Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'David Rath? O něm budu mluvit raději jen anonymně'

Česko

  7:00
PRAHA - V řadě míst ve Středočeském kraji vládne atmosféra obav z hejtmana Davida Ratha (ČSSD). Dokládají to mnohé telefonáty zejména se starosty obcí či představiteli kraji podřízených institucí, při nichž se mají dotyční k svému hejtmanovi vyjádřit. Téměř všichni jakékoliv hodnocení odmítají a ti, kteří na to přistoupí, posléze vyžadují anonymitu. Důvod? Obávají se, že by po kritice nedostali od kraje životně důležité dotace. Nebo dokonce přišli omísto.

David Rath foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

"Je naprostá pravda, že se devadesát procent lidí ve Středočeském kraji bojí mluvit. Každá ta obec nebo složka potřebuje z kraje nějaké peníze, vyjádření či cokoli jiného. A každý se bojí toho, že by někde mohlo být zmíněné jeho jméno a on následně u Ratha skončí," popisuje situaci ve středních Čechách starosta obce Všeradice Bohumil Stibal (NK).

Sám je jeden z mála, který je nyní ochotný veřejně proti Rathovi vystoupit. Stibal jednak tvrdí, že se hejtmanovy msty nebojí a dodává, že žádné peníze od kraje ani neočekává. Mluví ze zkušenosti. Při minulém dotačním řízení totiž jeho obec nedostala potřebné peníze na opravu školky.

"Dnes máme na kraji vládu jednoho muže. Když je jednání zastupitelstva, tak tam proti rozhodnutí pana hejtmana nevystoupí ani členové rady. Mně se to vůbec nelíbí. Když mám svůj názor, tak ho prostě řeknu," říká Stibal.

Podobně mluví bývalá starostka Hostivic Iva Koptová (ODS), která je nyní společně s Rathem v hostivickém zastupitelstvu. "Mám pocit, že se ho bojí i vlastní lidé. On neumí zvládnout kritiku. Krajské zastupitelstvo není o demokracii. Všichni zvedají ruku pro Ratha," sděluje své zkušenosti s hejtmanem Koptová.

Více o obavách středočeských zastupitelů se dočtete ve středečních LN.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat