22. července 2017 17:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další otázky v kauze Liglass. Pochyby vzbuzuje i klíčový arménský partner

Na snímku při podepsání kontraktu kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na snímku při podepsání kontraktu kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev... | foto: prezident.kg

PRAHA/JEREVAN Společnost Liglass Trading, za kterou v Kyrgyzstánu lobboval i hradní kancléř Mynář, a kolem které se v poslední době objevilo spoustu pochybností, nyní přitahuje další pozornost. Konkrétně pak její obchodní partner, arménská společnost Gidepinvest, která je hlavním partnerem české společnosti v projektu na výstavbu hydroelektráren v Kyrgyzstánu.

Majitel Liglass Trading Michal Smelík sice prezentuje svého partnera jako „renomovanou společnost v oboru projektování a výstavby hydroelektráren, a to především s působností ve středoasijském regionu,“ avšak z veřejně přístupných zdrojů nelze takové hodnocení ověřit. Smolík tvrdí, že s Gidepinvestem už několik měsíců jedná a že firma disponuje inženýry, kteří mají pro společný projekt navrhnout konkrétní technická řešení. Server iRozhlas.cz Smelíkova tvrzení prověřil.

Už samotný fakt, že firma Gidepinvest nemá své webové stránky, budí podezření. Moc informací o ní nemá ani česká ambasáda v arménském Jerevanu. V arménském rejstříku firem pod názvem Gindepinvest operují dvě společnosti, přičemž obě disponují stejným identifikačním číslem a mají stejného majitele – Armena Grigoryana. Obě se zabývají realizací malých vodních elektráren.

To je na oficiální úrovni vše. Dále už ambasáda může poskytnout pouze neoficiální informace od komunity arménských podnikatelů v energetice. „Podle těchto informací Gidepinvest projektuje pouze malé vodní elektrárny v Arménii. O případných aktivitách ve Střední Asii není v Arménii nic známo,“ nastínil poměry český velvyslanec v Arménii Petr Mikyska.

To však dle Smelíka není pravda. Podle něj má firma spoustu zakázek i mimo Arménii a jeho firma Liglass s ní prý již dlouho spolupracuje.

O firmě téměř nejsou zmínky

Z internetových zdrojů však lze dohledat jen dva projekty, za kterými Gidepinvest stojí, oba dva menšího rozsahu a oba dva v Arménii. Podle české ambasády navíc Gidepinvest nemá na stavbu velkých vodních elektráren licenci ani kapacity. Informace však podle Mikysky pocházejí z arménské podnikatelské komunity.

„Je to jedna z nejznámějších firem, mají v Arménii i hydroelekrárenskou školu. Mají všechny licence, jsou ve všech asociacích, které v tomto oboru existují. Když tady zavoláte nějakému náměstkovi na ministerstvo, tak asi taky nezná všechny firmy,“ rozčiluje v odpovědi pro iRozhlas.cz se Smelík.

Poskytnout přímý kontakt na svého obchodního partnera však odmítl. Místo toho odkazuje na Jiřího Vojtěchovského, který má mít projekt na starosti a na kterého hospodářská komora několikrát neúspěšně podávala žalobu. Vojtěchovský má dokonce v Gidepinvestu přímo figurovat, na dotazy však nereaguje.

Budovy firmy Liglass Trading CZ
Liglass Trading CZ podle kyrgyzských médií uzavřela minulý týden dohodu o...
mbMichal Bernáth

Najdete na Lidovky.cz