Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
1. ledna 2015 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dbalý se nevzdává. Stěžuje si proti ponechání ve vazbě

Vladimír Dbalý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Dbalý | foto: Reprofoto

PRAHA Lékař Vladimír Dbalý obviněný z korupce se nechce smířit s prosincovým neúspěchem, kdy soud zamítl jeho žádost o propuštění z vazby. Advokátka exředitele Nemocnice Na Homolce Katarína Kožiaková Oboňová již proti rozhodnutí podala stížnost, ponechání jejího klienta za mřížemi není podle ní zdůvodnitelné.

Dbalý se neúspěšně pokoušel přesvědčit soud, aby ho pustil z vazby, loni 11. prosince. Soudkyně ale dala zapravdu státnímu zástupci Zdeňku Matulovi a ponechala lékaře stíhaného kvůli korupci za mřížemi kvůli obavě z útěku a ovlivňování svědků.

ČTĚTE TAKÉ:

Avšak podle Oboňové neoprávněně. „Domnívám se, že nejsou věcné důvody, aby nadále setrvával ve vazbě,“ řekla serveru Lidovky.cz. Dbalému podle ní přitížily aktivity rodiny. „Útěková vazba byla odůvodněna tím, že klientův otec držel v roce 2009 asi dva měsíce podíl v zahraniční společnosti,“ uvedla advokátka.

Dbalého zdůvodnění zvolili čtenáři serveru Lidovky.cz perlou mezi výmluvami roku:

Nelíbí se jí ani zdůvodnění vazby koluzní. „Podle státního zástupce je potřeba ještě vyslechnout další svědky. S nimi se ale znají spíše jiní obvinění než pan doktor Dbalý. To je podle mě taktéž nezdůvodnitelné,“ upozorňuje.

Matula nicméně pro vazební soud připravil zevrubnou analýzu Dbalého kauzy, v níž upozorňuje na řadu nesrovnalostí. Tehdejší šéf špitálu podle něj neumí věrohodně vysvětlit, kde přišel k milionům, které u něj policisté našli. Věrohodné jsou podle něj naopak Dbalého poznámky - klíčový důkaz obří korupční kauzy - do něhož si psal údaje o úplatcích a korupčních schůzkách. Obhajoba nicméně tvrdí, že nejde o odraz reality, ale chystané literární dílo.

Vladimír Dbalý u soudu, který rozhodoval o jeho propuštění z vazby.

Vladimír Dbalý u soudu, který rozhodoval o jeho propuštění z vazby.

Dbalý a dalších pět lidí čelí obvinění kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů z roku 2009, při níž podle policie nemocnici Na Homolce způsobili škodu minimálně 57 milionů korun. Skupina se měla dopustit praní špinavých peněz plus sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

V srpnu si bývalý ředitel nemocnice vyslechl druhé obvinění kvůli zakázce na nákup gama nože za 140 milionů korun. Společně s chirurgem a tehdejším náměstkem nemocnice Michalem Toběrným si údajně řekl o úplatek ve výši několika procent z ceny zakázky.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

Pronájem bytu 2+1 na ul. U Papíren v Lanškrouně
Pronájem bytu 2+1 na ul. U Papíren v Lanškrouně

U Papíren, Lanškroun - Ostrovské Předměstí, okres Ústí nad Orlicí
9 000 Kč/měsíc