Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další vývoj je dle ředitele ÚZIS Duška třeba sledovat po okresech. Ve čtyřech regionech epidemie stále roste

Česko

  18:25
Praha - Další vývoj epidemie covidu je podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška třeba sledovat po okresech či obcích. V rozhovoru řekl, že nejhorší je aktuálně situace na Českokrumlovsku, Českobudějovicku, Prachaticku a Klatovsku, kde má epidemie stále růstovou tendenci.

ilustrační snímek foto: ČTK

Od července možná v MHD a obchodech postačí chirurgická rouška, předpokládá Vojtěch

Ministerstvo zdravotnictví každý den zveřejňuje pro každý kraj a okres desítky údajů, které ÚZIS sleduje. Kromě počtu nových případů na 100 000 obyvatel za týden nebo 14 dní také například pozitivní případy mezi seniory nebo relativní pozitivitu testů.

Rozdíly mezi regiony jsou v současné době podle Duška zásadní. Zatímco Jihočeský kraj má v současné době 37,8 nových případů za sedm dní na 100 000 obyvatel, Karlovarský kraj hlásí 4,8. Průměr na republiku je tak 19,7.

„Jihočeský, Zlínský, Liberecký kraj a Šumpersku jsou místa, kde pořád pozorujeme relativně prorůstové charakteristiky té nemoci,“ vysvětlil Dušek.

Vojtěchův veletoč s rouškami. Ještě v pátek tvrdil, že ve školách zůstanou. Kvůli epidemiologické situaci ale obrátil

Při podrobnějším pohledu na okresy vychází nejhůře Českokrumlovsko (86,4) a Českobudějovicko (62,6), Prachaticko (61) a Klatovsko (56,8). Podle Duška je třeba se zaměřit zejména na okresy Český Krumlov a Klatovy. „Oba dva mají stále vysokou záchytovou nálož, mají prorůstové charakteristiky a mají relativně vysokou pozitivitu testů,“ dodal. Podle něj ale zatím více pacientů nesměřuje do nemocnic. Proti tomu další jihočeský okres, je s počtem 12,8 nových případů na 100 000 obyvatel sedmý nejlepší v ČR.

Ladislav Dušek
Ladislav Dušek

Parametrů, které je třeba sledovat je ale podle Duška několik. Pozitivita testů je v průměru za celou republiku 1,7 procenta u diagnostických testů, na které posílají lékaři lidi s příznaky, a 0,9 u epidemiologických testů, na které posílají hygienici kontakty nakažených. Ve třech okresech je ale u diagnostických testů i vyšší než deset procent, na Českokrumlovsku skoro 15 procent.

Neočkovaným Čechům bude ke vstupu na Slovensko stačit test, nebudou podstupovat karanténu

Reprodukční číslo za sedm dní, tedy průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, je vyšší než jedna v 15 okresech. Na Chebsku a Domažlicku je vyšší než 2, na Prachaticku dokonce 3,1. Jde ale o velmi malé počty případů, na Prachaticku o šest pozitivních za poslední týden.

„Závěr je, že ještě není úplně dobržděno. Těm okresům je potřeba věnovat pozornost, trasovat ty případy a dostat to dolů, abychom si do léta nevytvořili nějaká ohniska, která budeme muset řešit,“ dodal.

Autor:

Většina vlád selže. Mladí se do deseti let chopí revoluce, soudí Cílek

Premium Václav Cílek, geolog a klimatolog, věří, že se blížíme k civilizačnímu zlomu. Ústí k němu nabalující se krize a vidina...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat