Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dbalý neustále posmrkával, zřejmě kvůli kokainu, popsal u soudu kolega

Česko

  17:34
PRAHA - Dosud nebyl příliš vidět, ve čtvrtek se však poprvé důkladně k obžalobě vyjádřil chirurg a exnáměstek Nemocnice Na Homolce Michal Toběrný. Tepal do státního zástupce Zdeňka Matuly a nepříliš lichotivě mluvil také o svém nadřízeném, spoluobžalovaném exřediteli Homolky Vladimírovi Dbalém. Server Lidovky.cz vybral pět nejzajímavějších momentů třetího dne soudního jednání.

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý (vzadu vlevo) a jeho bývalý náměstek Michal Toběrný čekají na začátek hlavního líčení. foto: ČTK

Sebejistý chirurg

Toběrný v porovnání s Dbalým mluvil nepoměrně kratší dobu, jeho řeč však působila mnohem jistěji. Obžalobu označil za účelově lživou, nepravdivou či jako science fiction příběh. Rázně odmítl jakýkoliv náznak korupce. „Je pravda, že jsem se scházel s mnoha lidmi, dokonce i s některými uvedenými v diáři, ale rozhodně popírám, že bych s nimi plánoval trestnou činnost,“ uvedl například chirurg.

Ke slovu se dostali státní zástupce i soudkyně

Tlaku Toběrný čelil při otázkách soudkyně a státního zástupce Zdeňka Matuly. „Dostal jste někdy za dobu svého působení v roli náměstka korupční nabídku? Říkal vám doktor Dbalý, že dostal korupční nabídku? Měl jste nějaké informace o korupci v Nemocnici Na Homolce?“ dotíral například Matula. „Nedostal, nevím, nesbírám drby. O možné korupci v nemocnici jsem věděl pouze z tisku,“ odrážel útoky Toběrný.

Obligátním „nevím“, „nepamatuji si“, „nejsem právník, ale lékař“ pak utíkal z nepříjemných dotazů týkajících se podrobností zakázky na digitalizaci, kde šéfoval výběrové komisi nemocnice a při níž podle obžaloby přišel špitál o více než 50 milionů korun. Soudkyně Silvie Slepičková Toběrného vyslýchala skutečně důkladně, ptala se skoro dvě hodiny.

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý a obhájkyně Katarína Kožiak.

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý a obhájkyně Katarína Kožiak.

Obvinění na operačním sále

Toběrný si stejně jako jeho bývalý šéf stěžoval na chování policie. Exnáměstek narozdíl od Dbalého neskončil ve vazbě, vadí mu ale způsob, jakým s ním policie jednala po zadržení. „Ozbrojené tříčlenné komando v neprůstřelných vestách mě doprovázelo celý den a celou noc,“ stěžoval si.

Nelíbilo se mu ani, že veškerá usnesení a i druhé obvinění kvůli gama noži mu kriminalisté doručovali do práce. „Představte si moji situaci, kdy jsem vyšel z operačního sálu, převzal jsem si takovou věc a musel se vrátit se operovat,“ líčil chirurg před soudem.

Paranoik a kokainista Dbalý

Bývalému řediteli se ta slova zřejmě neposlouchala dobře. Toběrný se snažil podle očekávání znevěrohodnit jeho deník, klíčový důkaz kauzy, a tak si svého exšéfa vzal na mušku. „Ocitl jsem se v textu člověka, jenž žil ve svém paranoidním světě, užíval kokain, psychotropní léky a holdoval alkoholu,“ pronesl.

Soudkyně se ptala na smrkajícího Dbalého

Na samotný závěr Toběrný na dotaz advokáta Víta Širokého popsal příznaky užívání kokainu, projevující se podle Toběrného například častým smrkáním kvůli vysušené sliznici. Zpětně si prý tento příznak u obžalovaného uvědomuje.

„Neustále posmrkával, měl u sebe vždy papírové kapesníky. Zpětně si to uvědomuji, že to mohlo být užíváním kokainu,“ popsal. Jenže toho se chytila soudkyně Slepičková. Dbalý totiž při výpovědi v pondělí a v úterý často vytahoval kapesník. „Můžete se vyjádřit k tomu, jak pan obžalovaný vystupoval před soudem, mohlo to být v souvislosti s kokainem?“ Toběrný uvedl, že to nedokáže posoudit.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!