29. května 2012 19:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Buštěhradu jsou zaskočeni: zámek je jejich, neví, co s ním

Zámek Buštěhrad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámek Buštěhrad | foto: Archiv Lidovky.cz

BUŠTĚHRAD Středočeský kraj v pondělí rozhodl, že zruší předraženou opravu Buštěhradského zámku, kvůli které skončilo ve vazbě osm lidí v čele s bývalým hejtmanem Davidem Rathem. Město tak nečekaně musí řešit, jak s barokní památkou naloží.

Když v roce 2010 město Buštěhrad darovalo zámek Středočeskému kraji, obě strany se zavázaly, že když kraj do tří let zchátralý objekt nezačne opravovat, zámek znova připadne městu. A přesně taková situace teď nastala.

ČTĚTE TAKÉ:


"V téhle chvíli je všechno s velkým otazníkem," krčí rameny nad vyhlídkami zámku starostka Buštěhradu Jitka Leflerová. Ačkoliv krajští radní již veřejně vyhlásili, že od předražené rekonstrukce za 214 milionů dávají ruce pryč, vedení města totiž zatím oficiálně nikdo nevyrozuměl. "Nečekali jsme to. Počkáme si na oficiální písemné stanovisko kraje, potom radní rozhodnou, co bude dál," osvětluje Leflerová další postup.

Buštěhrad vydražil zámek v roce 2003 od zkrachovalé firmy Petersburg s.r.o., zaplatil za něj přes dva miliony korun. Dalších 40 milionů pak město investovalo do opravy střechy a statického zajištění budovy.

Když přišel Středočeský kraj s nabídkou na záchranu objektu, město silného investora uvítalo. Projekt naopak kvůli vysokým provozním nákladům zámku kritizovali krajští opoziční zastupitelé z ODS.

Protikorupční policie obvinila Davida Ratha, Petra Kotta a Kateřinu Pancovou.

Protikorupční policie obvinila Davida Ratha, Petra Kotta a Kateřinu Pancovou.

Kraj se rozhodl projekt ukončit dva týdny po tom, co kvůli němu policie zadržela hejtmana Davida Ratha, ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou, exposlance Petra Kotta a dalších pět zaměstnanců firem, které se na zakázce podílely. Skupina ji totiž úmyslně předražila o 46 milionů korun.

Podle pověřené hejtmanky Zuzany Moravčíkové, která Středočeský kraj převzala po obviněném Rathovi, budou peníze z opravy přesměrovány na jiné projekty cestovního ruchu, kraji kvůli zrušení nehrozí žádné sankce, protože oprava nezačala.  Kraj dal ruce pryč přibližně od dalších 20 projektů zbylých po bývalém šéfovi.

ČASOVÁ OSA

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky