Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další oslabení viru. Ve středu přibylo 1857 nakažených, nově se naočkovalo přes 76 tisíc lidí

Národní očkovací centrum proti covid 19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Národní očkovací centrum proti covid 19. | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Praha Ve středu přibylo v ČR 1857 případů covidu-19, což je o čtvrtinu méně než před týdnem. Kleslo také reprodukční číslo udávající rychlost šíření viru.

Ve středu byl v Česku očkován proti nemoci covid-19 druhý nejvyšší počet lidí za den od začátku vakcinace. Očkovaných bylo 76 099, což je skoro o desetinu více než před týdnem. Naopak ve středu dále zpomalovalo šíření nákazy. Přibylo 1857 potvrzených případů covidu-19, tedy o čtvrtinu méně než před týdnem. Počet nově nakažených byl nejnižší za všední den od 21. září. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Denní nárůsty počtu případů covidu-19 klesají postupně od začátku března, kdy dosahovaly téměř 17 tisíc. Ve středu se poprvé po dlouhé době dostal nárůst pod dvě tisícovky za všední den. O víkendech se sice počty nově nakažených v posledních týdnech dostaly dokonce i pod tisíc, ale během víkendů se mnohem méně testuje.

Ve středu klesl kromě počtu nově nakažených i počet antigenních testů na koronavirus oproti předchozímu týdnu z více než 200 tisíc na zhruba 165 tisíc a počet PCR testů z 19.745 na 15 848. Navzdory tomu ale klesaly podíly potvrzených případů covidu-19 na počtu provedených testů. Například u testů prováděných plošně a z preventivních důvodů, které tvoří naprostou většinu všech testů na covid-19, se podíl pozitivně testovaných snížil z 0,15 procenta za předchozí středu na 0,14 procenta.

U tzv. epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivně testovaných klesl z 3,87 za předešlou středu na 3,77 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, se podíl nakažených snížil z 11,01 na 9,46 procenta.

Počet nových případů covidu-19 za týden v Česku ke čtvrtku klesl na 118 na 100 tisíc obyvatel. Tímto údajem se nyní vláda řídí při uvolňování protiepidemických opatření. Některá omezení kabinet v posledních týdnech uvolnil v krajích, kde se počet případů nákazy na obyvatele dostal na úroveň kolem stovky, či níže. Pod touto hranicí je aktuálně přesně polovina regionů Česka. Nejpříznivější je nyní situace v Karlovarském kraji, kde za poslední týden přibylo 40 nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Naopak ve Zlínském kraji bylo za týden 181 nakažených na 100 tisíc obyvatel, což je nejvíce ze všech regionů.

Klesá i množství lidí s covidem-19 v nemocnicích. Ke středě hospitalizovaných ubylo oproti minulému týdnu přibližně o pětinu na 2348, což je nejméně od poloviny loňského října. Ve vážném stavu je nyní 425 pacientů. Volných bylo ke čtvrtečnímu ránu v nemocnicích v Česku podle ministerstva 27 procent standardních lůžek s kyslíkem i lůžek s umělou plicní ventilací.

Snížilo se nyní mírně rovněž takzvané reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. Podle údajů k protiepidemickému systému PES kleslo ze středeční hodnoty 0,87 na čtvrtečních 0,85. Čím níže je číslo pod hodnotou jedna, tím pomaleji se epidemie šíří.

Rostou naopak denní počty očkovaných proti covidu-19. Od neděle bylo každý den očkováno více lidí než za stejný den předchozího týdne. Ve středu ve srovnání s předešlým týdnem stoupl počet očkovaných skoro o 6000 na více než 76 tisíc. Více lidí dostalo za jeden den vakcínu od začátku očkování pouze minulý čtvrtek, kdy bylo podáno 77 932 dávek. Celkem bylo v Česku aplikováno 3,42 milionu dávek očkování proti covidu-19 a plně naočkováno je zhruba 1,04 milionu lidí.

Od začátku loňského března, kdy byl v Česku poprvé prokázán výskyt nového koronaviru, bylo zaznamenáno dohromady přes 1,64 milionu případů covidu-19. Zemřelo celkem 29 521 lidí s covidem-19. 

Místo útoku v italské Brescii.
Národní očkovací centrum proti covid 19.

Počty nakažených klesly

Současný vládní plán na uvolňování protiepidemických opatření vychází zejména z počtu nově nakažených koronavirem za sedm dní na 100 tisíc obyvatel, takzvané incidence, která v epidemiologii označuje počet nově nemocných za určitý časový úsek. Pokud v celé ČR klesne pod 100, mají se podle tzv. balíčků pro návrat do normálního života například otevřít zbývající obchody. Dosažení hranice 75 má podle balíčků umožnit otevření zahrádek restaurací či kulturní představení venku.

Za celou ČR je nyní 118 případů na 100 tisíc obyvatel za uplynulých sedm dní, z krajů jsou na tom nejlépe Karlovarský (40) a Královéhradecký (47). Nejvyšší počet nových nákaz za sedm dní na 100 tisíc obyvatel vykazují Zlínský kraj (181), Vysočina (177) a kraj Jihočeský (174).

Za 14 měsíců od prvních případů covidu v ČR byla celorepublikově nejhorší situace koncem října 2020 a začátkem ledna 2021, kdy se sedmidenní incidence přiblížila 850 případům na 100 tisíc obyvatel. Začátkem března se pohybovala kolem 800, pak začala klesat. Z regionů byla z tohoto pohledu nejhorší situace v těch, které jsou na tom naopak nyní nejlépe. Na přelomu letošního února a března zaznamenávaly Královéhradecký, Plzeňský a Karlovarský kraji opakovaně přes 1200 nových případů za sedm dní na 100 tisíc obyvatel. K této hranici se ještě přiblížil Zlínský kraj, a to koncem loňského října.

Žijeme v internetové totalitě, říká herní vývojář Daniel Vávra

Daniel Vávra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pokládat designéra počítačových her Daniela Vávru za nudného „ajťáka“ žijícího v zajetí čísel by byl fatální omyl....

Boj o cukr. Pravda a mýty o nízkosacharidové dietě s docentem Cipryanem

Lukáš Cipryan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nízkosacharidová strava je dnes možná nejpopulárnější dietou. Jde ale o zdravý a efektivní způsob hubnutí? Výzkum v...

Přehled pravidel cestování. Podmínky a ceny testů na covid se v Evropě různí

Makarská riviéra v Chorvatsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dovolená do evropských destinací se vlivem koronavirových omezení prodraží. Při cestování turisté budou muset vzít v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!