28. ledna 2019 9:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další Peltovy dotace. Divizní fotbalový klub spojený s ministrem Chládkem získal statisíce

Bývalý šéf české fotbalové asociace Miroslav Pelta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý šéf české fotbalové asociace Miroslav Pelta. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Do řady podivně dotovaných fotbalových klubů se přidal i TJ Sokol Nové Strašecí. Jeho fotbalisté hrají čtvrtou fotbalovou soutěž, kde je zvykem udílet dotace řádově nejvýš v desítkách tisíc korun. Peltova fotbalová asociace ale v roce 2015 klubu, kolem nějž se angažoval tehdejší ministr školství Marcel Chládek, udělila z loterií příspěvek devět set tisíc korun. Se zjištěním v pondělí přišel Radiožurnál.

V době, kdy Nové Strašecí dostalo neobvykle vysokou dotaci, byl předsedou klubu Vladimír Kozel. Zároveň ale vykonával funkci asistenta ministra školství Marcela Chládka. Chládek si v té době v Novém Strašecí stavěl dům, kde nyní bydlí. „Plány tady měl, chtěl, aby Strašecí hrálo vyšší soutěže, aby tam bylo zázemí pro děti, snažil se nám pomoct nějaký sponzory sehnat, nakonec z toho ale nebylo nic,“ řekl Radiožurnálu současný předseda klubu Martin Hrbek.

Zdrojem přerozdělovaných peněz je hazard a mířit měly do sportu pro mládež. „Šlo to na vybavení pro mládež, konečné vyúčtování předložíme letos,“ řekl Hrbek s tím, že za peníze klub koupil míče a dresy.

Částka, kterou v roce 2015 klub získal, vyčnívá z udělovaných dotací mnohonásobně: ve stejném roce příspěvek získaly jen čtyři další kluby, každý z nichž řádově každému šly desetitisíce. „Pro nás je to částka naprosto kosmická. Kdyby nám přišlo 900 tisíc, tak se dostaneme s péčí o mládež úplně jinam,“ uvedl předseda klubu ve Frýdlantu nad Ostravicí Oldřich Čunta. Na rozdíl od Nového Strašecí se přitom Frýdlant na práci s mládeží zaměřuje.

‚O ničem nevím, klientelismus to není‘

„Nic jsem nepředjednával, v klubu se neangažuji ani jsem nebyl nikdy jeho členem. O rozdělování tzv. loterijních peněz nemám žádné informace, na jejich rozdělování jsem se žádným způsobem nikdy nepodílel ani jsem o nic nežádal,“ napsal Radiožurnálu tehdejší ministr školství Chládek. 

Komentovat případ nechtěl ani bývalý šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta, současný mluvčí asociace Michal Jurman na otázky také nereagoval.

Fotbalová asociace České republiky je nezisková organizace, která získává dlouhodobě nejvyšší dotace ze státního rozpočtu. Její hospodaření ale provází nejasnosti. Nyní kriminalisté prověřují, jakým způsobem rozdělovala Fotbalová asociace peníze z loterií a kurzových sázek. Přes sto milionů korun bylo podle Radiožurnálu rozděleno nejasným způsobem a podle nejasných pravidel. Fotbalová asociace dodnes neozřejmila, podle jakého klíče peníze z loterií rozdělovala.

Lidovky.cz

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz