Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další podivný tendr. 'Lepší' cena pochybného seznamu na vnitru podražila

Škoda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škoda | foto: Škoda Auto

PRAHA Jde o další pochybnou zakázku na náhradní díly pro autopark ministerstva vnitra. Trik je jednoduchý: tendr vyhraje firma s nejnižší cenou, která si však následně účtuje mnohem více. A podle zjištění serveru Lidovky.cz se na vnitru opakoval nejméně dvakrát.

Dvě soutěže, stejný postup, který úřad ve finále vyšel draho. Vnitro shánělo dodavatele náhradních dílů pro vozy Ford a Škoda ze svého vozového parku. První pochybný tendr na náhradní díly pro fordy již server Lidovky.cz popsal, druhý probíhal podle stejného scénáře, změnila se jen značka vozů a dodavatel.

Do soutěže na díly pro škodovky se přihlásila přímo Škoda Auto a.s., která dodávku v letech 2012 - 2014 ocenila cenou 61,8 milionu korun bez DPH. Jako druhá soutěžila společnost APM Automotive s.r.o., ta předložila nabídku na 55,5 milionu bez DPH a jelikož jediným kritériem tendru byla cena, vyhrála. Jak se ale ukazuje, její nabídka zase až tak výhodná nebyla.

Nekompletní seznam

Klíč k určení ceny totiž představuje tabulka obsahující bezmála čtyři tisíce položek s cenami autodílů. Problém ale je, že je na něm pouze malá část dílů, které nakonec vnitro objednávalo. Většina náhradních dílů v klíčovém dokumentu nefiguruje.

ČTĚTE TAKÉ:

Namátkou: ze tří dílů, k nimž má redakce daňový doklad, na seznamu figuruje jediný. Stejně jako v případě zakázky pro vozy Ford, tak v situaci, kdy účastník soutěže dopředu věděl, jaké součástky bude vnitro využívat minimálně či vůbec, mohl jejich cenu účelově snížit, aby nabídl nejlepší cenu. Úřad z ní ale logicky neprofitoval.

Třeba náhradní díl "hlava válců" pro octavii vnitro odebírá za 17 578 korun bez DPH, ten samý přitom může dostat od Škody za 14 342 korun bez DPH, v případě rychlé objednávky za 15 915 korun bez DPH. Náhradní díl "rameno" pro model Octavia Škoda nabízí za 1616 korun bez DPH, při rychlé dodávce za 2 223 korun bez DPH. Od APM Automotive ji úřad přitom kupuje za 2 637 korun bez DPH.

Ministerstvo: Ušetřili jsme

Jediný díl, který figuruje v tabulce a prošel soutěží, je volant pro model Octavia. Jenže i ten vyjde přímo od Škody levněji - 3578 korun bez DPH, v případě rychlé dodávky 3980 korun bez DPH. Vnitro za něj ale platí 4396 korun bez DPH.

Problémy servisní organizace vnitra

I když tendr na díly pro vozy Škoda podepsal tehdejší ředitel Zařízení služeb ministerstva vnitra Tomáš Homola, pro vozy Ford tak učinil jeho nástupce Roman Fidler. Právě jeho odvolal ministr Martin Pecina.Hlavní důvod? Ukončení problematické smlouvy na pronájem čtyř lázeňských komplexů z éry Ivana Langera.

Server Lidovky.cz upozornil, že kontrakt potichu utnul za jeho zády. Podle ministra tím státu způsobil "značnou" finanční škodu.

Ministerstvo ale jakékoliv námitky rezolutně odmítá. "Vzhledem k velkému množství náhradních dílů pro jednotlivé typy vozidel značky Škoda, nelze vyspecifikovat všech několik set tisíc náhradních dílů, které by v konečném důsledku musely položku po položce vyplňovat uchazeči," brání se vedoucí odboru centrálního nákupu Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra Milan Vondráček. Právě tato servisní organizace vnitra pod vedením tehdejšího ředitele Tomáše Homoly smlouvu uzavřela.

Dodávané díly nad rámec tabulky prý úřad nakupoval s průměrnou slevou, jejich cena prý nesměla překročit cenu obvyklou. "Dále se prodávající ve smlouvě zavazuje, že cena za kterou bude zboží dodáno, nebude méně příznivá, než cena za kterou bude ve stejné době nabízet stejné zboží v podobném množství ostatním zákazníkům, včetně případných slevových akcí, bonusů, cenových výhod," cituje ze smlouvy Vondráček.

Z letmého pohledu do e-shopu APM Automotive vyplývá, že na volant dostalo ministerstvo oproti běžným zákazníkům slevu 13 korun, díl hlava válců kupuje za stejnou cenu. Vondráček však tvrdí, že díky smlouvě úřad ušetřil. "Konkurenční servisy mohou dodávat některé náhradní díly levněji, ale v celkovém součtu tak, jak je výše uvedeno, bylo touto zakázkou dosaženo úspory 24,3 milionu korun bez DPH," chlubí se. Předpokládaná cena zakázky totiž byla 79,8 milionu korun bez DPH, vysoutěžená nabídka pak činila 55,5 korun bez DPH.

Vše je v nejlepším pořádku i podle APM Automotive. "Stanovili si nějaké ceny, které si hlídali na 100 procent, když jsme ujeli, hned nás upozorňovali. Co nebylo vysoutěžené, na to měli nastavené nějaké rabaty," reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz zaměstnanec firmy Adrián Vojtko. Smlouva na dodávku dílů doběhla letos.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

TESTUJEME: Ušetří vám sous-vide masa čas a starosti s každodenním vařením?
TESTUJEME: Ušetří vám sous-vide masa čas a starosti s každodenním vařením?

Otestovaly jsme za vás čtyři nové druhy masa od Krahulíka z řady sous-vide. Masa jsou bez lepku, „éček“ a velmi pomalu vařená, aby si zachovala co...