18. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dlouhý tón klaksonu značí jídlo. Ale Rath ho dostává odděleně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 47Diskuse
Litoměřická vazební věznice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Litoměřická vazební věznice | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

LITOMĚŘICE/PRAHA David Rath obývá jednu z cel litoměřické vazební věznice. Na tři měsíce se musí smířit s tvrdším režimem – zvýšenou kontrolou a izolací.

Litoměřická věznice odmítá sdělit jakékoli podrobnosti o Rathově pobytu a nechce popsat ani obvyklý chod věznice. „Neuslyšíte ode mne vůbec nic,“ oznámil stroze mluvčí věznice Jaroslav Kindl.

ČTĚTE TAKÉ:

Nezodpovězena tak zůstává třeba otázka, zda je Rath na cele sám. „Záleží na úsudku věznice. Může tam být sám, mohl by být ve dvou. Ale jelikož má koluzní vazbu, tak bych spíše řekla, že je sám,“ odhaduje Eva Carbolová, která má za sebou sedmnáctiletou praxi v péči o­ vězněné a­ propuštěné.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

 

Vzhledem ke koluzní vazbě tak Rath nepoobědvá ani nepovečeří s ­ostatními vazebně stíhanými. Dostávat bude u sebe na cele takzvaný bufet – jak se slangově říká tomu, když od vězeňské služby dostáváte jídlo přes okýnko ve dveřích.PŘEČTĚTE SI:

Stejně jako ostatní má i on právo jednou za den na hodinovou procházku, nesmí ale přijít do kontaktu s­ ostatními. A když za ním přijde návštěva, dočká se větší pozornosti. Budou ji víc prohlížet, jestli něco nepronáší. S návštěvou nesmí být sám. Pokud mu přijde do věznice dopis, projde podrobnější kontrolou. 

Vše o úplatkářské aféře

Nepřichází také v úvahu, že by si šel zahrát stolní tenis, který v Litoměřicích mají, nebo se podíval na televizi, což se ve vazbě za normálních okolností smí. „V podstatě bude stále na cele, může si číst, poslouchat rádio a přemýšlet,“ vyjmenovala Carbolová.

Nejen po prvním příjezdu do věznice, ale pokaždé, když se vrátí třeba od soudu, musí projít dost ponižující fyzickou prohlídkou, při níž musí být úplně nahý a dozorci prohlížejí každé místo. 

TVRDÁ REALITA:

Když soud uvalil na Davida Ratha vazbu, rozhodl zároveň i­ o ­tom, že to bude takzvaná vazba koluzní. Dává se v případech, kdy hrozí, že by obviněný mohl ovlivnit i z vazební věznice svědky či spolupachatele.

Pro Davida Ratha to znamená jediné: už tak nepříjemný vazební pobyt se pro něho stává ještě tvrdším.

Režim za mřížemi

Pondělí - pátek:
06.00 budíček, prověrka početního stavu, ranní požadavky obviněných (budíček, dlouhý tón klaksonu)
06.00 - 06.30 osobní hygiena, úklid
06.30 - 07.30 výdej snídaně, léků
07.45 - 16.00 vycházky obviněných
08.00 osobní volno (krátký tón klaksonu)
08.00 - 16.00 návštěvy lékaře
07.30 - 11.00 úklidy, osobní volno
11.00 - 12.00 výdej oběda (dlouhý tón klaksonu)
11.00 - 12.30 výdej léků
13.00 osobní volno (krátký tón klaksonu) 
16.30 - 17.30 výdej léků
17.00 - 18.30 výdej večeře (dlouhý tón klaksonu)
18.30 - 19.00 osobní volno
19.00 - 19.15 prověrka početního stavu
19.00 - 21.00 večerní hygiena, příprava na večerku, večerní úklid (dlouhý tón klaksonu)
21.00 večerka (krátký tón klaksonu)

Zdroj: Parlamentnilisty.cz

barBarbora Postránecká, ptaVladěna Ptáčková
  • 47Diskuse