolčení s panem Švarcem, přitom já se s ním v životě neviděl," reagoval Dvořák, když ho server Lidovky.cz se jménem konfrontoval. Stejně mluví i Petana.

Dvořák těsně po obvinění prohlásil, že za ním stojí primátor Prahy Bohuslav Svoboda, který chce odvrátit pozornost od problému s tunelem Blanka. "Podobné věci se vždycky odehrají těsně před zastupitelstvem, je to trik pana Svobody a jeho tajemníka Hanče," myslí. Proti obvinění chystá stejně jako Petana stížnost.

Obvinění v kauze jízdenek

  • Martin Dvořák - bývalý ředitel DPP
  • Radovan Šteiner - bývalý pražský radní pro dopravu
  • Tomáš Petana - bývalý ředitel služeb a  bývalý personální ředitel DPP
  • Pavel Švarc - jednatel firmy Cross point

Smlouvu s firmou Cross Point dopravní podnik vypověděl loni na podzim. Vedení se tak rozhodlo na základě trestního oznámení advokáta Václava Lásky, který pro nové vedení dopravního podniku prověřoval některé ze starších smluv.

Firma Cross Point získala kontrakt před pěti lety, když se do tendru přihlásila jako jediná. Prodej jízdenek pražského dopravního podniku měla předtím 15 let na starosti společnost Šoch. Šéf firmy Petr Šoch řekl v roce 2008 serveru Euro, že jednou z podmínek tehdejšího výběrového řízení byl nově certifikát ISO 9001, který Šochova firma neměla a nemohla si ho ani dostatečně rychle vyřídit.

Podle Dvořáka ale má policie k dispozici dvě analýzy od nezávislých právníků, že to, co vytvořil advokát Láska, je nesmyslné a zakázky jsou správné a nevznikla žádná škoda.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...