Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš 1 °C oblačno Předplatné LN
2. července 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dbalého diář kazí CV nového šéfa záchranky. Předávám mu moo, zapsal si exšéf Homolky

Petr Kolouch | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kolouch | foto: Fakultní nemocnice v Motole

PRAHA Profesní životopis nového ředitele pražské záchranky Petra Koloucha hyzdí kaňka z minulosti. Jak zjistil server Lidovky.cz, jeho jméno se opakovaně objevuje v diáři Vladimíra Dbalého obžalovaného z korupce. Kolouch popírá, že by se byť minimálně namočil do možných manipulací s tendry, magistrát se za něj postavil.

Pozicí náměstka v motolské nemocnici se Kolouch v článku agentury ČTK k jeho úternímu jmenování pochlubil, informace o jeho tříletém angažmá v Nemocnici Na Homolce však v textu chybí. Jako náměstek pro kvalitu, bezpečnost a akreditaci přitom v letech 2006 až 2008 patřil do nejužšího týmu Dbalého, skoro rok pak pro elitní zdravotnické zařízení pracoval externě.

Dbalého a jeho dalšího tehdejšího náměstka Michala Toběrného státní zástupce letos na jaře obžaloval kvůli manipulacím se zakázkami. Nového šéfa záchranářů policie nestíhá, jeho jméno se však opakovaně objevuje v dnes již dobře známém diáři exředitele Homolky a to i v souvislosti s tendrem, kvůli němuž míří před soud.

„Pak chvíli Kolouch (předávám mu moo za digitalizaci a podepisuji konzultační smlouvu),“ zapsal si Dbalý. Právě anglickým výrazem moo přitom podle policie označoval úplatky. Kvůli údajně zmanipulované zakázce na digitalizaci chorobopisů Homolka přišla o 57 milionů korun, 53 milionů mělo skončit v kapsách Dbalého a dalších obviněných.

Informaci o tom, že by dostal jakékoliv peníze pocházející z korupce, Kolouch odmítá. „Digitalizace za mě neprobíhala, začala až po mém odchodu, jak leží ve spise. Jak jsem byl konfrontován s informacemi na policii, celá kauza je posunuta do roku 2008. Ten začátek však byl pouze pilotní projekt,“ řekl serveru Lidovky.cz. V srpnu 2014 si Koloucha kvůli zakázce pozvala policie k výslechu, kde de facto vypověděl to samé. 

Petr Kolouch jako náměstek Vladimíra Dbalého

Petr Kolouch jako náměstek Vladimíra Dbalého

Do nelichotivých souvislostí ho staví i další Dbalého zápisek, jakkoliv z něj nelze vyvozovat, že by Kolouch bral úplatky. „...meet s jednatelem firmy F... (dělali nám bezpečnostní audit) (přináší 100 K posledního plnění, před tím asi vše za Kolouchem),“ napsal si tehdejší ředitel Homolky. Písmenem K přitom měl označovat tisíce.

A do třetice, Kolouch, byť krátce, byl místopředsedou představenstva dceřinky elitního špitálu Holte Medical, jejíž někdejší ředitelé Petr Kvůli a Roman Žďárek jsou kvůli korupci obžalováni.

Dbalý - diář

Kolouch se brání, že ze své pozice nepřicházel s financemi obří nemocnice do styku. „Byl jsem zodpovědný za kvalitu. Ekonomika a oceňování služeb je úplně mimo můj obor. Vůbec jsem se toho neúčastnil,“ argumentuje.

S Dbalým se po necelých dvou letech rozešel, podle svých slov ne v úplně dobrém. „Zavedl jsem mezinárodní akreditaci, obhájil a kontroloval ji. V té době jsme se s panem ředitelem názorově nepotkávali a odešel jsem,“ tvrdí.

S tím však příliš nekoresponduje fakt, že mu Dbalý po odchodu z místa náměstka nabídl externí spolupráci, za desítky tisíc měsíčně, jak si zapsal po jejím ukončení v dubnu 2009. „Večer doma SMS od Koloucha: Ahoj Vláďo, výpověď jsem dostal dnes, rozumím, děkuji, měsíc 04/09 bude poslední. Zdravím, přeji hodně úspěchů a těším se na viděnou. PKO“. (Výpověď z konzultační smlouvy 40 K měsíčně),“ zní inkriminovaná poznámka.

Vedení hlavního města o Kolouchově angažmá ví, podle náměstka pražského magistrátu pro zdravotnictví Radka Lacka (ANO) na něj přišla řeč i při výběrovém řízení. Kolouch prý přesvědčivě vysvětlil, že s podezřelými zakázkami nemá nic společného. 

Obžaloba v kauze Homolka

Dbalý a dalších pět lidí čelí obžalobě kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů z roku 2009, při níž podle policie nemocnici Na Homolce způsobili škodu minimálně 57 milionů korun. Skupina se měla dopustit praní špinavých peněz plus sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Bývalý ředitel nemocnice je obžalován i kvůli zakázce na nákup gama nože za 140 milionů korun. Společně s chirurgem a tehdejším náměstkem nemocnice Michalem Toběrným si údajně řekl o úplatek ve výši několika procent z ceny zakázky. 

Jeden ze členů skupiny Petr Kutil se navíc u soudu má zpovídat kvůli napadení svědka z výtržnictví a pokusu o ublížení na zdraví.

„Naopak na to upozornil a byl odejit z tohoto důvodu. I při nástupu zmiňoval, že nebude dělat věci, které nejsou transparentní, takže i toto tam zaznělo,“ zastal se náměstek Koloucha. Podobně se vyjádřila i náměstkyně Adriana Krnáčová (ANO).

„Při výběru nového ředitele záchranné služby jsme se neřídili seznamy člověka, který sám čelil podezření z korupce. Pan ředitel Kolouch představil nejlepší projekt, proto ho komise radě doporučila a to ho do funkce schválila,“ vzkázala.

Vedle tendru na digitalizaci stíhá Dbalého společně s Toběrným a dalšími pěti lidmi také kvůli nákupu údajně předraženého gama nože. Exředitel Nemocnice Na Homolce a dalších pět lidí si letos na jaře vyslechli další obvinění kvůli poradenským tendrům. Dbalého zápisník představuje stěžejní důkaz případu, v rozhovoru se serverem Lidovky.cz ho nicméně označil za pouhou kombinaci reality a fikce sloužící jako podklad k literárnímu dílu.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.