Opozice v zastupitelstvu dotaci kritizovala. Nelíbí se jí, že se organizace zadlužila, ačkoli nevěděla, jestli jí město peníze dá. Primátor Pavel Bém ale oponoval s tím, že rozpočet hlavního města v rezervě počítal pro Prahu olympijskou na letošní rok se 100 miliony korun a společnost tak podle něj naopak výrazně ušetřila. Olympijská kandidatura dosud Prahu stála 70 milionů korun.
Magistrátní kontrola u společnosti Praha olympijská přitom odhalila řadu chyb v hospodaření. Organizace prý například špatně vyplatila odměny za reklamu, chyby jsou údajně i v účtování daně z přidané hodnoty. Předseda kontrolního výboru František Hoffman (KSČM) ale řekl, že žádná z chyb nebyla závažná.
Žádné město neuspělo napoprvé
Příští rok chce Praha olympijská pokračovat v přípravných pracích na kandidaturu. "Mohu říct, že Praha předběžně počítá, že bychom do toho šli. Žádné město neuspělo napoprvé," řekl předseda správní rady společnosti Praha olympijská Miroslav Sklenář o kandidatuře na získání olympijských her v roce 2020. Mezinárodní olympijský výbor ale podle něj musí říct, jaký styl olympijských her si představuje. Jestli megalomanské, jaké pořádal letos Peking, nebo úsporné. Takové by mohla pořádat Praha.
"Letošní kandidatura nás měla naučit plavbě v nikoliv triviální olympijské diplomacii," řekl Bém s tím, že hlavním cílem je získat olympiádu v roce 2020. Zastupitelka Jana Ryšlinková (SNK ED) na to reagovala slovy, že se Bém snaží organizovat nejdražší kurzy plavání na světě.
Příští rok společnost plánuje prostudovat všechny dotazníky uchazečských zemí od roku 2000 a sledovat, jaké kroky budou podnikat úspěšná kandidátská města. Čekat také bude na kandidátská pravidla, která by Mezinárodní výbor měl příští podzim stanovit.
Kolik bude olympiáda stát?
Podle ekonomické studie firmy Pricewaterhouse Coopers se v Praze počítá s přímými náklady 88 miliard korun, celkem 47 miliard organizátoři očekávají z veřejných zdrojů a z toho 25 miliard ze státního rozpočtu. Dalších zhruba 500 miliard korun by bylo nutné vynaložit na infrastrukturu, to jsou však podle zastánců olympijské kandidatury nutné náklady bez ohledu na hry.
Pro srovnání, letošní pekingské hry stály i se všemi náklady na zlepšení životního prostředí a infrastruktury téměř 700 miliard korun.