Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další podezřelý student z Plzně - starosta Prahy 5 Jančík

Česko

  23:55aktualizováno  23. listopadu 14:06
PRAHA - Seznam podivných studentů plzeňské právnické fakulty nebere konce. Nově ho rozšířil Milan Jančík. Místopředseda pražské ODS a starosta Prahy 5 Jančík má podobný problém jako chomutovská primátorka Ivana Řápková.

Starosta Prahy 5 Milan Jančík už čelil mnoha skandálům. Na snímku je s dětmi, které demonstrovaly za zachování své školy, kterou chtěl starosta zrušit. foto: Michal Doležal, ČTK

Ve výkazech katedry obchodního práva jsou u jeho jména jen prázdné kolonky. Přesto má v elektronickém systému fakulty zapsané čtyři zápočty a dvě zkoušky.

Západočeská univerzita pravděpodobně Jančíka vyzve ke spolupráci. Zvolí tak zřejmě stejný postup jako v případě primátorky Řápkové, kterou požádala o doložení svého studia na právech v Plzni. V pondělí to řekl rektor univerzity Josef Průša. Jančík se k tomu zatím nevyjádřil.

Fakt, že Jančík vystudoval plzeňská práva nestandardně, potvrdil LN rektor Západočeské univerzity Josef Průša. "Nechal jsem si to zjistit. U některých zkoušek a zápočtů je to u Jančíka skutečně podobné jako u Řápkové. V elektronickém systému známky a zápočty má, ale v záznamech na katedře nejsou. To je podivné," řekl rektor Průša.

Zápis do elektronického systému fakulty proběhl v Jančíkově případě obdobně jako v případě Řápkové. Provedla ho studijní referentka fakulty, jako doklad si uložila kopii indexu.

Podle rektora Průši je takový postup špatný. Referentka měla vycházet především z podkladů katedry. Pokud měl Jančík zápočty a zkoušky jen v indexu, a ve výkazu katedry obchodního práva nikoliv, měla kontaktovat katedru a zjistit, jak se věci mají.

Rektor Průša nepochybuje o tom, že jak Jančík, tak Řápková si byli vědomi toho, že jejich studium není korektní. "Samozřejmě, z etického hlediska je to bez debat," říká rektor. "Jde o to, zda je to právně postižitelné. Toho se musíme dobrat."

Komise prověřila doktoranty, ze 63 je 14 podezřelých

Komise Západočeské univerzity dokončila prověřování studia všech 63 absolventů doktorského programu na právech v Plzni. Vážná pochybení zjistila ve 14 případech.

"V prověřování studijní dokumentace jsme pokračovali v sobotu. Podle dohodnuté metodiky jsme prošetřili studium zbývajících 18 absolventů," prorektorka a předsedkyně komise Eva Pasáčková. Komise tak dokončila první etapu šetření zaměřenou na doktorské studium, nyní se bude zabývat studiem několika stovek absolventů magisterského studia.

U podezřelých doktorských prací zjistila komise různé nedostatky. Například u některých chybí doklady o publikační a vědecké aktivitě během doktorského studia. Dále chybí i takzvané autoreferáty čili shrnutí určené pro členy komise. Na vysvědčeních některých doktorandů bylo uvedeno také například správní právo místo občanského a podobně.

Univerzita si proto najala někdejšího ministra spravedlnosti advokáta Karla Čermáka. Ten má provést analýzu, zda vůbec a jak lze sebrat titul. "Závěry o jednotlivých případech bychom měli mít někdy v únoru příštího roku," míní Průša.

Mluvčí Prahy 5 Radovan Myslík nejdříve odkázal na staré tiskové zprávy starosty Jančíka na webu radnice. Pak znovu volal s nabídkou: V pondělí vám ukážeme starostův index, s článkem počkejte. Pokud vyjde, nejdříve si ho přečteme a pak se uvidí, zda bude index ještě k mání.
 

Podrobnosti o Jančíkovi a o právech v Plzni si přečtěte
v pondělním vydání deníku

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...