Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další promarněná šance?

Česko

DISKUSE

Naše děti neuspěly v mezinárodním testování gramotnosti, znalosti deváťáků se za poslední roky rapidně zhoršily a skoro polovina maturantů nezvládla nedávnou maturitní generálku z matematiky. Všichni jsou zděšeni a ptají se: „Co ty školy vlastně dělají?“, „Co dělá ministerstvo školství?“, „Kdo za to může?“ A hned za otázkami přicházejí rádci a odborníci, píší se petice a otevřené dopisy a každý ví, v čem je chyba. Ale řešení není tak jednoduché, jak se nám někteří snaží vnutit, vyžaduje některé nepopulární kroky a především jejich podporu.

V tichosti, bez velkých titulků v novinách Senát minulý týden smetl ze stolu myšlenku srovnatelné státní maturity. To, že se tak většina senátorů vysmála práci tisícovek učitelů a vyděsila maturanty, kteří ještě možná pár měsíců před maturitami nebudou vědět, jak zkouška proběhne, není nejpodstatnější. Důležitější je, že tak dali levicoví senátoři najevo, že nechtějí připustit, abychom zpřísnili nároky na maturanty, abychom zvýšili kvalitu této zkoušky a abychom donutili školy dělat to, proč vznikly.

Síť středních škol je totiž přebujelá a každý se snaží získat žáky za jakoukoliv cenu. Ze školské praxe tak zmizely přijímací zkoušky, které bývaly přirozeným motivačním prvkem pro žáky i jejich učitele. Na maturitní obory jsou přijímáni žáci, kteří pro studium zvoleného oboru jednoduše nemají předpoklady. Každý maturant, který se bude ucházet o přijetí na vysokou školu, má vysokou šanci se na ni dostat. Mnohdy opět bez přijímacích zkoušek. Proč by se tedy měl během studia na střední škole snažit o nejlepší výsledky?

Současně tak klesají nároky na žáky ze strany učitelů a leckde je tolerována povrchnost. A maturita je bezcennou zkouškou. Proč tedy odmítáme její zpřísnění, proč se bráníme spuštění státních maturit!?

Pokračujme v cestě změny Ale nejde pouze o maturitu. To je pouze vrcholek vzdělávacího ledovce. Nezbytná školská reforma dala všem školám - středním i základním - značnou volnost. Vyučuje se podle školních vzdělávacích programů, učitelé se snaží měnit styl své práce se žáky a vedou je k získávání potřebných vědomostí jinými, aktivními cestami. Chybí však nástroje ke kontrole výsledků škol. To si uvědomují ředitelé, učitelé, inspekce i MŠMT. Přesto jsou neustále zpochybňovány kroky směřující k nastartování tolik potřebné kontroly výstupů. Jen se objevila myšlenka testování žáků v 5. a 9. třídách, už se strhl povyk a kritika odborníků i laiků nebere konce.

Samozřejmě že plošné testování není a nemůže být jediným nástrojem sledování tolik nutného zkvalitnění práce ve školách. Učit žáky jenom proto, aby uspěli u zkoušek, by bylo skutečně velmi škodlivé a nesmyslné. Reforma musí mířit dál a sledovat i jiné cíle. Přesto je nezpochybnitelné, že si stát tuto změnu, která mimo jiné bude vyžadovat značné finanční náklady, musí pohlídat a na školy, ředitele i učitele důsledně dohlížet. V dané chvíli je proto naprosto nezbytné urychleně vytvořit standardy a na jejich základě pravidelně prověřovat výsledky žáků.

Stejně nezbytné je i pokračovat v cestě změny maturitní zkoušky. K dalším odkladům jejího spuštění není důvod. Bez kontroly jednoduše není kvalita. Platí to ve všech oblastech a není důvod si myslet, že by tomu ve školství mělo být jinak. Bez kvalitního systému hodnocení, jehož součástí budou společné maturitní zkoušky i prověřování výsledků žáků v páté a deváté třídě, se výsledky našich žáků budou dále zhoršovat a ambiciózní reformní záměry budou další z mnoha promarněných šancí na změnu českého školství.

***

Levicoví senátoři nechtějí, abychom zpřísnili nároky na maturanty

O autorovi| Za Asociaci ředitelů gymnázií ČR: Jiří Kuhn, ředitel Gymnázia Nymburk; Jiří Růžička, ředitel Gymnázia Jana Keplera, Praha; Zdeněk Botek, ředitel Gymnázia Uherské Hradiště

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!