Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Daňová Kobra uštkla hokejového miliardáře. Úřad obstavil majetek Speychalovy firmy

Petr Speychal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Speychal | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Rekordní úlovek by si mohla připsat Daňová Kobra, pokud nepovolí smyčka, kterou utáhla kolem miliardáře Petra Speychala a jeho klíčové firmy ČKD Praha DIZ. Firma ze strojírenského impéria ČKD, již Speychal, mimo jiné i vlastník hokejové Sparty, ovládá, má totiž doplatit na dani přes 791 milionů korun.

Právě na takovou částku vyšetřovatelé specializovaného finančního úřadu, tedy daňové Kobry, vyčíslili sumu, o kterou stát ve spleti firem kolem ČKD Praha DIZ přišel.

„Celková výše neuhrazených splatných daňových dluhů ... činí ke dni vystavení tohoto sdělení 791 463 885 Kč,“ píše se v takzvaném zástavním příkazu, který mají LN k dispozici. Toto sdělení dostaly například banky, v nichž má ČKD Praha DIZ účty, aby z nich nemizely peníze.

Za pomoci zástavního příkazu pak také daňová správa spolu s policií a celníky obstavila nemovitý majetek. To aby nezmizel, než se rozhodne o doplatku doměřené daně.

Na základě několikaletého vyšetřování totiž daňoví specialisté dospěli k tomu, že skupina až 70 lidí a podobného počtu firem kolem miliardáře Speychala v komplikované síti obcházela placení daní. A v zástavním příkazu vyčíslili celkem 46 různých dlužných částek, které měly státu přijít na účet jako platba daní. Pohybují se od 607 tisíc až k 122 milionům korun a celkem dávají dohromady již zmíněnou částku, dosahující bezmála 800 milionů.

Právě s tímto příkazem pak vyšetřovatelé vyrazili v půli května do centrály ČKD Praha DIZ, kde v rámci již druhého zásahu souvisejícího se skupinou kolem Speychala hledali také dokumenty.

Firma dlouhodobě s LN nekomunikuje. Robert Wolf, šéf ČKD Praha DIZ, která díky několikamiliardovému kontraktu dodávala technologie pro tunel Blanka, ovšem zásah označil za „akt zvůle a projev arogance státní moci“.

„Celé toto představení proběhlo s cílem zdiskreditovat naši společnost v právě probíhajícím arbitrážním řízení na tunelový komplex Blanka, které shodou okolností bylo zahájeno toto pondělí (9. května – pozn. red.), s tím, že výrok rozhodců by měl být znám 25. 7. 2016,“ napsal Wolf v prohlášení.

Dále v pondělních LN najdete:

  • Kantory a lékaře roboti o práci nepřipraví

Zkraje května nasadila jablonecká firma ABB na výrobní linku prvního robota v republice, který dělá s lidmi přímo na páse. Dvěma měkkýma kovovýma rukama vkládá do zásuvek dětské pojistky. V liberecké iQlandii zase v lednu rozdal dětem pololetní vysvědčení humanoidní robot. Pochválil je za mimoškolní aktivity a doporučil, aby zabraly v matematice.

V Česku se zvolna probouzí trend, ve kterém jsou jinde daleko před námi – čtvrtá průmyslová revoluce. Přináší obří výzvu, nutnost začít přemýšlet i učit se jinak.

Už proto, že v souvislosti s nástupem Průmyslu 4.0 je v České republice odsouzeno k zániku 54 procent stávajících pracovních míst, jak uvádí analýza Mezinárodní organizace práce při OSN. Nejohroženější jsou montážní dělníci či administrativní pracovníci, nejméně se mohou bát učitelé nebo lékaři.

  • Začala finální bitva o hypotéky

Poslanecká sněmovna rozhodne o možnosti předčasně splatit hypotéku. Banky, ale i ochránci spotřebitelů varují, že to může znamenat jejich zdražení.

PŘÍLOHA PRÁVO A JUSTICE

  • Malý průvodce dědictvím

Každoročně v Česku proběhne 150 tisíc dědických řízení. Nový občanský zákoník dědění rozvolnil a lidé díky tomu častěji sepisují závěti. V nových možnostech se ale zatím příliš neorientují a nevědí, že vedle skromného majetku pozůstalého mohou zdědit také velké dluhy.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?
Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?

Stále přemýšlíte nad tím, jestli si k pračce pořídit i sušičku? Připravili jsme pro vás souhrn recenzí a článků, které vám v rozhodování pomohou.