Pondělí 2. prosince 2024, svátek má Blanka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Vláda má v úsporném balíčku chyby, v některých případech ustoupí, míní Nerudová

Expertka vlády Helena Horská (vlevo) a Danuše Nerudová (Vpravo) představují detaily důchodové reformy a balíček konsolidace veřejných financí. (11. května 2023) foto:  Petr Topič, MAFRA

Ve vládním úsporném balíčku jsou zjevné chyby a vláda od nich ustoupí, uvedla ekonomka, bývalá rektorka Mendelovy univerzity a neúspěšná kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová. Jako jeden z nejkřiklavějších příkladů uvedla návrh zvýšit DPH na noviny a časopisy ze současných deseti na 21 procent. Premiér a šéf ODS Petr Fiala však dosud uvádí, že vláda ustoupit nehodlá.
  15:09aktualizováno  16:38

„V úsporném balíčku jsou i věci sporné a které jsou zjevný omyl. Že se balená voda přeřadila do 21 procent. A pak bychom tu mohli dlouze diskutovat o novinách, časopisech i knihách. To je neobhajitelné, je to zjevná chyba. A jsem přesvědčena, že z toho ještě vláda ustoupí,“ řekla Nerudová v rozhovoru pro Novinky.cz , který server zveřejnil ve čtvrtek.

„Navýšení daně u novin a časopisů je chyba, s nikým z vlády jsem o tom nemluvila,“ odpověděla Nerudová na dotaz redakce iDNES.cz na základě čeho usuzuje, že vláda od tohoto návrhu ustoupí.

„K novinovým titulkům o úsporném balíčku. 1. Bez úsporných opatření se neobejdeme. 2. Většina opatření je postavena na tvrdých datech. 3. Ano, součástí jsou i chyby (to se stává) a dají se napravit. 4. Posuzujme balíček jako celek. 5. Opatření podporuji. Tečka,“ uvedla později na svém Twitteru Nerudová.

Premiér Petr Fiala přitom v únoru uvedl, že nechce, aby se noviny více danily, a tedy i zdražovaly. Odůvodňoval to společenskou funkcí.

„Nechtěl bych udělat nic, co by ohrozilo nejen nezávislou žurnalistiku, ale i vzdělanost,“ odpovídal předseda vlády v rozhovoru pro Deník na otázku týkající se změn DPH u tiskovin. „Touto cestou určitě jít nechceme,“ doplnil Fiala. Zdůraznil ale, že v tu dobu ještě nebyla na opatřeních shoda.

Minulý čtvrtek ale vláda otočila. Veřejnosti a médiím vůbec poprvé představila tzv. ozdravný balíček vládních škrtů kvůli úsporám. Ten počítá s tím, že zatímco časopisy budou zdaněny dvanácti procenty, noviny jednadvaceti, knihy se naopak dočkají nulové daně z přidané hodnoty.

„Hledali jsme společensky významné hledisko. Časopisy jsou vědecké. To je ten hlavní důvod, proč jsou ve snížené sazbě. Existují i jiné než vědecké časopisy, to se ale už rozlišit nedá. Vědecké noviny neznáme,“ zdůvodnil na konferenci rozdílnou sazbu DPH pro časopisy a noviny ministr financí Zbyněk Stanjura.

Zvýšení daní může mít na chod novin významné dopady. „Nechápu krok vlády, protože posunout noviny do nejvyšší sazby z 10 % na 21 %, to znamená o více než 100 procent, vypadá jako pokus o likvidaci novin v České republice,“ komentovala minulý týden krok kabinetu Petra Fialy pro iDNES.cz předsedkyně správní rady Unie vydavatelů Libuše Šmuclerová.

Podotkla také, že odtrhnout od sebe sazby DPH u novin, časopisů a knih nedává vůbec žádnou logiku a označila zdůvodnění Stanjury za pseudoargument.

Podle údajů Unie vydavatelů má například sousední Německo sazbu DPH na tisk sedm procent, Polsko osm procent, Itálie a Španělsko čtyři procenta a Francie 2,1 procenta.

Premiér v pondělí zopakoval, že vláda za návrhem zvýšit DPH na noviny a časopisy stojí. „My jsme postupovali následujícím způsobem, který je podle mě velmi logický. Všechno patří do základní sazby a u každé položky, která má mít sníženou sazbu, jsme hledali nějaké sociální nebo jiné důvody, pro které ta daň má být snížena,“ řekl v rozhovoru pro MF DNES a iDNES.cz.

„Máme řadu odborných časopisů, vědeckých časopisů, kulturních časopisů, pornografických, ano, kdybychom to dokázali jednoduše rozlišit, tak to rozlišíme, ale kdo to bude posuzovat? Museli bychom na to vytvořit nějaký úřad, který bude posuzovat, jestli tam jsou dva odborné články a už je to odborný časopis, nebo tam nejsou, tak jsme se prostě rozhodli tímto způsobem. Je to daň za jednoduchost a přehlednost systému,“ doplnil.

Nerudová se minulý čtvrtek účastnila vládní tiskové konference, kde kabinet Petra Fialy úsporný balíček představoval. Byla jednou z expertek, kterou pozvala vláda. Zde zdůraznila, že jde o kroky, které jsou nutné. „Opatření samozřejmě budou bolestivá – jak v oblasti daňové, tak v oblasti důchodové. Je potřeba jasně vzkázat čtyřicátníkům a mladším, že i s nimi se v důchodovém systému počítá,“ zmínila.

V minulých dnech kritizovala úsporný balíček opozice i odbory. První místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček označil představená opatření za popravu živnostníků, nelíbí se mu ani reforma penzí. Předseda druhého opozičního hnutí SPD Tomio Okamura sdělil, že vládní koalice se rozhodla prudce zdražit životy českým občanům i firmám a také potrestat pracující rodiny s dětmi, studenty a důchodce.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula řekl, že návrhy obsažené ve vládním konsolidačním balíčku míří proti zaměstnancům a jejich rodinám i proti důchodcům. V pondělí odborové svazy vyhlásily s okamžitou platností kvůli vládnímu konsolidačnímu balíčku stávkovou pohotovost.

„Je to pro nás velmi vážná situace. Jsme přesvědčeni, že to, co se odehrálo ve čtvrtek, překročilo všechny meze, které jsme si uměli představit,“ řekl v pondělí Středula ke čtvrtečnímu představení vládního úsporného baličku.

Odborářům podle dřívějšího vyjádření vadí například snížení sumy na platy, možné zdražování po úpravě DPH, zavedení nemocenských odvodů či zvyšování penzijního věku.

Úsporný balíček

„Ozdravný balíček“, který vládní koalice představila 11. května, uvádí 58 opatření, která budou mít podle vlády souhrnný pozitivní dopad na státní rozpočet v letech 2024–2025, a to ve výši 147,5 miliardy korun. Během června vláda schválí legislativní znění konsolidačního balíčku, první čtení ve Sněmovně by poté mělo proběhnout před létem, aby opatření snižující deficit o 94,1 miliardy platila již od 1. ledna 2024.

Vláda plánuje v příštím roce uspořit na výdajích 62,4 miliardy korun a z nových příjmů získat 31,7 miliardy korun, celkem tedy 94,1 miliardy Kč. V dalším roce by to pak mělo být celkem 53,4 miliardy korun.

V balíčku se počítá mimo jiné, že stát zvýší daň z příjmu právnických osob, spotřební daň z tabáku a alkoholu, daň z hazardu i nemovitostí, znovu zavede nemocenské pojištění pro zaměstnance a zvedne odvody živnostníků.

Místo tří sazeb daně z přidané hodnoty mají být dvě. Snížené sazby DPH se sloučí na 12 procentech, dosud byly deset a 15 procent. Díky sloučení sazeb se sníží o tři procentní body DPH na zdravotnické prostředky, potraviny či bydlení. Základní sazba DPH zůstane na 21 procentech, DPH na knihy bude mít nulovou sazbu.

Zruší se 22 daňových výjimek.

Na polovinu se sníží státní podpora stavebního spoření, roční dálniční známka zdraží z 1 500 na 2 300 korun. Snížit schodek veřejných financí mají ale především úspory, hlavně omezení státních dotací, uvedl ve středu premiér Petr Fiala.

Živnostníkům se mají postupně zvednout minimální odvody. Platit by pak měli tolik jako pracovník s minimální mzdou.

Zaměstnanci budou nově odvádět nemocenské pojištění.

Věk nástupu do penze by se měl řídit podle prodlužování života. Nové důchody mají být nižší a valorizace mírnější.

První čtení vládního konsolidačního balíčku by ve Sněmovně mělo být na přelomu června a července, tedy ještě před parlamentními prázdninami. Druhé a třetí čtení by se mělo uskutečnit na podzim. Vláda by měla balíček projednat v půlce června. V pátek to uvedl předseda poslaneckého klubu koaliční KDU-ČSL Marek Výborný.

Stav platný k 12. květnu, zdroj: ČTK.

Autoři: ,