Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Olomoucký magistrát čelil masivnímu kybernetickému útoku. Veškeré agendy jsou mimo provoz

Hackeři - ilustrační foto. foto: Reuters

Olomouc - Datová infrastruktura olomouckého magistrátu ve středu časně ráno čelila masivnímu kybernetickému útoku, potvrdili vpodvečer zástupci města. Do odvolání zůstávají mimo provoz veškeré agendy, odborníci mapují rozsah napadení. Město se chystá podat trestní oznámení na neznámého pachatele, sdělil mluvčí magistrátu Michal Folta.
  17:52

Hackeři napadli zdravotnické zařízení vnitra, podle Hamáčka se k datům nedostali

O odstavení datové sítě z technických důvodů informovali zástupci města dopoledne. Vpodvečer doplnili, že síť čelila od středečních časných hodin masivnímu kybernetickému útoku na celý systém.

„Kybernetický útočník napadl datovou infrastrukturu magistrátu, načež byly z bezpečnostních důvodů odpojeny jednotlivé subsystémy,“ uvedl mluvčí radnice.

Podle tajemníka magistrátu Jana Večeře řeší město situaci s externími odborníky IT bezpečnosti. „Provádíme postupné prověření šíře napadení a budeme muset provést kompletní obnovení systému včetně všech hardwarových prvků,“ uvedl Večeř.

Hackeři zaútočili na tři soukromé polikliniky v centru Prahy, lékaři nemají přístup do databází

Na základě zjištěného rozsahu napadení a po obnově systému bude magistrát postupně obnovovat jednotlivé systémy. Zástupci radnice odhadují, že délka celého procesu potrvá dva týdny a žádají občany o trpělivost, dodal tajemník Večeř.

Olomoucký magistrát není jediný, kdo musel podobnému útoku čelit. V březnu hackeři napadli například počítačové systémy Správy železnic i Českých drah. Bezpečnost na tratích však neohrozili. Útoky hackerů stojí podniky a organizace miliony korun. Škoda po loňském útoku škodlivého programu na nemocnici v Brně dosahuje řádově stovek milionů korun. Další napadenou, tedy Benešovskou nemocnici, stála zhruba padesát milionů. Stranou zájmu nestojí ale ani státní instituce. V březnu letošního roku hackeři napadli ministerstvo práce a sociálních věcí a pražský magistrát. Šlo o masivní kybernetický útok na systémy veřejné správy. Rozsah škod se teprve analyzuje.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat