Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Dánové chtějí v Praze exhumovat Tychona Brahe

Česko

  18:54
PRAHA - Dánové chtějí v Praze exhumovat astronoma Tychona Brahe, který působil na dvoře císaře Rudolfa II. Habsburského. Stále jim nedá spát záhada, jak a proč zemřel před 408 lety jejich slavný vědec a astronom, současník matematika Johannesa Keplera. Mají totiž oprávněné podezření, že byl zavražděn a ještě navíc na příkaz dánského krále Kristiána IV. Se zprávou přišel server Aktuálně.cz.

Týnský chrám na Staroměstském náměstí. foto: Lidové noviny

Tým dánských vědců se chce vydat do Prahy a exhumovat ostatky astronoma, které spočívají v Týnském chrámu. Historik Peter Christensen dánskou veřejnost nedávno šokoval objevem deníku údajného Brahova vraha. Měl jím být švédský šlechtic Erik Brahe, vzdálený příbuzný vědce.

Nejpřekvapivější částí jeho teorie je ale tvrzení, že vraždu si objednal sám dánský král Kristián IV. To může vrhnout stín na dějiny království, protože Kristián IV. je považován za osvíceného panovníka a víceméně kladnou postavu dánských dějin.

Výpravu, jejímž úkolem je odebrat vzorek kosti z ostatků Tychona Brahe, má vést archeolog Jens Vellev, který je rovněž zastáncem teorie o vraždě.

Farnost u kostela Matky Boží před Týnem na Starém Městě v Praze potvrdila Aktuálně.cz, že žádost o otevření hrobky z Dánska skutečně dorazila.

"Celá věc je ve stádiu posuzování. Pokud vím, zatím nebylo rozhodnuto.

Konečné slovo má kardinál Miloslav Vlk," řekl serveru pastorační asistent v Týnském chrámu Štěpán Filipec. Vyjádřit se prý také musejí památkáři. Od dob císaře Josefa II. se v kostelích nepohřbívá a žádost o otevření tak starého hrobu je mimořádná, dodal.

Dosud se přepokládalo, že se Brahe neúmyslně otrávil sám při alchymistických pokusech nebo že mu selhaly ledviny. Podle pověsti mu praskl močový měchýř, protože mu bylo trapné vzdálit se ze společnosti císaře na toaletu. Podle posledního zkoumání ale mohlo být vše jinak a slavný astronom se mohl stát obětí nájemné vraždy na pokyn z nejvyšších míst.

Pražské Národní muzeum v devadesátých letech zapůjčilo do Dánska část knírů Tychona Brahe. Na univerzitě v Lundu zjistili, že obsahuje stokrát větší množství rtuti, než je normální. Historik Christensen nyní tvrdí, že v deníku má po ruce jasný důkaz. Knihu vázanou v kůži a psanou v latině nalezl v Královské knihovně ve Stockholmu. Obsahuje prý informace o přípravě na vražednou "misi", včetně schůzek v Kodani.

Vrah prý přijel do Prahy v dubnu roku 1601 a seznámil se s vědcem.

Smrtelnou dávku chloridu rtuťnatého mu měl podat podle deníku 23.října, když se předtím pokusil jej otrávit neúspěšně poprvé 13.října. Čtyřiapadesátiletý Brahe zemřel 24.října 1601.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!