11. května 2016 6:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Univerzita Karlova mění název. V roce výročí Karla IV. to není šťastné, přiznává sama

Univerzita Karlova | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Univerzita Karlova | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Univerzita Karlova změní od září letošního roku svůj název. Ze současného Univerzita Karlova v Praze vypustí přídomek "v Praze". Univerzitu k tomuto kroku přikročila proto, že její fakulty se nachází i mimo hlavní město. Přejmenování ale pobouřilo část historické obce, která odkazuje na tradici Karla IV. Sedmisté výročí jeho narození přitom Česko právě letos oslavuje.

„Karel IV. založil univerzitu 7. 4. 1348. Listina, která založení univerzity ustanovuje, byla vydána v souboru ostatních listin. Karel je všechny podepsal jako římský král, jenom založení univerzity nese jeho signaturu jako krále českého a výslovně uvádí, že univerzita je pro Prahu“ říká k založení univerzity historička Lenka Bobková.

Mluvčí univerzity Václav Hájek chápe historické hledisko, nicméně univerzita prý musí přihlédnout k současnému stavu. „Naši studenti navštěvují také lékařské fakulty v Plzni a v Hradci Králové. Tyto fakulty jsou rovněž součástí Univerzity Karlovy a proto mi vypuštění přídomku ‚v Praze‘ nepřipadá jako nelogický krok,“ uvedl k problematice Hájek.

Připouští ale, že načasování přejmenování univerzity možná není šťastné, jelikož rok 2016 je spojen se 700. výročím narození Karla IV.

„Myslím si, že prostředky, které se vynaloží na změnu diplomů, úředních listin, cedulí atd., by se mohly využít efektivněji. Ale jako prostředek, jak na chvilku získat pozornost médií, to jistě bude fungovat. Mimochodem všechny klíčové evropské univerzity, včetně nejstarší, mají v názvu i město,“ řekl k přejmenování univerzity historik František Stellner.

Rektor: Univerzita si je odkazu Karla IV. vědoma

Historička Blanka Zilynská naopak poukazuje na to, že univerzita si ve svých dějinách už přejmenováním prošla. „ Název Karlova univerzita není daný například přáním zakladatele, vyvinul se v průběhu času. V nejstarší fázi užíváme raději pojem Pražská univerzita, resp. Pražské univerzity: od 1372 byly dvě: třífakultní a právnická univerzita pod souhrnným zastřešením jako ‚studium generale‘. Po Bílé hoře přibyl do názvu druhý člen - obnovitel: Univerzita Karlo-Ferdinandova - tak vystupuje až do 1918, navíc od 1882 zdvojeně na českou a německou - čili název se proměnil již několikrát,“ řekla Zilynská.

„Změna názvu Univerzity Karlovy nijak nesouvisí s výročím Karla IV., jde o dlouhodobý záměr, který má přímou souvislost s novelou vysokoškolského zákona, jež vstoupí v účinnost 1. září 2016 a v jejímž rámci si UK přála odstranit zavádějící doplněk ,,v Praze“ z oficiálního názvu,“ napsal ve svém vyjádření rektor univerzity Tomáš Zima. Na dotaz serveru Lidovky.cz, jestli byla změna názvu konzultována s historiky, ale neodpověděl.

Podle Zimy budou praktické dopady pouze v úpravách vnitřních stanov a v přetiscích stávajících dokumentů. Kolik to bude univerzitu stát zatím není jasné.

„Pokud jde o odkaz Karla IV. a založení pražské univerzity, Univerzita Karlova si je tohoto odkazu plně vědoma – nejen proto již více než jeden a půl roku připravovala právě probíhající oslavy 700. výročí narození svého zakladatele,“ dodal na závěr prohlášení Zima.

„Popravdě řečeno, myslím si, že by to mnoho věcí ulehčilo, ‚značka‘ Karlova univerzita (kupodivu) funguje ve světě i bez přídomku,“ řekl historik Jan Zdichynec, který v přejmenování univerzity problém nevidí.

Nejstarší tuzemská univerzita má přes 50 tisíc studentů

V současnosti Univerzitu Karlovu studuje více než 50 tisíc studentů, kteří navštěvují na 700 studijních oborů, které nabízí 17 fakult, z čehož čtrnáct jich je v Praze, dvě v Hradci Králové a jedna v Plzni. Univerzitu ročně absolvuje téměř 9 tisíc studentů.

Seznam fakult:

Katolická teologická fakulta

Evangelická teologická fakulta

Husitská teologická fakulta

Právnická fakulta

1. lékařská fakulta

2. lékařská fakulta

3. lékařská fakulta

Lékařská fakulta v Hradci Králové

Lékařská fakulta v Plzni

Farmaceutická fakulta v Hradci Králové

Filozofická fakulta

Přírodovědecká fakulta

Matematicko-fyzikální fakulta

Pedagogická fakulta

Fakulta sociálních věd

Fakulta tělesné výchovy a sportu

Fakulta humanitních studií

jkoJakub Kopřiva

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.