Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další výbuchy na Zlínsku. Hasiči evakuují lidi z okolí muničního skladu

Česko

  8:31aktualizováno  12:08
ZLÍNSKO - Stovky obyvatel z okolí muničního skladu na Zlínsku ve čtvrtek ráno opustily své domy, do nichž se mohou vrátit až v 16 hodin. Sklad ve Vrběticích, části obce Vlachovice, před týdnem zničil výbuch, evakuace pyrotechnikům umožní důkladnější průzkum areálu.

Na snímku policie uzavírá silnici do Lipové foto: ČTK

Lidé odjeli do práce, většinou svými auty, několik obyvatel Lipové obec přestěhovala do sokolovny ve Slavičíně, jiné si vzali do celodenní péče lékaři. Z Lipové dnes muselo odejít 150 lidí, z Vlachovic 225.

NAPSALI JSME:

Některým lidem z části obce Lipová přišla evakuace trochu přehnaná. „Je to asi trochu nadnesené, v rámci bezpečnosti to asi jinak nejde. Co na to můžu říkat, respektuju, jak to je. Nejsem z toho nadšený, ale co můžu dělat. Budu asi někde chodit po obchodech nebo se pobudu někde, kde je teplo,“ řekl Jaroslav Pošvec z Lipové, u kterého bydlí také nemohoucí senior. Toho zdravotníci převezli na dnešní den do slavičínské nemocnice.

Obyvatelé obce před odchodem důkladně zavřeli okna, obávali se zejména toho, aby jejich domy zůstaly v pořádku a nikdo nic neodcizil. Museli se také postarat o domácí zvířata. „Psa jsme odvezli k rodině, museli jsme poklidit zvířata, slepice jsme vypustili,“ uvedla Věra Pavelková, která i se svou matkou stráví dnešní den ve slavičínské sokolovně. „Vzaly jsme si s sebou svačinu a nějak to tam zvládneme,“ uvedla Marie Pavelková.

Starosta kritizuje zajištění areálu

Většina lidí odjela do práce nebo jela k někomu z rodiny. „Ty pocity nejsou příjemné, domluvili jsme si, že půjdeme k rodině. Doufáme, že se budeme mít kam vrátit, člověk neví, co se může stát,“ uvedla jedna obyvatelka Lipové.

Starosta Lipové Miroslav Pala musel ve středu odpoledne a večer rychle vyřídit vše potřebné k evakuaci asi poloviny obce. „Musel jsem obejít dům po domu a domluvit, jak budou lidé odjíždět. Sanitku využil jen jeden člověk, nebylo třeba ani autobusů,“ uvedl starosta, který kritizoval zajištění areálu, v němž se výbuch stal. „Dokud to patřilo armádě, nikdy žádný problém nebyl. Vojsko hlídalo celý objekt, bylo to neprodyšně uzavřené. Dnes to nehlídá nikdo, ploty jsou děravé, takže se tam dostane kde kdo, sklady jsou plné munice, když tam dá někdo trochu semtexu, tady nezůstane kámen na kameni,“ řekl Pala.

Policisté po 8. hodině uzavřeli části obcí, které vymezili pyrotechnici, a kontrolovali, zda jsou domy prázdné a nikdo se v oblasti nepohybuje. „Budou kontrolovat, zda nedochází ke krádežím a rabování. Evakuace proběhla zcela bez problémů,“ uvedla policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Okolí muničního skladu je evakuováno po částech, dnes jihovýchodní část obce Lipová a severozápadní část obce Vlachovice a také severní část areálu bývalých Vlárských strojíren. V pátek čeká evakuace Vrbětice, jihozápadní část Vlachovic a celý areál Vlárských strojíren. „Evakuace bude zahájena každý den v 07:00 tak, aby v 08:00 mohla bezpečnostní opatření nabýt platnosti,“ uvedl mluvčí hasičů.

Policie dosud kolem areálu muničních skladů střežila okruh zhruba 1,2 kilometru od epicentra výbuchu. Podle Kozumplíkové vzhledem k nutnosti důkladně prozkoumat vzdálenější oblasti již není tato vzdálenost dostačující, proto bylo nutné nařídit evakuaci. Tímto krokem se tak podle ní asi oddálí možnost, aby se na místo výbuchu dostali vyšetřovatelé. Zřejmě se tak stane až příští týden.

V noci na dnešek se z muničního areálu opět ozvaly tři neřízené výbuchy. Výbuch a následný požár zničily před týdnem sklad munice, který měla pronajatý ostravská firma Imex Group. Pohřešováni jsou dva její zaměstnanci. Na místě je pěchotní munice, náboje do ručních protitankových zbraní, dělostřelecká munice i letecké pumy.

Průzkum areálu skladů začal v sobotu. Areál tvoří zhruba 40 objektů, v desítce z nich je uskladněná munice. Pyrotechnici nacházejí také munici, kterou výbuch rozházel po okolí. Některou na místě zneškodnili, ostatní skladují a odvezou později.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat