Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dar odbojářům vadí sudetským Němcům

Česko

ČESKÉ BUDĚJOVICE Sponzorujete šovinistickou organizaci. S tímto tvrzením přicházejí někteří sudetští Němci v souvislosti s tím, že Škoda Mladá Boleslav jako dceřiná společnost německého koncernu Volkswagen se chystá darovat automobil Českému svazu bojovníků za svobodu (ČSBS).

Zpráva o tomto daru, která se poprvé objevila v červnu v novinách Sudetendeutsche Zeitung, dodnes vyvolává rozhořčení i na stránkách dalších sudetoněmeckých novin v Rakousku i v Německu. Důvod je údajně jednoduchý. Mnozí sudetští Němci považují ČSBS, sdružující účastníky českého odboje za druhé světové války a pozůstalé po nich, za organizaci, která přímo schvaluje násilí na německých civilistech bezprostředně po válce.

A takový spolek by údajně neměla sponzorovat firma vlastněná německým majitelem.

„Takzvaní bojovníci za svobodu jsou šovinistickým spolkem, jehož členové se vyznačují nepřekonatelnou záští vůči všemu německému,“ napsal do rakouských novin Sudetenpost Horst Klieber, odsunutý Němec původem z Chebu.

Někteří sudetští Němci si dokonce vyžádali oficiální odpověď společnosti zastupující Škodu na německém trhu. Ta však předání daru popírá.

Škoda zatím auto nepředala

„ČSBS je jedním z mnoha žadatelů o sponzoring ze strany Škody Auto. Podle informací od našich českých kolegů však zatím automobil ani jako dar, ani jako další forma sponzoringu organizaci ČSBS ještě předán nebyl,“ prohlásila v oficiálním dopise Detlef Nagel ze Škody Auto Deutschland. Vyjádření Českého svazu bojovníků za svobodu se včera LN nepodařilo získat. Tato organizace sdružuje jak bývalé odbojáře, tak pozůstalé po obětech koncentračních táborů či další nacistické perzekuce. Sudetoněmecké organizace však členům ČSBS vyčítají neochotu k jakémukoliv smířlivému gestu. Ta se naposledy údajně projevila například tvrdým odmítáním otevření současné sudetoněmecké kanceláře v Praze.

Autor: