Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další řetězec neustál boj o český trh

Česko

Síť obchodů se sportovním oblečením Lifestyle Sports se kvůli tvrdé konkurenci propadla do hlubokých ztrát a z Česka se stahuje. Trhu přitom původně chtěla dominovat.

PRAHA Stamilionové ztráty místo prosperujícího byznysu, zavírání stávajících poboček namísto otevírání desítek dalších. Tak dopadly plány na ovládnutí tuzemského trhu irským řetězcem Lifestyle Sports, který prodává značkové oblečení od výrobců jako jsou Adidas nebo Reebok.

„Společnost Lifestyle Sports ukončila prodejní činnost na území České republiky. V současné době jsou veškeré prodejny společnosti uzavřeny,“ píše se v prohlášení na internetových stránkách firmy, na které jako první upozornila agentura ČTK.

Na český trh přitom řetězec vstoupil teprve v roce 2007, kdy převzal více než dvě desítky prodejen od společnosti City Sport. Ty se měly stát základem budoucí expanze a v následujících letech se počítalo s postupným rozšířením sítě obchodů až na 70. Tím by se rázem dostala na čelo tuzemského trhu se sportovním oblečením.

Už v prvním roce svého působení však společnost vykázala ztrátu přesahující 40 milionů korun a za loňský rok, kdy se rozhodlo o odchodu z Česka, dokonce celková účetní ztráta přesáhla půl miliardy korun.

Podle zástupců značek, jejichž zboží obchody nabízely, si už některé z prodejen rozebrala konkurence. „Zástupci společnosti Lifestyle Sports nás o odchodu z trhu včas informovali a došlo i k řádnému vypořádání obchodních závazků. Vzhledem k tomu, že koncoví zákazníci si našli cestu k našim jiným odběratelům, nezaznamenali jsme ani pokles v tržbách. Některé z provozoven navíc pokračují v provozu pod hlavičkou našich jiných obchodních partnerů,“ uvedla Petra Bergmannová za Adidas.

Spíš než hospodářská krize zhatila velké plány tvrdá konkurence, neboť na český trh stále přicházejí noví hráči. Nedávno svůj příchod oznámil i francouzský Decathlon, největší prodejce sportovního zboží v Evropě. První ze svých obchodů otevře ještě před koncem roku v Liberci.

Stejně tak svoje pozice nehodlají vyklízet ani ty společnosti, které už zde dlouhodobě fungují. Například Hervis Sport ze skupiny Spar, který v českých městech v současnosti provozuje 24 prodejen, i nadále počítá se zvýšením jejich počtu na 30 až 40, přestože horší ekonomické podmínky tyto plány zřejmě o něco zpomalí. Nižší útraty zákazníků ve spojení s konkurenčním bojem totiž tlačí i na nejsilnější hráče. Podle informací LN proto některé řetězce ve svých prodejnách přistoupily i ke snižování platů.

Výdaje domácností na sportovní aktivity v posledních letech vytrvale rostly a drtivá většina těchto nákupů se odehrává právě ve specializovaných prodejnách. Ty preferuje 80 procent Čechů a stále větší část trhu se proto koncentruje v rukou silných řetězců.

***

Poražení

Které řetězce v Česku nevydržely

V roce 2005 tuzemský trh opustil ztrátový řetězec supermarketů Julius Meinl. Téměř 70 obchodů převzala společnost Ahold, vlastnící obchody Albert.

O rok později se vzdal také francouzský Carrefour a německá Edeka, prodejny obou firem převzalo Tesco.

Se začátkem června 2007 převzala společnost Billa téměř stovku obchodů nesoucích logo odcházející Delvity.

Velký odchod zažil i rok 2008, kdy německý majitel Penny Marketu převzal všech 146 prodejen diskontního řetězce Plus.

Během letošního léta zavře všechny své prodejny v Česku i britský řetězec Halfords, nabízející servis aut, autodoplňky a kola.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...