3. července 2015 8:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pacient s podezřením na MERS je na Bulovce, jeho spolucestující v karanténě

Pacient je ve speciálním bioboxu na pražské Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pacient je ve speciálním bioboxu na pražské Bulovce. | foto: ČTK

PRAHA V České republice se objevil druhý případ podezření na koronavirus MERS. Muž z Ostravy je umístěn ve speciálním bioboxu na infekčním oddělení pražské nemocnice Na Bulovce. České televizi to řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Asi 30 turistů, kteří s ním ve čtvrtek cestovali v autobuse, je umístěno v karanténě na území Moravskoslezského kraje.

Muž si záchranáře zřejmě přivolal sám. Vyplývá to z informací, které v pátek poskytl mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Do nemocnice Na Bulovce byl z Ostravy převezen sanitou s policejním doprovodem.

„Tísňovou linku kontaktoval muž, který operátorce sdělil své zdravotní obtíže a skutečnost, že se před několika dny vrátil z pobytu v Koreji. Příznaky, jež pacient uvedl, svědčily pro možnost vysoce nakažlivého onemocnění, které se v dané oblasti vyskytuje,“ řekl  Humpl.

Záchranáři proto podle něj postupovali specifickým způsobem podle přesně připraveného scénáře. „K postiženému byla vyslána speciálně vycvičená a bariérovými pomůckami vybavená posádka záchranné služby. Do jejího příjezdu zůstávali operátoři s mužem v telefonickém kontaktu. O situaci byla informována sloužící lékařka - epidemioložka,“ uvedl Humpl.

Třiatřicetiletý pracovník brněnské cestovní kanceláře CK Alpina ukončil cestu v Ostravě s příznaky celkové slabosti a horečkou nad 39 stupňů Celsia. Autobus s turisty, kterých podle moravskoslezského policejního ředitele Tomáše Kužela bylo zhruba pět desítek, pokračoval dál do Krakova. Odtud byl do Česka vrácen podle pokynu epidemiologa, aniž cestující měli možnost autobus opustit.

Lékaři pacienta nyní vyšetří a provedou základní výtěry. Výsledky laboratorních testů, které nebezpečnou nákazu potvrdí, nebo vyvrátí, budou známy zhruba kolem 16. hodiny, řekla České televizi primářka infekční kliniky nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová. 

Testy podle ní provádí laboratoř Státního zdravotního ústavu, přeprava i zacházení se vzorky se řídí přesně danými bezpečnostními pravidly, dodala primářka.

Pacient se podle ministra vrátil 29. června z týdenního pobytu v Jižní Koreji. Jako průvodce cestovní kanceláře pak vyrazil ve čtvrtek z Brna s autobusem turistů, kteří směřovali do Polska. Po hodině cesty se muži udělalo nevolno, po vyšetření měl teplotu 39 stupňů. Kvůli podezření na nebezpečný virus byl okamžitě převezen na speciální oddělení na Bulovce, která je na podobné případy připravena.

Druhé podezření za měsíc

„My nyní čekáme, zda se onemocnění MERS potvrdí, nebo ne a o dalším postupu se rozhodne podle informací zdravotníků a lékařů,“ dodal Kužel.

Riziko přenosu nákazy na ostatní cestující v autobuse není podle Němečka nulové, jde o klimatizovaný prostor s cirkulací vzduchu. Proto je celá výprava v karanténě v Ostravě. O cestující je postaráno, mají dostatek tekutin i zajištěnou stravu. Přesné místo pobytu cestujících v karanténě nebude ministerstvo zveřejňovat, stejně jako název cestovní kanceláře.

Autobus s klienty byl z Polska vrácen do Ostravy.
Asi 30 klientů CK Alpina je v karanténě.

V červnu se objevil první případ podezření na MERS, tehdy se jednalo o pětadvacetiletého muže, který se rovněž vrátil z Koreje s rýmou a teplotou. Vyšetření následně ukázalo, že není nakažen koronavirem MERS.

Infekce MERS se objevila poprvé v oblasti Blízkého východu v roce 2012, od té doby tam na ni zemřelo na 450 lidí. V Koreji nemoc propukla v květnu. Nakazilo se tam 183 lidí, z nich 33 zemřelo, dalších 102 se vyléčilo, 48 se nadále léčí.

MERS se projevuje jako nachlazení, pokračuje však závažným onemocněním plic a způsobuje i akutní selhání ledvin. Proti MERS neexistuje žádná vakcinace, zatím není známý ani způsob léčby.

CK Alpina vrátí peníze, pokud se MERS u průvodce potvrdí

Brněnská cestovní kancelář Alpina bude vracet klientům peníze, jestliže se u jejich průvodce potvrdí, že se nakazil virem MERS. Kancelář ve čtvrtek vypravila cyklozájezd do Polska a její klienti nyní v Ostravě čekají na výsledky testů. Zájezd by bylo v případě pozitivního výsledku nutné zrušit a lidé by museli do karantény. V případě, že se nákaza nepotvrdí, není podle majitele cestovní kanceláře Aleše Paděry důvod ke zrušení zájezdu.

"Čekáme, jak se lékaři vyjádří, výsledek bychom měli znát dnes odpoledne. Pokud by lidé museli do karantény, logicky zájezd zrušíme a lidem vrátíme peníze," uvedl Paděra. Průvodce, který u Alpiny pracuje na dohodu o pracovním poměru, byl v Jižní Koreji na soukromé cestě, nikoliv pracovně s cestovní kanceláří.

Podle webu cestovní kanceláře průvodce jel s turisty na pětidenní cyklozájezd do polských Bieszczad. V pátek měli být turisté v městečku Komancza.

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) už dnes svolal pracovní skupinu krizového štábu a podle výsledků vyšetření nemocného je připraven svolat odpoledne celý krizový štáb. O situaci už také jednala bezpečnostní rada Moravskoslezského kraje.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz