Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dávám si plat 15 milionů, chlubila se Salačová u Pancové

Česko

  14:05aktualizováno  16:24
PRAHA - Třetí den znějí u Krajského soudu v Praze odposlechy z kanceláře Kateřiny Pancové, tentokrát z kraje roku 2012. S partnerem Petrem Kottem nebo stavaři Ivanou Salačovou a tehdejším šéfem Konstruktivy Branko Pavlem Drážďanským na nich rozebírají především zakázku na rekonstrukci Buštěhradského zámku, řeč je ale i o hostivickém gymnáziu a zdravotnických zakázkách.

David Rath a Ivana Salačová. Svědectví Salačové Rathovi u soudu přitěžuje. foto:  Šimon, Lidové noviny

Salačová s Drážďanským dorazili k Pancové v lednu 2012. Hlavní téma: jak upravit projekt projektanta Vladislava Procházky tak, aby se ponížila cena za interiéry zámku a peníze se investovaly do samotné stavby. Ta je podle obžaloby předražená o desítky milionů, z nichž 24 inkasovali Rath, Kott a Pancová na úplatcích.

ČTĚTE TAKÉ:

"Ten pitomec tam úplně vynechal některý položky," zachytily odposlechy rozlícenou Pancovou. Na schůzce z kraje také padlo, že Salačová s Drážďanským za cinklou zakázku dají 15 milionů na úplatcích, na konci to však již bylo 24.

Salačová se pak také na záznamu chlubí, že sama sobě jako šéfka firmy FISA dává výplatu 15 milionů. Podnikatelka již dříve sama vypověděla, že takto vyráběla pro Drážďanského peníze na úplatky: fakturovala mu nikdy nevykonané práce, peníze potom vybrala jako svoji výplatu a předala je řediteli Konstruktivy na "provize". Na dotaz serveru Lidovky.cz nicméně Salačová popřela, že 15 milionů z nahrávky jsou ony peníze. "Prostě jsem se chlubila," řekla serveru Lidovky.cz.

Mikrofony zachytily i řeč o úplatcích za rekonstrukci gymnázia v Hostivici, jež skupina nazývala "králíky". Kott s Pancovou měli inkasovat 2,8 milionu; 200 tisíc pak administrátorka Lucia Novanská za zmanipulování tendru.

"Já to budu akorát vybírat. Mám to objednaný," ujišťovala Salačová Pancovou. Soudu pak sama svá slova z odposlechu interpretovala. "Jeden člověk mi utekl s penězi, říkám, že si musím vyzvednout 3 miliony ze svého účtu a odevzdám je Kottovi," uvedla Salačová.

Na další schůzce pak Pancové reportovala, že se chystá Novanské odvézt 200 tisíc za tendr na opravu hostivického gymnázia. Administrátorka ji však v kódované SMS zprávě napsala, že za zámek Buštěhrad chce 400 tisíc, což se Salačové nelíbilo. "Jako kdyby napsala 200, ani nemrknu," stěžovala si Pancové.

Mikrofony zachytily i pikantní okamžik, když Pancové během schůzky zavolal projektant Bártík. Ten vystřídal původního projektanta Procházku a navýšil rozpočet na opravu zámku Buštěhrad. Pancovou, která oficiálně s tendrem neměla nic společného, zval na obhlídku zámku, čímž jí namíchl. "Je nemůžu, já s tím nemám nic společného, já to tady nebudu rozebírat," položila telefon. V zápětí si stěžovala Salačové: "Ježisi Kriste, to je vopravdu diletant!"  

Rath naopak odposlechy u soudu interpretoval jako důkaz, že tendry ve Středočeském kraji nešlo ovlivňovat. "Osoby se tam baví o tom, že nějaký projekt je již schválen ropem (Regionálním operačním programem - ROP), a může se tedy soutěž vypsat," bránil se před soudem.

Tendry byly podle Ratha naopak maximálně úsporné. "Zaznamenal jsem tam hovor o tom, že jsme jako kraj většinu zařízení, jako nemocnice a podobně, tlačili k maximální úspornosti. Například nějaká osoba hovoří o tom, že stlačili 'až na krev' cenu za provoz jednoho z přístrojů," dodal.

Po každém přehraném odposlechu opět Rath namítal, že velké části záznamu není rozumět a přepisy audiozáznamu navíc neodpovídají.

Soudce Robert Pacovský plánuje přehrát mnohahodinové záznamy celé, podle odhadu žalobce to může trvat celý prosinec. Nahrávky trvají od pár vteřin do několika desítek minut. Ke každé se mohou obžalovaní a advokáti vyjadřovat, zatím toho využívá především Rath.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat