Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Raná éra exšéfa dálnic Čermáka: už dávno měl plat jako nejlépe placený náměstek

Česko

  6:00
PRAHA - Dva roky s ním ministerstvo dopravy uzavíralo výnosné smlouvy o dílo, díky kterým si měsíčně přišel až na 86 tisíc korun. Odvolaný šéf Ředitelství silnic a dálnic David Čermák tak ještě coby poradce inkasoval stejné částky jako nejlépe placený náměstek rezortu v loňském roce. A to i přesto, že je to "jen" nedostudovaný právník bez vzdělání v oboru.

David Čermák, bývalý generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic foto: ČTK

Když tehdejší ministr dopravy Pavel Dobeš v roce 2012 vysvětloval, proč jmenoval Čermáka šéfem Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) bez výběrového řízení, argumentoval jeho znalostí situace a nutností dosadit krizového manažera. Paradoxně, současný ministr v demisi Zdeněk Žák Čermáka odvolal s odůvodněním, že jako manažer selhal. Slovy Žáka: Není to tvrdý vyjednavač.

Jaké jsou tedy Čermákovy zkušenosti v oboru dopravy, když se dostal až na jedno z nejvyšších míst v této branži? Server Lidovky.cz získal přehled všech smluv, které mapují Čermákovu spolupráci s ministerstvem dopravy. Z nich vyplývá, že s ním rezort po dva roky uzavíral smlouvy o dílo, které Čermákovy vynášely v přepočtu přes 80 tisíc korun měsíčně.

Zažil šest ministrů dopravy

Ale popořadě. Na ministerstvo dopravy přišel Čermák poprvé už před deseti lety za éry Milana Šimonovského (KDU-ČSL). Ten si ho přivedl coby mladého spolustraníka a studenta brněnských práv. Čermák tehdy dostal svoji první smlouvu na dopravě - na dobu "určitou po dobu studia na Právnické fakultě MU Brno, jehož absolvováním si zaměstnanec doplní potřebné vzdělání".

ČTĚTE TAKÉ:

Avšak Čermákovi se ve státním sektoru zalíbilo natolik, že studium přerušil a začal se úředničině věnovat naplno. Pracoval na ministerstvu dopravy, obrany, financí i na ministerstvu pro místní rozvoj. Zpátky do rezortu dopravy se vrátil až v polovině roku 2010, kdy se ministerstva ujal Vít Bárta (VV).

 • 1. smlouva: 50 tisíc měsíčně

První ze série poradenských smluv dostal Čermák pouhý týden po nástupu Víta Bárty do funkce. Za odborné konzultace, přípravu blíže nespecifikovaných koncepcí a další práce všeho druhu dostával 50 tisíc korun měsíčně po dobu čtyř měsíců.

 • 2. smlouva: 72 tisíc za tři týdny

V další smlouvě už se Čermákovo ohodnocení zvýšilo. Za tři týdny práce dostal 72 tisíc korun. Jeho úkol? "Příprava Superkoncepce ministerstva dopravy, konkrétně projednávání priorit státu v dopravě s kraji a dalšími dotčenými institucemi a organizacemi," stojí ve smlouvě.

 • 3. smlouva: 82 tisíc měsíčně

Navazující smlouva o dílo se opět týkala zejména tzv. Superkoncepce, v níž ministerstvo dopravy naplánovalo rozvoj dopravní infrastruktury do roku 2025. Tentokrát Čermákovi ukládala projekt dokončit, předložit vládě a finální návrh projednat s kraji. Inkasoval 82 tisíc za každý ze třech smluvních měsíců a dostal se tak platově na úroveň nejlépe placených náměstků ministerstva dopravy v roce 2012. Jak totiž ukázal velký přehled ministerských platů, který Lidovky.cz zveřejnily počátkem roku, náměstci na dopravě loni brali od 54 do 86 tisíc korun (viz box níže).

 • 4. smlouva: odměna neznámá

V dubnu 2011 vystřídal Bártu v čele ministerstva jeho dosavadní náměstek Radek Šmerda. A ani po této výměně nezůstal Čermák bez práce. Místo řádné pracovní smlouvy ale přišla další smlouva o dílo. "V období květen až červenec 2011 poskytoval pan Čermák poradenské služby v oblasti dopravní infrastruktury na základě objednávky," uvedl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. Konkrétní náplň práce ani ohodnocení neupřesnil.

 • 5. smlouva: 86 tisíc měsíčně

Čermák ustál i další personální změnu v čele rezortu. V létě 2011 vystřídal Šmerdu Pavel Dobeš (LIDEM) a hned v září dostal Čermák další smlouvu. Tentokrát si ho ale ministr uvázal rovnou na 16 měsíců a celkovou hodnotu smluveného "díla" stanovil na 1 376 000 korun, tedy v přepočtu 86 tisíc korun měsíčně.

Z externisty generálním ředitelem

Ale ještě dříve, než smlouva vypršela, přišel v Čermákově kariéře ministerského poradce zásadní zlom. Ministr Dobeš ho v květnu 2012 jmenoval generálním ředitelem ŘSD. "Ve chvíli, kdy byl jmenován generálním ředitelem ŘSD, přestal ministerstvu dopravy poskytovat poradenské služby a tudíž také dále nečerpal žádné finanční prostředky," tvrdí mluvčí Neřold.

V úřadu se Čermák udržel i během ministrování Zbyňka Stanjury (ODS), ale ministra dopravy úřednické vlády Zdeňka Žáka už o svých kvalitách na danou pozici nepřesvědčil. "V tuto chvíli potřebujeme v pozici ředitele velmi razantního manažera a tvrdého vyjednavače s našimi dodavateli a pan Čermák je spíše mužem do stabilního fungujícího systému," řekl Žák k jeho odvolání.

PSALI JSME:

Čermáka ale podle všeho konec na dopravě jen tak nečeká. Mezi "trafikanty", které se ministr podle svých slov snaží v rezortu vyměnit za odborníky, totiž Čermáka neřadí. Nechal se totiž slyšet, že by s ním i nadále rád spolupracoval.

Na dotaz serveru Lidovky.cz, zda už se s ním na něčem domluvil, Žák nereagoval. "Prozatím nepadla žádná konkrétní nabídka," uvedl mluvčí Neřold. Zda tak Čermáka čeká nová funkce nebo naváže na šňůru poradenských smluv, zatím není jasné. Server Lidovky.cz se snažil odpověď získat i přímo od něj, avšak kontaktovat ho se nepodařilo.

PLAT A ODMĚNY NA MINISTERSTVU DOPRAVY V ROCE 2012
POZICEPLATODMĚNA (źa rok)
náměstek85 58020 000
náměstek80 08020 000
náměstek80 08020 000
náměstek80 08020 000
náměstek84 500 
náměstek80 010 
náměstek54 080 
náměstek80 080 

Na téma PLATY ÚŘEDNÍKŮ jsme také vydali: