Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další podezřelý student z Plzně - starosta Prahy 5 Jančík

Starosta Prahy 5 Milan Jančík  už čelil mnoha skandálům. Na snímku je s dětmi, které demonstrovaly za zachování své školy, kterou chtěl starosta zrušit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starosta Prahy 5 Milan Jančík už čelil mnoha skandálům. Na snímku je s dětmi, které demonstrovaly za zachování své školy, kterou chtěl starosta zrušit. | foto: Michal Doležal, ČTK

PRAHA Seznam podivných studentů plzeňské právnické fakulty nebere konce. Nově ho rozšířil Milan Jančík. Místopředseda pražské ODS a starosta Prahy 5 Jančík má podobný problém jako chomutovská primátorka Ivana Řápková.

Ve výkazech katedry obchodního práva jsou u jeho jména jen prázdné kolonky. Přesto má v elektronickém systému fakulty zapsané čtyři zápočty a dvě zkoušky.

Západočeská univerzita pravděpodobně Jančíka vyzve ke spolupráci. Zvolí tak zřejmě stejný postup jako v případě primátorky Řápkové, kterou požádala o doložení svého studia na právech v Plzni. V pondělí to řekl rektor univerzity Josef Průša. Jančík se k tomu zatím nevyjádřil.

Fakt, že Jančík vystudoval plzeňská práva nestandardně, potvrdil LN rektor Západočeské univerzity Josef Průša. "Nechal jsem si to zjistit. U některých zkoušek a zápočtů je to u Jančíka skutečně podobné jako u Řápkové. V elektronickém systému známky a zápočty má, ale v záznamech na katedře nejsou. To je podivné," řekl rektor Průša.

Zápis do elektronického systému fakulty proběhl v Jančíkově případě obdobně jako v případě Řápkové. Provedla ho studijní referentka fakulty, jako doklad si uložila kopii indexu.

Podle rektora Průši je takový postup špatný. Referentka měla vycházet především z podkladů katedry. Pokud měl Jančík zápočty a zkoušky jen v indexu, a ve výkazu katedry obchodního práva nikoliv, měla kontaktovat katedru a zjistit, jak se věci mají.

Rektor Průša nepochybuje o tom, že jak Jančík, tak Řápková si byli vědomi toho, že jejich studium není korektní. "Samozřejmě, z etického hlediska je to bez debat," říká rektor. "Jde o to, zda je to právně postižitelné. Toho se musíme dobrat."

Komise prověřila doktoranty, ze 63 je 14 podezřelých

Komise Západočeské univerzity dokončila prověřování studia všech 63 absolventů doktorského programu na právech v Plzni. Vážná pochybení zjistila ve 14 případech.

"V prověřování studijní dokumentace jsme pokračovali v sobotu. Podle dohodnuté metodiky jsme prošetřili studium zbývajících 18 absolventů," prorektorka a předsedkyně komise Eva Pasáčková. Komise tak dokončila první etapu šetření zaměřenou na doktorské studium, nyní se bude zabývat studiem několika stovek absolventů magisterského studia.

U podezřelých doktorských prací zjistila komise různé nedostatky. Například u některých chybí doklady o publikační a vědecké aktivitě během doktorského studia. Dále chybí i takzvané autoreferáty čili shrnutí určené pro členy komise. Na vysvědčeních některých doktorandů bylo uvedeno také například správní právo místo občanského a podobně.

Univerzita si proto najala někdejšího ministra spravedlnosti advokáta Karla Čermáka. Ten má provést analýzu, zda vůbec a jak lze sebrat titul. "Závěry o jednotlivých případech bychom měli mít někdy v únoru příštího roku," míní Průša.

Mluvčí Prahy 5 Radovan Myslík nejdříve odkázal na staré tiskové zprávy starosty Jančíka na webu radnice. Pak znovu volal s nabídkou: V pondělí vám ukážeme starostův index, s článkem počkejte. Pokud vyjde, nejdříve si ho přečteme a pak se uvidí, zda bude index ještě k mání.
 

Podrobnosti o Jančíkovi a o právech v Plzni si přečtěte
v pondělním vydání deníku

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.