27. října 2015 6:30, aktualizováno  9:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dbalého malé vítězství. Na milionech z kufru nejsou otisky obviněných

Koláž Lidovky cz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koláž Lidovky cz. | foto:  Šimon, Lidové noviny

PRAHA Pro policisty to mohl být trumf prokazující předání úplatku řediteli Nemocnice Na Homolce Vladimíru Dbalému. Kvůli otiskům prstů nechali prozkoumat obsah kufru, v němž po Dbalého zadržení mimo jiné objevili miliony v korunách, eurech a dolarech. Celkem tři daktyloskopické posudky však neukázaly ani na Dbalého ani na další aktéry kauzy Homolka, od nichž měl úplatky dostat, nebo si je s nimi dělit.

Dbalý si kufr těsně před zadržením schoval u známého, loni v létě ho však kriminalisté vystopovali a jak informoval server Lidovky.cz, našli v něm 21 milionů korun, 185 tisíc eur, 5 tisíc dolarů, zlato či známky.

A právě bankovky nechali vyšetřovatelé podrobit expertíze kriminalistického ústavu. Závěr je ale pravděpodobně nepotěšil. Ačkoliv se na několika z nich našly otisky, s nimiž bylo možné pracovat, závěr zní jednoznačně: „vzájemná shoda zjištěna nebyla“.

Kromě Dbalého otisků přitom policisty enormně zajímalo, zda na bankovkách ulpěly otisky dalších aktérů kauzy, například ředitele společnosti Transkontakt-Medical Jozefa Kalavského, od něhož měl tehdejší šéf Nemocnice Na Homolce dostat 215 tisíc eur za nákup údajně předraženého gama nože, jak si sám poznamenal do dnes již dobře známých poznámek.

Obžaloba v kauze Homolka

Dbalý a dalších pět lidí čelí obžalobě kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů z roku 2009, při níž podle policie nemocnici Na Homolce způsobili škodu minimálně 57 milionů korun. Skupina se měla dopustit praní špinavých peněz plus sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Bývalý ředitel nemocnice je obžalován i kvůli zakázce na nákup gama nože za 140 milionů korun. Společně s chirurgem a tehdejším náměstkem nemocnice Michalem Toběrným si údajně řekl o úplatek ve výši několika procent z ceny zakázky.

Na seznamu však figuroval také Dbalého náměstek a další obviněný Michal Toběrný či manažeři dceřinné společnosti Nemocnice Na Homolce Holte Medical Petr Kutil a Pavel Kocourek či Josef Veselý a Tomáš Kadlec, kteří měli převádět peníze z další předražené zakázky na digitalizaci chorobopisů.

Dbalý v poznámkách popisuje, jak si skupina peníze dělila. “2. 12. 2009 19:00 v Cannonu meet s Petrem Kutilem, Pavlem Kocourkem, Michalem (Toběrným) házíme přes okno kabát!!! a rozdělujeme první moo ze spodního polštáře digitalizace (Virmil) + hochům předávám apanáž za 11. - 12. 2009,“ zapsal si například. Anglickým slovem moo označoval podle policie úplatky. (ČTĚTE VÍCE)

Dbalý - diář

Kdyby se na bankovkách skutečně našly otisky výše zmíněných aktérů kauzy, rozmetalo by to lékařovu obhajobu, že jeho poznámky jsou zčásti smyšlené. Padlo by i Dbalého tvrzení, že k obsahu zabaveného kufru se dostal legální cestou.

Jenže v případě Veselého laboratoř srovnání neprovedla, protože ji chyběl otisk jeho prstu a expertíze nepodrobila ani 50 stodolarovek, jelikož nedostala potřebný souhlas se znehodnocením. U korun a eur sice díky chemikálii podařilo zajistit řadu otisků, ale žádný nepatřil Dbalému ani dalším aktérům kauzy kolem elitní nemocnice.

Stejně tak se nenašly ani otisky manželky Dbalého, která o kufru věděla a zajišťovala jeho přesun. Dbalá tvrdila, že o obsahu zavazadla neměla ani ponětí, kdyby však daktyloskopický rozbor ukázal opak, čekalo by ji zřejmě již druhé obvinění kvůli manželově kauze. Soud ji potrestal podmínkou kvůli výběru peněz z obstaveného účtu.

Podle dozorujícího státního zástupce Zdeňka Matuly však posudek pro vyšetřování případu neznamená žádný problém. „Ne,“ reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz.

Noví obvinění v kauze Homolka

  • Vladimír Dbalý - ředitel nemocnice
  • Emilii Bialešová - hlavní účetní
  • David Michal - právník
  • Zdeněk Čáp - poradce
  • Josef Kantůrek - poradce
  • Roman Žďárek - poradce

Obvinění jsou mimo jiné pro trestné činy přijetí úplatku, porušení povinnosti při správě cizího majetku, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a podplacení.

Jak upozorňuje soudní znalec v oboru daktyloskopie Emil Svátek, otisky na bankovkách se najdou jen v menšině případů. „Projdou spoustou ruk a každý tam nechá svoji stopu. Ve většině případů po ošetření chemikálií vše splyne dohromady a je to jeden otisk přes druhý. Pokud to nejsou úplně nové bankovky, které vzal někdo jednou do ruky, je to velmi těžká záležitost,“ řekl serveru Lidovky.cz.

Dbalý a dalších šest lidí zamíří příští rok v lednu k soudu kvůli podle obžaloby předraženým tendrům na digitalizaci chorobopisů a nákupu gama nože. Nemocnici kvůli zmanipulovaným zakázkám měla vzniknout škoda bezmála 62 milionů korun.

Letos v dubnu si Dbalý společně s dalšími pěti lidmi vyslechl další obvinění kvůli poradenským službám. Nemocnici podle policie vznikla škoda přes 50 milionů, obvinění si měli předat úplatky ve výši přes 10 milionů korun.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky