2. dubna 2015 18:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dbalému jsem žádné peníze nenosil, říká obviněný exporadce

Zdeněk Čáp | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Čáp | foto: MAFRA

PRAHA Nemohu za to, co Vladimír Dbalý píše ve svých poznámkách, říká obviněný exporadce ředitele Nemocnice Na Homolce Zdeněk Čáp. Policie ho od středy stíhá kvůli smlouvě na poradenství, společně s ním obvinila dalších pět lidí.

Server Lidovky.cz s Čápem, mimo jiné posledním šéfem České konsolidační agentury, udělal rozhovor z kraje března. Krátce po tom, co u něj proběhla domovní prohlídka. K obvinění se manažer odmítl obšírněji vyjádřit, ve středu pouze serveru Lidovky.cz vzkázal, že je absurdní a podá proti němu stížnost. 

Lidovky.cz: S čím jste v nemocnici po nástupu do funkce radil?
Byly to spíš věci manažerského charakteru.

Kauza Homolka: policie obvinila účetní, Rittigova advokáta a opět Dbalého

Lidovky.cz: Můžete být konkrétní?
Organizace, plánování, kontrola, vedení porad. Standardní věci.

Lidovky.cz: Znali jste se s Vladimírem Dbalým dobře?
Znali jsme se ze školy, z MBA.

Co si zapsal Dbalý

„Meet se Zdeňkem Čápem - na hajzlu mi předává moo,“ napsal si ředitel Homolky 17. 12. 2009. VÍCE ČTĚTE ZDE

Lidovky.cz: Dbalý vás v zápiscích zmiňuje poměrně často v souvislosti s úplatky, píše, že jste mu nosil peníze. O jaké peníze se jednalo?
Já jsem mu žádné peníze nenosil. Nemůžu za to, co tam píše.

Lidovky.cz: Nebojíte se obvinění? Informace z poznámek působí závažně.
Já nevím, co se v něm píše.

Lidovky.cz: Nedávno u vás proběhla policejní prohlídka. Co policisté chtěli?Vyžádali si smlouvu a nějaké dokumenty k mé poradenské činnosti v Nemocnici Na Homolce. To jsem jim předal.

PRVNÍ DVĚ OBVINĚNÍ NA HOMOLCE V KOSTCE

Dbalý a dalších pět lidí čelí obvinění kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů z roku 2009, při níž podle policie nemocnici Na Homolce způsobili škodu minimálně 57 milionů korun. Skupina se měla dopustit praní špinavých peněz plus sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

V srpnu si bývalý ředitel nemocnice vyslechl druhé obvinění kvůli zakázce na nákup gama nože za 140 milionů korun. Společně s chirurgem a tehdejším náměstkem nemocnice Michalem Toběrným si údajně řekl o úplatek ve výši několika procent z ceny zakázky. 

V půli září soud zamítl lékařovu žádost o propuštění z vazby, podle deníku Právo uznal důkazy předložené státním zástupcem Zdeňkem Matulou usvědčující lékaře z ovlivňování svědků a maření objasňování trestné činnosti. Dbalému zjevně uškodil nález naditého kufru. 


Lidovky.cz: Odkdy jste dělal v nemocnici poradce?

Když jsem skončil v České konsolidační agentuře, od roku 2008.

Lidovky.cz: Radil jste přímo tehdejšímu řediteli Dbalému?
Nevím, jak smlouva byla přímo formulovaná, ale samozřejmě, že to bylo přímo jemu. Úkoly mi zadával on.

Lidovky.cz: S čím přesně?
Zejména s manažerskými věcmi jako řízení organizace, která je velký kolos. Když měl konkrétní dotazy, udělal jsem mu na to analýzu a řekl mu svůj postoj.

Lidovky.cz: Radil jste mu s konkrétními zakázkami?
Se zakázkami ne.

Lidovky.cz: Co říkáte na události v nemocnici v poslední době? Myslím obvinění Dbalého a dalších z masivní korupce? Tušil jste něco?
Toto se mnou pan ředitel vůbec neřešil, tyto věci si dělal interně, ve svém manažerském týmu. K tomu jsem přístup neměl a neměl jsem k tomu ani gebír (pravomoc, pozn. red.).

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.