Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Daňová Kobra obvinila 16 lidí z krácení daně. Škoda je až 400 milionů

Česko

  16:28
PRAHA - Daňová Kobra obvinila 16 lidí a tři firmy z krácení daně z přidané hodnoty při obchodech s mědí se škodou až 400 milionů korun. Obviněným hrozí až deset let vězení, přičemž sazba se může ještě o třetinu zvýšit, protože pachatelé podle kriminalistů působili jako organizovaná zločinecká skupina. Uvedl to šéf protikorupční policie Jaroslav Vild.

Speciální jednotka pro boj proti daňovým únikům Kobra - ilustrační foto foto: MAFRA - Martin Adamec

Kauza se týká lidí, kteří od roku 2012 dováželi z jiných členských států Evropské unie do Zlínského kraje především měď, dále i nikl a zinek. Kovy údajně následně přeprodávali v účelově založených řetězcích obchodních společností, přičemž v těchto řetězcích prý působily v pozicích takzvaných mizejících obchodníků společnosti, které nepřiznaly ani neodvedly vzniklou daňovou povinnost.

Kobra se případem začala zabývat v roce 2013 na základě podnětu Finančně analytického útvaru ministerstva financí. „Docházelo k takzvané simulaci obchodní činnosti subjektů. Předstíraly nějaký způsob obchodování tak, aby vylákaly daňové výhody, a neodvedly daň. Dále prodávaly zboží pod cenou,“ popsal Vild.

Tým Kobra odhalil daňový únik, zajistil majetek za 100 milionů

Na vyšetřování spolupracovali i slovenští policisté, dodávky zboží totiž putovaly za Slovenska. Kriminalisté tvrdí, že rozkrytím trestné činnosti zachránili státu téměř 400 milionů korun. Exekucí reálně zajistili 186 milionů.

Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě, tři z nich jsou Slováci. Trestně stíhaní jsou od letošního léta, případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Na akci navázala regionální zlínská Kobra, která rozkryla obchod s měděnými katodami zejména ze Srbska a Ruska. Pachatelé kov zdánlivě vyváželi z Česka do dalších států Evropské unie, ačkoliv kov reálně zůstával v ČR a pachatelé jej opět přeprodávali v účelově založených řetězcích. Podle náměstka ředitele Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Jindřicha Kučery bylo případ obtížné odhalit, protože trestnou činnost zakrývalo legální počínání při výkupu druhotných surovin.

Protikorupční policie navrhne obžalovat pětici lidí, které stíhá pro krácení daní při fiktivních obchodech s převážně neexistujícím zbožím. Svým jednáním měli způsobit škodu 200 milionů korun. Uvedl to šéf útvaru Jaroslav Vild. Obviněným hrozí až desetileté vězení.

Kobra zasahovala například letos v únoru na Kladensku, kde bylo zatčeno 29 lidí kvůli fiktivnímu zakládání firem a krácení daní za zhruba 300 milionů korun. Další odhalené kauzy se týkaly třeba fiktivních obchodů s reklamou, pohonnými hmotami, textilem, stroji, stavebními pracemi, ale také s toaletním papírem, cigaretami nebo tabákem. V poslední době pachatelé pro krácení daní využívají například obchodování s mraženým masem.

Speciální jednotka pro boj proti daňovým únikům Kobra je útvar složený z policistů, celníků a specialistů finanční správy. Funguje od loňského června a za první rok existence podle policie zabránila daňovým únikům za 1,9 miliardy korun a obvinila přes 200 lidí. Podle aktualizovaných statistik Kobra sečetla celkovou částku, kterou zachránila pro státní rozpočet, na 2,4 miliardy.

Kobra zasahovala například letos v únoru na Kladensku, kde bylo zatčeno 29 lidí kvůli fiktivnímu zakládání firem a krácení daní za zhruba 300 milionů korun. Další odhalené kauzy se týkaly třeba fiktivních obchodů s reklamou, pohonnými hmotami, textilem, stroji, stavebními pracemi, ale také s toaletním papírem, cigaretami nebo tabákem.

Autor:

Mohlo by vás zajímat