130 let

Další téma summitu EU bude jádro

Česko

BRUSEL Lídři Evropské unie zřejmě přijmou na zítřejším summitu tvrdá opatření pro jadernou bezpečnost. Podle agentury Reuters to vyplývá z materiálu připraveného na jednání. Vytěžit by z toho mohla Francie, která chce prosadit svou pokročilou technologii jaderných elektráren EPR.

Vlády evropských zemí začaly rychle přehodnocovat svou jadernou politiku po ničivém japonském zemětřesení z 11. března. Německo již pozastavilo provoz sedmi starších jaderných elektráren, Rakousko požaduje celoevropské zátěžové testy a Itálie vyhlásila jednoleté moratorium na výstavbu nových jaderných elektráren. Bulharsko zpřísnilo opatření ve svém projektu Belene, který leží nedaleko otřesové zóny.

Francie, významný exportér nukleární technologie, propaguje bezpečnostní parametry příští generace svých reaktorů EPR. A u francouzského dodavatele Arevy by se tvrdší požadavky na energetiky mohly projevit vyššími tržbami. Areva tvrdí, že poslední generace je bezpečnější než starší a že odolá i velkým šokům, jako jsou zemětřesení, a haváriím letadel.

Návrh textu pro summit také uvádí, že by se zátěžové testy jaderných elektráren měly připravit co nejdříve. Plně by se na nich měli podílet experti, zejména ze Západoevropské asociace jaderných dozorových orgánů (WENRA).

Protijaderným snahám včera nahrála slovinská atomová elektrárna Krško. Ta se kvůli závadě automaticky vypnula. Úřady tvrdí, že v ní došlo k menšímu incidentu, který však podle nich nezpůsobil únik radioaktivity. Jediná slovinská jaderná elektrárna leží asi 30 kilometrů západně od Záhřebu a je ve společném vlastnictví Slovinska a Chorvatska. Až do zprovoznění bude fungovat s pomocí záložního zdroje.

„Riziko úniku radiace je nulové,“ řekla mluvčí elektrárny Ida Novaková Jerelaová. Zařízení se odpojilo ráno, když silnoproudé vedení z elektrárny směrem k chorvatské metropoli přestalo přenášet elektřinu. Elektrárna bude podle ní opět v provozu, až technici odstraní příčinu. Mluvčí řekla, že incident je na sedmistupňové mezinárodní stupnici závažnosti nehod v jaderných elektrárnách INES hodnocen stupněm 0. To znamená, že z hlediska ohrožení je bezvýznamný. Pro srovnání: incident v japonské elektrárně Fukušima je hodnocen stupněm 5. Elektrárna Krško používá technologii americké společnosti Westinghouse a v provozu je od roku 1983. Je v ní jeden reaktor o výkonu 2000 megawattů.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás