30. srpna 2017 8:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hrad se dále opevňuje. Lepší kamery odhalí podezřelé chování a rozeznají tváře

Kontroly na Pražském hradě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kontroly na Pražském hradě. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Ochrana Pražského hradu se dále navyšuje. Z peněz, které Správa hradu po kauze rudých trenýrek dostala na zabezpečení, budou nyní nakoupeny nové, výkonnější kamery. Ty budou například schopné rozpoznat jednotlivé tváře a odhalit by měly i podezřelé chování návštěvníků.

Případ s červenými trenýrkami, které skupina Ztohoven vyvěsila místo prezidenské standarty, nebyl jen protestem proti prezidentu Miloši Zemanovi. Celá kauza totiž poukázala na nedostatečné zabezpečení prostor Pražského hradu.

Bezpečnostní opatření na Hradě platí i před letohrádkem královny Anny.
Kontroly na Pražském hradě.

A právě na dokonalejší ochranu získala následně Správa hradu 100 milionů korun, z nichž nyní hodlá celou modernizaci kamer zafinancovat. Posílí se tak současná bezpečnostní opatření, při nichž musí každý návštěvník projít detekčním rámem a následně je prohledán policistou.

„Policie a Hradní stráž získají řadu špičkových nástrojů pro vyhodnocování obrazového záznamu,“ řekl pro server Aktuálně.cz David Šebek ze Správy Pražského hradu. Podle něj už úředníci finišují s přípravami pro vyhlášení výběrových řízení na další modernizaci bezpečnostního systému. Z bezpečnostních důvodů ale Hrad ani policie nemohou sdělovat více podrobností.

Aby byly kamery schopné rozpoznávat pohyb nebo obličeje návštěvníků, je potřeba k nim zakoupit speciální software a server, který dokáže získané informace dále zpracovávat. Podobné technologie už jsou na mnoha místech po celé Evropě a několik jich je i v Praze.

Obří rudé trenky, které zavlály na Pražským hradem.
dvDaniela Vlčková

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁKUPČÍ / VÝROBNÍ SPOLEČNOST

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz