Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prohibici Češi dodržují, otrávených i obviněných přibývá

Česko

  12:16aktualizováno  21:39
PRAHA - Policie zatím obvinila kvůli otravám metanolem 20 lidí, dalších deset podezřelých zadržela. V nemocnici je nyní 35 pacientů, kteří se metylalkoholem otrávili. Obětí je 19. Analýza obsahu lahví lihovin, které odebrali kontroloři, potvrdila závadnost u 36 vzorků.
Alkoholik (ilustrační foto)

Alkoholik (ilustrační foto) foto: ČTK

Po jednání to řekli členové krizového štábu. V Česku platí od pátečního večera úplný zákaz prodeje a nalévání tvrdého alkoholu od 20 procent výše. "V některých z pozitivních vzorků bylo tak nadlimitní množství metanolu, že by člověka otrávila jedna malá sklenička," uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Podle náměstka ministra vnitra Jaroslava Hrušky policie za posledních 24 hodin provedla bezmála 30.000 kontrol. Hasiči za tu dobu udělali rozbory 47 vzorků. V některých lahvích byla povolená dávka metanolu překročena 26krát. Dalších 387 vzorků zajistili celníci. Výsledky štáb nesdělil.

Podle Hegera je nyní v nemocnicích 35 lidí s otravou metylalkoholem. Za posledních 24 hodin skončil jeden člověk v Městské nemocnici v Ostravě, tři v Třinci, jeden v Přerově, jeden v Boskovicích a jeden v krajské pardubické nemocnici, upřesnil krizový štáb. Podle vedení pardubické nemocnice se ale podezření na otravu metanolem u pacienta nepotvrdilo. Na otravu metanolem zemřelo v zemi 19 lidí.

První den po vydání zákazu prodeje nápojů s obsahem alkoholu od 20 procent výše ukázal, že prodejci a restauratéři nařízení většinou dodržují. Policisté a úředníci, kteří od pátku zkontrolovali tisíce provozoven, našli jen drobné nedostatky.

Časově náročné kontroly

Moravskoslezská policie obvinila všech 12 lidí, které zadržela v souvislosti s jedovatým alkoholem. Tři obvinění jsou ve vazbě, šest na rozhodnutí o uvalení vazby čeká, tři jsou vyšetřováni na svobodě. Sdělilta to policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Policisté už v kraji provedli 29 prohlídek bytů a nebytových prostor. "Je to časově velmi náročné. V některých případech počet zajištěných položek přesahuje 6000," řekla mluvčí. Při prohlídkách policisté zajišťují nádoby s alkoholem, láhve i etikety. Na Novojičínsku také odhalili nelegální stáčírnu s asi 5000 litry podezřelých lihovin.

ČTĚTE TAKÉ:

Mezi podezřelými je jedna žena. Jsou obviněni z úmyslných i nedbalostních trestných činů, jako je ohrožování zdraví závadnými potravinami, nebo porušení různých předpisů, které souvisejí s intoxikacemi nebo daňovými delikty.

V nemocnici v Boskovicích je muž v kritickém stavu

 Nemocnice v Boskovicích na Blanensku v sobotu přijala osmatřicetiletého muže s otravou metylalkoholem. V nedaleké obci pil destilát z lahve bez označení původu.

Případ otravy v Boskovicích vyšetřují policisté, uvedla jejich mluvčí Petra Vedrová. Jde o třetí otravu na jižní Moravě. "Muž je ve velmi kritickém stavu," řekla mluvčí boskovické nemocnice Eva Fruhwirtová. Potřebný lék si zdravotníci nechali přivézt z Fakultní nemocnice v Olomouci. Pacienta dopravila do nemocnice v sobotu kolem 07:30 rychlá záchranná služba.

V Boskovicích už ve čtvrtek ošetřili pacienta s podezřením na otravu, ale tehdy ještě testy intoxikaci metanolem nepotvrdily. Boskovičtí lékaři důrazně varují před požíváním nekolkovaného alkoholu.

Nemocnice v Boskovicích na Blanensku přijala dalšího otráveného.

Nemocnice v Boskovicích na Blanensku přijala dalšího otráveného.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...