Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další pokuta. Doručení do druhého dne je pro poštu stále problém

Česká pošta- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká pošta- ilustrační | foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

PRAHA Česká pošta dostala od Českého telekomunikačního úřadu během jednoho měsíce další pokutu 1,5 milionu korun. V roce 2012 se jí nepodařilo splnit povinnost doručovat nejméně 95 procent zásilek do druhého dne. Úřad to oznámil v tiskové zprávě. Pošta podle svého vyjádření pokutu zaplatí.

Úřad rozhodl o pokutě v prvním stupni už loni v listopadu. Po podaném rozkladu pošty ji potvrdil předseda ČTÚ Jaromír Novák. Sankce je tak pravomocná.

ČTĚTE TAKÉ:

Udělení pokuty podle mluvčího ČTÚ Martina Drtiny předcházelo vyhodnocení výsledků sledování dob dopravy obyčejných psaní. Česká pošta se dopustila deliktu tím, že při měření přepravních dob poštovních zásilek vložených do poštovních schránek doručila do druhého dne 93,23 procenta zásilek.

Nesplnila tím požadavek daný poštovním zákonem, který stanoví minimální hranici 95 procent. Výše pokuty se odvíjela od počtu zpožděných zásilek, kterých bylo 1,51 milionu.

Podle mluvčí pošty Marty Selicharové byla stanovená hranice 95 procent vyšší, než je obvyklé v evropských zemích, a proto se již následující rok snížila na 92 procent. "Tuto hranici plníme dlouhodobě, tedy i v roce 2012. Z těchto důvodů zvažujeme podání správní žaloby," řekla.

Připomněla, že například v Německu je podíl zásilek doručovaných do druhého dne 80 procent, ve Francii 84 procent a v Itálii 89 procent. Na konci března úřad oznámil udělení pokuty poště 1,45 milionu Kč za nedoručování zásilek v okolí Říčan. Doručovatelé uložili nejméně 400 zásilek bez pokusu o doručení u adresáta. Pošta ročně doručuje kolem půl miliardy zásilek. Provozuje 3300 poboček a má kolem 32 000 zaměstnanců.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!