23. listopadu 2018 15:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sexistické prasátečko pro pražské strážníky? ‚Příště možná přitvrdíme,‘ reagují na anticenu ve verších

Snímek pražských strážníků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek pražských strážníků. | foto: Sexistické prasátečko

Praha Nezvyklou reakci zvolili pražští strážníci, jejichž facebookový příspěvek získal anticenu Sexistické prasátečko. K fotografii, na které u policejního auta pózuje žena ve spodním prádle, sepsali báseň o jejím vzniku a údajném nepochopení příspěvku. „Nominace na anticenu za reklamu nás upřímně překvapila, protože o reklamu opravdu nešlo,“ napsal na závěr příspěvku jeho autor.

Anticenu Sexistické prasátečko uděluje kromě veřejnosti také porota složená z odbornic a odborníků z akademické sféry, médií či marketingu. Odborníci v závěrečném ročníku této soutěže na první místo umístili facebookový příspěvek Městské Policie Praha. Porotcům vadilo hlavně to, že sexistickou prezentaci využila státní instituce.

Reklamu považuje za nejškodlivější například Barbara Havelková působící na Právnické fakultě Oxfordské univerzity. „Policie má být různorodá, co se týká svých zaměstnanců, a má se snažit takovéto potenciální uchazeče a uchazečky oslovovat. Zde jde o chápání policie jako výspy heterosexuálních mužů,“ uvedla Havelková. Zobrazení téměř nahé ženy podle ní ukazuje, že ony nejsou brány vážně jako občanky, kterým policie slouží, ale jako objekty, které „slouží“ policii. „Jak se asi bude cítit například přeživší sexuálního násilí — půjde to ohlásit?“ zdůvodnila svoji volbu Havelková.

Nominoval/a: Aneta Horátková Nalezeno: Facebook Inzerent: Fitness studio...
Nominoval/a: Jakub Ryšavý Nalezeno: billboard, Brno Inzerent: Moravská...

Policie se ale nyní na Facebooku brání představě, že by šlo o sexistickou reklamu. „Nominace na anticenu za reklamu nás upřímně překvapila, protože o reklamu opravdu nešlo. A o sexismu už se hovořit nedá vůbec. Ženám fandíme a podporujeme je. V ulicích Prahy slouží téměř 25 % žen – strážnic,“ napsali pod báseň - v níž mimo jiné avizují, že příště „možná přitvrdí“, a dodali, že ne každá spoře oděná žena je prostitutkou.

Báseň k výhře anticeny Sexistické prasátečko.

Anticenu Sexistické prasátečko uděluje každoročně brněnské občanské sdružení NESEHNUTÍ, cílem je upozornit na zneužívání genderových stereotypů v reklamě a zobrazování mužů a žen v reklamách diskriminujícím způsobem. Letošní ročník byl jubilejní a zároveň poslední. Důvodem je podle organizátorek úbytek sexistické reklamy a úspěšná osvěta.

Lidovky.cz

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.