Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Dbalého diář zatápí exnáměstkovi: Rittig rozpálený doběla, Šnajdr vrací moo

Česko

  6:00
PRAHA - Zápisník bývalého šéfa pražské Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého může znepříjemnit život další významné postavě českého zdravotnictví. Vedle šéfa VZP Zdeňka Kabátka se v něm velmi často objevuje jméno exposlance za ODS a tehdejšího ministerského náměstka Marka Šnajdra. A to ve velmi problematických souvislostech.

Dbalého zápisky. foto: Lidovky.cz

Vysoce postavený úředník se podle nich účastnil schůzek i s Ivem Rittigem. Ten mu podle deníčku dokonce měl předávat úplatek. Moo, jak Dbalý, který je ve vazbě, úplatky nazýval, podle zápisků Šnajdrovi poslal 30. dubna 2008. „9:15-9:45 snídaně s Ivem Rittigem v Ungeltu – nesoulad řešení moo pro Š.,“ zapsal si. Nakonec přes lobbistu tehdejšímu prvnímu náměstkovi ministerstva zdravotnictví poslal dva miliony. Nezmiňuje však konkrétně, za co.

Kauza Homolka v kostce

Dbalý a dalších pět lidí čelí obvinění kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů z roku 2009, při níž podle policie nemocnici Na Homolce způsobili škodu minimálně 57 milionů korun. Skupina se měla dopustit praní špinavých peněz plus sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

V srpnu si bývalý ředitel nemocnice vyslechl druhé obvinění kvůli zakázce na nákup gama nože za 140 milionů korun. Společně s chirurgem a tehdejším náměstkem nemocnice Michalem Toběrným si údajně řekl o úplatek ve výši několika procent z ceny zakázky. 

V půli září soud zamítl lékařovu žádost o propuštění z vazby, podle deníku Právo uznal důkazy předložené státním zástupcem Zdeňkem Matulou usvědčující lékaře z ovlivňování svědků a maření objasňování trestné činnosti. Dbalému zjevně uškodil nález naditého kufru. 

Šnajdr nicméně peníze nepřijal, alespoň si to Dbalý zapsal: „17:00 binge v Bodeguitě, kolem 22:00 sem přichází Ivo Rittig rozpálený do běla na Šnajdra a přináší mi zpět moo, které měl převzít Šnajdr (2M).“

Bývalý vrcholný úředník možné napojení na skupinu, která měla tunelovat elitní nemocnici, popřel. „Je to nesmysl,“ napsal serveru Lidovky.cz. Bez vysvětlení věc ponechal i Rittig. „Nemohu tuto historku komentovat, protože jsem nikdy nebral kokain,“ reagoval na dotaz v narážce na Dbalého užívání drog, pod jejichž vlivem podle něj poznámky psal.

Exšéf Homolky zase tvrdí, že zápisky byly směsí reality a fikce a měly být podkladem pro knihu. Každopádně pro vyšetřovatele je zápisník klíčovým důkazem.

Ministerský úředník se podle poznámek s Dbalým a Rittigem scházel opakovaně. Schůzky měly probíhat v různém složení, často přímo v centrále, jak Dbalý nazýval sídlo advokátní kanceláře Šachta & Partners, s níž měl podle kriminalistů vyvádět z Homolky peníze.

Kdo je Marek Šnajdr?

  • Od roku 2006 do roku 2010 byl 1. náměstkem třech ministrů zdravotnictví za ODS (Tomáše Julínka, Daniely Filipiové a Dany Juráskové).
  • Zároveň byl předsedou správní rady pojišťovny VZP ČR. V roce 2010 se stal jejím předsedou.
  • V roce 2012 se vzdal poslaneckého mandátu, který získal dva roky předtím, následně zasedl v dozorčí radě státní společnosti Čepro. Policie ho poté spolu s Ivanem Fuksou a Petrem Tluchořem obvinila kvůli údajnému přijetí úplatku ve formě takzvaných trafik]. Nejvyšší soud však nakonec tři exposlance vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení.

Marek Šnajdr

„David Michal, kterému předávám tři témata, která se všechna týkají suspektní nespolupráce Šnajdra a Kabátka – Bulovka, digitalizace, IT – David volá Rittigovi, který rychle svolává konečně schůzku Rittig+Šnajdr+Kabátek, to bude mela,“ zní Dbalého zápisek ze 4. června 2009.

Šnajdr podle zápisníku například kryl skupině záda. „Odjíždím do nemocnice, kde podepisuji výsledek soutěže na digitalizaci (dva uchazeče včetně ICZ vylučuji, určuji naši firmu. Uvidíme, zda vše proběhne v klidu a ICZ se neodvolá – úloha pro Šnajdra,“ poznamenal si 3. července 2009.

Zápisek se týká tendru na digitalizaci, kvůli němuž je Dbalý vedle zakázky na nákup gama nože stíhán. Skupina připravila zakázku pro nastrčenou firmu DISOL Group, jenže se nečekaně přihlásila společnost ICZ s nižší cenou. Dbalý ji proto musel ze soutěže odstranit.

Dbalý - diář

Tehdejší náměstek na zdravotnictví podle zápisníku jednal s Dbalým a Rittigem také v lobbistově kanceláři poblíž Prašné brány v centru Prahy. „Ivo volá Šnajdra a po 20 minutách pak setkání ve třech (Šnajdr, Rittig, já) v hotelu Ventana,“ zaznamenal tehdejší šéf Nemocnice Na Homolce 19. října 2010. Podobné zápisky týkající se Šnajdrova angažmá se v deníku pravidelně opakují.

Šnajdr se po aféře Nagyová, kde figuroval jako obviněný ve větvi politických trafik, stáhl z veřejného života. Policie ho s dalšími poslanci Petrem Tluchořem a Ivanem Fuksou obvinila z výměny poslaneckého mandátu za pozice ve firmách vlastněných státem, Šnajdr získal post v dozorčí radě Čepra. Avšak Nejvyšší soud je loni v červenci vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení.

Expolitik teď žádá za zničení pověsti a vazbu odškodnění skoro čtyři miliony korun.

Autor: