Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Daniel Libeskind - architekt příběhů

Česko

Autor památníku v Ground Zero se nyní chystá postavit nejdelší visutý most na světě. Jeho stavby jsou vždy plné překvapení

NEW YORK / PRAHA Architekt Daniel Libeskind začínal jako nadějný klavírista. Dnes ovšem staví muzea, památníky a nově také mosty. Most mezi Itálií a Sicílií má být nejdelším visutým mostem na světě, informoval italský deník La Gazzetta. Čísla jsou ohromující: délka 3,7 kilometru, šířka 60 metrů a rozpočet 6,1 miliardy eur (153 miliard korun).

Čtyřiašedesátiletý rodák z polské Lodže jako malý utekl s rodiči do Ruska, aby unikl nacistické hrozbě, v 60. letech odešli do Ameriky. Ve třinácti Daniel ohromoval publikum ve slavné Carnegie Hall. Netrvalo dlouho a na stole měl místo not nákresy staveb. Začal se zajímat o architekturu a byl přijat na prestižní školu pro architekty Cooper Union.

Na rozdíl od ostatních studentů se Libeskind nevrhl do víru praxe, ale přednášel na školách. Díky brilantní rétorice zaujal studenty na Harvardu i Yale. V roce 1996 Libeskind učil na Cooper Union jediného českého studenta, který tehdy školu navštěvoval „Vysvětloval nám, že pro architekturu je důležitá psaná historie. Však také několik jeho staveb je inspirováno písmeny a texty. A také ho zaujalo, že mám podobný osud jako on, i já jsem s rodiči emigroval,“ vzpomíná pro LN architekt Jiří Boudník.

Stavby podle příběhů Měl za sebou stovky hodin na katedře, ale ani jednu realizovanou stavbu. Přihlásil se do soutěže na Židovské muzeum v Berlíně.

Vyhrál, když mu bylo 43 let, a deset let strávil v německé metropoli, aby mohl být v každodenním kontaktu s rostoucí stavbou. Muzeum má připomínat roztříštěnou Davidovu hvězdu. Budova byla nadšeně přijata jak odbornou, tak laickou veřejností a je to nejnavštěvovanější muzeum v Berlíně. Stavba tak trochu předurčila Libeskindův další osud. Když se otevírala, bylo právě 11. září 2001. Architekt na vernisáži sledoval na televizní obrazovce hroutící se věže Dvojčat.

Jeho budovy nikdy nesplývají s horizontem. Právě naopak, ostře ční do všech stran. Jako roztříštěná hvězda berlínského muzea nebo jako krystaly diamantu mrakodrapu, plánovaného pro Varšavu. Také stavba na pozemku Ground Zero bude podobná. Naprosto nepřehlédnutelná. Libeskind komentoval svůj návrh slovy: „Stavby, to jsou příběhy, musím jim naslouchat a naslouchat lidem, kteří tam žijí. A místo, kde byly věže, pro mě osobně hodně znamená. Míjel jsem je každý den cestou do školy,“ řekl pro deník New York Times.

Libeskind měl před pár lety jen několik realizovaných staveb, a nyní je jich okolo čtyřiceti po celém světě. Dalším místem, kde bude Libeskind možná naslouchat příběhu, může být Praha. V roce 2004 Libeskind přijal projekt Dalího muzea, zda se nakonec bude realizovat, není jisté.

***

Zlatá brána, San Francisco

Most nad Messinskou úžinou

spojí jih Apeninského poloostrova se Sicílií

pilíře o výšce 398 m předčí Eiffelovu věž

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...