Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exministr Radek Šmerda bude hlídat Českou poštu

Radek Šmerda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radek Šmerda | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Počet vysloužilých politiků, kteří od ministrů kabinetu Petra Nečase získali místa ve státních podnicích, se opět rozrostl. K trafikantům Alexandru Vondrovi, Marku Šnajdrovi, Ivanu Fuksovi či Václavu Baštýřovi se nově přidal i bývalý ministr dopravy a náměstek ministra vnitra Radek Šmerda.

Podle informací serveru lidovky.cz získal 4. února místo v dozorčí radě České pošty. Šmerda se snažil získat na poště i manažerské místo, to se mu však nepodařilo. Před tím se neúspěšně pokoušel stát generálním ředitelem pražského dopravního podniku.

V posledních týdnech se o politických trafikách mluví především kvůli zákonodárcům z ODS, kteří po odchodu z parlamentu vyfasovali místa ve státních firmách.

Trojice poslanců Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa složili v listopadu poslanecký mandát kvůli sporům o vládní daňový balíček. S pomocí hlasů poslanců, kteří je ve Sněmovně nahradili, poté Nečasův kabinet balíček prosadil a zažehnal několikatýdenní vládní krizi. Šnajdr byl následně jmenován do dozorčí rady společnosti Čepro, Fuksa zamířil do čela Českého Aeroholdingu, kam ho následoval i exministr obrany a exsenátor Alexandr Vondra.

ČTĚTE TAKÉ:

Zatím posledním trafikantem, na kterého upozornil server Lidovky.cz, je poslanec Václav Baštýř. Toho spolustraníci navrhli do dozorčí rady státního fondu dopravní infrastruktury.

Posty Radka Šmerdy

Radek Šmerda, nový ministr dopravy

Šmerda od konce 90. let spolupracoval jako poradce s poslancem Pavlem Severou (KDU-ČSL). Od ledna 2007 do dubna 2008 byl ředitelem kabinetu ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL), v dubnu 2007 se stal jejím náměstkem a ve funkci vydržel do nástupu vlády Jana Fischera.

Od července 2010 byl náměstkem Víta Bárty na ministerstvu dopravy, za úřad mimo jiné zasedal v dozorčích radách ČSA a Českých drah.

Pětatřicetiletý exministr nastoupil na vnitro v půlce listopadu předloňského roku, předtím byl necelé tři měsíce ve funkci ministra dopravy po rezignaci Víta Bárty (VV). Byl také předsedou řídícího výboru drah. Na funkci ministra dopravy nestraník Šmerda rezignoval na žádost Věcí veřejných, které ho do vlády nominovaly.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!