Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dávejte pozor, co jíte i dýcháte

Česko

Zamořený Peking - Dějiště olympiády trápí nevyhovující životní prostředí

PRAHA Zhluboka se nadýchněte v pekingské mlze a ochutnejte specialitu v jednom z místních pouličních bister. Zní to jako lákavá nabídka z turistického průvodce.

Jenže v pořadatelském městě letní olympiády můžete dopadnout trochu jinak. Šance, že vás minou zdravotní problémy, se při podobném nasávání atmosféry výrazně snižují. Nad sportovci navíc visí hrozba, že by nemuseli projít dopingovou zkouškou.

Čínská metropole představuje necelý měsíc před začátkem her zamořené území. V ovzduší se stále vytrvale drží smogová mračna, ačkoliv na jejich rozehnání se vynaložilo 17 miliard dolarů. „Smog představuje největší zdravotní riziko,“ tuší Jaroslav Větvička, předseda lékařské komise ČOV.

Účast na olympijském maratonu odřekl slavný etiopský vytrvalec Haile Gebrselassie, který trpí astmatem. Asi zaslechl, jaké následky může mít pobyt v prostředí plném škodlivých zplodin. Kašel, zánět spojivek, ale i negativní dopady na psychiku.

Podle nařízení vlády se v srpnu nesmí na pekingských ulicích nikdo mračit, ale půjde vyhrávat s úsměvem? Vedoucí české výpravy František Dvořák věří, že radikální zlepšení může přijít po zavedení zpřísněného režimu, který vstoupí v platnost příští týden. „Nevyjede milion aut, děti dostanou prázdniny, tím se vyloučí autobusy. Bude zastavena výroba velkých továrních znečišťovatelů,“ zmínil Dvořák rozsah masivních opatření. Podle dřívější studie Mezinárodního olympijského výboru (MOV) by mohli trpět zdravotními potížemi sportovci, jejichž disciplíny trvají déle než hodinu. „Nikdo nebude v nejmenším nebezpečí,“ zaručil se přes všechny varovné signály šéf MOV Jacques Roggue.

Je tu ještě jedno riziko, o němž se na rozdíl od smogu tolik nehovoří. Jde o používání anabolických steroidů při vyživování chovného dobytka, které v Číně není na rozdíl od Evropy zakázané. Maso infikované zakázanou látkou potom může negativně ovlivnit výsledek antidopingové zkoušky. Přímo do olympijské vesnice půjdou dodávky jen z prověřených farem. „Normy pro nezávadnost olympijského jídla jsou mnohem přísnější než běžné mezinárodní normy,“ uvedla mluvčí pekingského úřadu pro bezpečnost potravin Tchang Jün-chua. Američané mají vlastní zásoby Nebezpečí visí ve vzduchu. „Kdyby sportovec zrovna pozřel tu část dobytka, kde byl steroid před časem aplikován, je tu nepatrná možnost, že by mohl přijít nález,“ připustil šéf exekutivy Antidopingového výboru ČR Jan Chlumecký.

Právě na zmíněnou „nepatrnou možnost“ se odvolával čínský plavec Kchun-pcheng, který po pozitivním testování na steroidy dostal minulý měsíc doživotní zákaz činnosti. Světová antidopingová agentura WADA nebere na podobná vysvětlení ohled. Chlumecký s takovým postupem souhlasí. „Pohádek jsme slyšeli už tolik. Je tu nepatrná možnost, že by se tak opravdu mohlo stát. Zhruba jedno procento.“

Výprava Spojených států neponechává nic náhodě. Do Číny si dopraví vlastní zásoby. Ostatní výpravy zatím varují sportovce, aby se nestravovali nikde mimo olympijskou vesnici, a budou doufat, že pořadatelé své sliby do puntíku splní. Jinak by mohl nastat chaos, který by celou olympiádu znehodnotil.

***

Hrozby pro olympijský Peking

Steroidy v mase S Na rozdíl od Evropanů Číňané často N používají při chovu dobytka anabolické po steroidy. Ty ovšem patří do seznamu st zakázaných látek. Na požití závadného za vepřového se odvolával doživotním ve distancem potrestaný čínský plavec d Ou-jang Kchu-pcheng. Pořadatelé slíbili, O že jídlo v olympijské vesnici bude pocházet ze spolehlivých zdrojů. po

Sinice S Vody pro jachtařské soutěže V nejsou momentálně použitelné. n Pobřeží okolo východočínského P přístavního města Čching-tao p zamořily pět týdnů před z začátkem olympiády sinice. z Hustý koberec ze zelených řas odstraňuje již týden také čínská armáda.

Kontaminovaná voda Loni se ukázalo, že půlka balené vody dostupné v Pekingu je znečištěná. Na trhu se objevila voda z vodovodu načerpaná do lahví jako balená, nebo padělaná balení ověřených značek. Před hrami proto dostane každá lahev speciální elektronickou identifikační nálepku.

Smog Ať už svítí slunce, nebo je zamračeno, nad Pekingem vládne smogová mlha. Už od příštího týdne by měla drastická omezení kvalitu ovzduší zlepšit. Kromě poklesu počtu automobilů by měla ustat výroba v některých továrnách, jinde se zase nebude smět topit uhlím.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat