Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další úder přešlapující ekonomice

Česko

Katastrofa v Japonsku - Zemětřesení a tsunami jsou obrovskou ranou stagnujícímu hospodářství

PRAHA/TOKIO Živelní katastrofa, která včera postihla severovýchod Japonska, tvrdě zasáhne i chudokrevnou japonskou ekonomiku. Postižena jsou všechna odvětví průmyslu.

„Je to skutečně nejhorší věc, která mohla Japonsko potkat, a v nejhorší čas,“ komentoval včera situaci známý americký ekonom Nouriel Roubini.

Japonská ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku klesla víc, než vláda předpokládala. V celoročním přepočtu se zpomalila o 1.3 procenta, a přerušila tak období vzestupu. V prvním čtvrtletí letošního roku se očekávalo její oživení. Událost by mohla podle agentury Reuters dočasně oživení ekonomiky utlumit.

V těžce zasažené prefektuře Mijagi je řada průmyslových zón a továren na výrobu elektroniky. Jeden z největších japonských vývozců, výrobce elektroniky Sony, uzavřel šest svých továren.

Premiér Naoto Kan včera označil dopady silného zemětřesení za nesmírně devastující pro velkou část země.

Výrobu zastavily také závody automobilek. Největší výrobce automobilů na světě Toyota Motor zavřel dva montážní závody a pozastavena byla i výroba náhradních dílů. Druhý tamní největší výrobce aut, společnost Nissan, zastavil výrobu ve čtyřech továrnách. Zasaženo bylo i vývojové středisko Hondy poblíž města Tochigi. Kvůli výpadkům v dodávkách energie zastavila výrobu i Primearth EV Energy, společný podnik firem Panasonic a Toyota vyrábějící baterie pro hybridní vozy.

Ochromena je i doprava. byl zastaven letecký, železniční i silniční provoz. Kvůli další hrozbě tsunami byly uzavřeny všechny japonské přístavy.

V důsledku zemětřesení bylo nutné uzavřít také některé jaderné elektrárny a ropné rafinerie.

Velký požár zachvátil rafinerii společnosti Cosmo Oil v prefektuře Čiba východně od Tokia. Byla přerušena dodávka elektřiny mnoha japonským domácnostem.

„Plný rozsah škod ještě není znám, ale se vší pravděpodobností přiměje vládu k sestavení krizového rozpočtu,“ řekl japonský ekonom Jasuo Jamamoto.

Japonská centrální banka sdělila, že udělá všechno pro to, aby zajistila stabilitu a fungování finančních trhů. Ministerstvo financí oznámilo, že je příliš brzo na jakékoli vyčíslení dopadů ničivého zemětřesení. Přírodní katastrofa způsobila okamžité oslabení jenu vůči americkému dolaru. Jen se ale ze své ztráty dokázal rychle vzpamatovat. Futures kontrakty na index Nikkei prudce klesly. V pondělí se dá na tokijské burze očekávat výprodej akcií.

První důsledky japonského zemětřesení se objevily už i v Evropě. Přírodní katastrofa zasáhla evropské zajišťovny, které ještě bojují s dozvuky záplav v Austrálii a zemětřesení na Novém Zélandě. Jejich index se propadl o 2,5 procenta.

***

Stav ohrožení v jaderných elektrárnách

* V okolí jaderné elektrárny ve Fukušimě, jež zajišťuje proud pro Tokio, byl v jednu hodinu středoevropského času vyhlášen stav ohrožení. Tisíce lidí v okolí byly evakuovány poté, co selhal chladicí systém reaktoru. Problémy vznikly po jeho odstavení, když mechanická závada narušila chlazení. Radiace kolem elektrárny navíc překročila tisíckrát normu. Také v jaderné elektrárně v Onagawě nastaly problémy a po vypuknutí požáru byla uzavřena.

* Kvůli silným otřesům bylo mnoho reaktorů vzápětí vyřazeno z provozu automaticky. Provoz čtyř jaderných elektráren nejblíže epicentra zemětřesení byl zastaven.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....