Sobota 14. prosince 2024, svátek má Lýdie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Další úspěch South Streamu, získal Bulharsko

Česko

SOFIA Ministři Bulharska a Ruska včera podepsali dohodu o „cestovní mapě“ výstavby plynovodu South Stream, který bude přepravovat ruský plyn přes bulharské území dál do Evropy. Bulharská vláda pravého středu souhlasila s projektem poté, co Moskva slíbila Sofii nižší ceny plynu. Po svém nástupu, před rokem, svůj souhlas s projektem South Stream odkládala s tím, že musí prověřit, zda je v národním zájmu a v souladu s plány Evropské unie.

Bulharský ministr energetiky Traičo Trajkov a jeho ruský protějšek Sergej Šmatko nakonec včera podepsali dohodu o vytvoření společného podniku, který postaví bulharský úsek plynovodu v délce 900 kilometrů a o kapacitě až 63 miliard krychlových metrů ročně s odhadovanými náklady 835 milionů dolarů (16,4 miliardy korun). Bulharsko bude mít ve společnosti poloviční podíl.

Cílem projektu South Stream je obejít Ukrajinu, s níž vede ruský monopolní vývozce plynu časté spory, které ústí v pozastavování dodávek do Evropy.

Plynovod povede pod Černým mořem z přístavu Novorossijsk na bulharské pobřeží, odkud bude pokračovat přes Balkán do Itálie. Bude konkurentem projektu Nabucco, který připravuje EU a má vést z Ázerbájdžánu přes Turecko rovněž do jižní Evropy.

„Urychlujeme práci na South Streamu. Nejsou mezi námi už žádné nevyřešené spory,“ prohlásil ruský ministr Šmatko.

Obě strany se včera rovněž dohodly, že v brzké době podepíšou dohodu o dodávkách ruského plynu do Bulharska na období do konce první poloviny příštího roku. Dohoda nepředpokládá žádné prostředníky a Bulharsku přinese o něco levnější plyn.

Viceprezident Gazpromu Alexander Medveděv v Sofii sdělil, že Bulharsko bude mít plyn levnější již od tohoto měsíce. Bulharský ministr Trajkov upřesnil, že ceny pro průmyslové odběratele i domácnosti budou „o několik procent nižší“. Bulharsko si asi 70 procent svých energetických potřeb zajišťuje dovozem a téměř všechen plyn odebírá z Ruska.

Gazprom uspokojuje poptávku Evropy po zemním plynu asi z jedné čtvrtiny, kvůli sporům se sousedy ale hledá alternativní způsoby přepravy. Po nedávném souhlasu Finska už staví podmořský plynovod Nord Stream přes baltské moře do Německa.

Posílit pozice South Streamu se Gazprom pokusil minulý týden. S nabídkou účasti na projektu oslovil německou firmu RWE, která se podílí i na evropském plynovodu Nabucco. „Nabídku ruského Gazpromu účastnit se stavby konkurenčního plynovodu South Stream ovšem RWE prověří, stejně jako každou jinou nabídku,“ uvedl mluvčí tuzemské skupiny RWE Martin Chalupský.

***

Souboj potrubí

Oba plynovody se chtějí vyhnout nestabilním tranzitním zemím - Ukrajině a Bělorusku. Nabucco Projekt Evropské unie s roční kapacitou 31 miliard kubických metrů zemního plynu má být spuštěn v roce 2015. South Stream Plynovod, jehož stavbu organizuje ruská společnost Gazprom. Ruský zemní plyn by z něj měl do Evropy začít proudit také v roce 2015.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!