9. dubna 2014 12:35, aktualizováno  13:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další pokuta. Doručení do druhého dne je pro poštu stále problém

Česká pošta- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká pošta- ilustrační | foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

PRAHA Česká pošta dostala od Českého telekomunikačního úřadu během jednoho měsíce další pokutu 1,5 milionu korun. V roce 2012 se jí nepodařilo splnit povinnost doručovat nejméně 95 procent zásilek do druhého dne. Úřad to oznámil v tiskové zprávě. Pošta podle svého vyjádření pokutu zaplatí.

Úřad rozhodl o pokutě v prvním stupni už loni v listopadu. Po podaném rozkladu pošty ji potvrdil předseda ČTÚ Jaromír Novák. Sankce je tak pravomocná.

ČTĚTE TAKÉ:

Udělení pokuty podle mluvčího ČTÚ Martina Drtiny předcházelo vyhodnocení výsledků sledování dob dopravy obyčejných psaní. Česká pošta se dopustila deliktu tím, že při měření přepravních dob poštovních zásilek vložených do poštovních schránek doručila do druhého dne 93,23 procenta zásilek.

Nesplnila tím požadavek daný poštovním zákonem, který stanoví minimální hranici 95 procent. Výše pokuty se odvíjela od počtu zpožděných zásilek, kterých bylo 1,51 milionu.

Podle mluvčí pošty Marty Selicharové byla stanovená hranice 95 procent vyšší, než je obvyklé v evropských zemích, a proto se již následující rok snížila na 92 procent. "Tuto hranici plníme dlouhodobě, tedy i v roce 2012. Z těchto důvodů zvažujeme podání správní žaloby," řekla.

Připomněla, že například v Německu je podíl zásilek doručovaných do druhého dne 80 procent, ve Francii 84 procent a v Itálii 89 procent. Na konci března úřad oznámil udělení pokuty poště 1,45 milionu Kč za nedoručování zásilek v okolí Říčan. Doručovatelé uložili nejméně 400 zásilek bez pokusu o doručení u adresáta. Pošta ročně doručuje kolem půl miliardy zásilek. Provozuje 3300 poboček a má kolem 32 000 zaměstnanců.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ PROJEKTŮ – ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz